Uzumaki

Začalo to zcela nevinně: Kirie přistihla otce svého přítele, jak v naprostém vytržení pozoruje spirálovitou ulitu hlemýždě, nevnímaje svět okolo sebe. Mužova bezpříkladná posedlost spirálami zasahuje vše od rozvířeného trávníku po stočenou roládu do polévky. A netrvá dlouho a Kirie přichází na to, že její rodné městečko zasáhla kletba, kvůli níž se všichni jeho obyvatelé mění ve spirály. (kiddo)

Brandon

Vražedné spirály. Město, které uchvátí posedlost nekonečnou stáčející se linií. To může napadnout jenom japonce. Myšlenka jistě originální, ale od hororu očekávám děs a hrůzu, lidé měnící se v obrovité šneky nijak neděsí. Vyšumělej závěr taky body nepřidává. Takhle nepříčetnej vraždící Pikachu, to by bylo jiný kafe ;-) ()

demented

Mdlá adaptácia výbornej mangy, ktorá zachytáva len fragmenty skutočného šialenstva, ktoré postihlo mestečko Kurozu a navyše skončí v cca polke, t.j. predtým než vypukne to skutočné inferno. ()

svačinka odpad!

Totální sračka!!! Proboha vždyť to nemá žádný scénař, děj je tak ubohý, že bych si ho dokázal představit snad jen v jednom dvouminutovém dílu happy tree friends...jako horror naprosto nepovedené...kde jsou ty horrorové prvky? Kráčející místní kráska s vlasy ve tvaru spirál? vyděšený pohled kirie na pračku či snad úplně debilní scénka mimo mísu - pád žáka na podlahu?? Vždyť jsem u toho málem usnul....pokud někdo vnímá spojitost s twin peaks, tak ať to pěkně rozvede...zajímá mě to! protože já nechápu proč?!? Fuj když si představím, že jsem se rozhodl pro tohle místo Reservoir Dogs... ()

mozkomor

Mno, tak nakonec jsem dostal něco úplně jiného, než jsem čekal. Není to ani tak horor jako spíš bizarní kameramanská exhibice na téma "spirály". Ale musím uznat, že exhibice to je moc zajímavá. ()

Cracker

Horory moc nepozerávam, tu som však dostal chuť na niečo strašidelné. No, a kedže mi Uzumaki ležal na disku nejaký ten piatok, pustil som sa do tohto pseudo-hororu. Jediné čo môžem s istotou povedať je, že som od Japoncov nevidel nič divnejšie, zvláštnejšie, znepokojujúcejšie... inými slovami Uzumaki je totálna sprostosť. Čakal som niečo oveľa viac mystické a napínavé ako napríklad Noroi, nie ľudí posadnutých špirálami, ktorí sa budú meniť na slimákov, zabíjať sa v práčkach a otáčať si končatiny o +1080 stupňov. Tento film mi naozaj nesadol a kedže tu všetci chvália komiksovú predlohu, pustím sa radšej do nej. ()

JamesSi

Někdo mi kdysi řekl, že adaptace Džunži Ita jsou předem prohraná bitva. Nedá se říct, že Uzumaki (2000) je bitva prohraná se ctí, ale spíš že je to bitva prohraná velmi zajímavým způsobem. Některé režjiní volby jsou fakt zvláštní a skoro připomínají filmy Nobušika Obajašiho. Je zde strašně různých přechodů, zpomalování, zrychlování apod. Higuchinsky se snaží nacpat do pozadí, co nejvíce divných věcí. Někde je počítačová spirála, jinde je divná postava, a třeba i cigareta z ničeho nic vybouchne. Počítačové triky jsou převážně nic moc až na pár vyjímek, praktické gore scény byly ale dobře udělané. Celkem se to komixu drží i když to adaptuje jen zhruba první polovinu. Jen mě to tolik nezasáhlo jako komix a divné režijní volby mi tam neseděli. Díky některým si film udržuje zvláštní atmosféru, ale některé doslova ruší zážitek z filmu. Například smrt Shunčiho otce je zpočátku ukázaná mimo záběr a až teprve potom ji vidíme ve snové sekvenci. To trochu kazí šok ze scény s nalezením mrtvoly. Část s Shunčiho měněním se ve spirálu na konci mi přišla víc trapná než strašidelná. Avšak film si uvědomuje, že na manze byli nejzapamatovatelnější právě šokující detailní nehyblivé obrázky, což jsou také nejúčinnější části tohodle filmu. Zajímalo by mě, jak mangu zpracuje anime adaptace, která by měla vyjít už letos na podzim. ()

Torako.chan

Je nad slunce jasné, že manga je o asi pětset procent lepší. Tomu věřím i když jsem ji zatím nečetla. Horor prostě není můj žánr, ale Junji Ito že...donekonečna jsem se tomu vyhýbat nemohla. Tak jsem se vrhla na různá zpracování jeho tvorby což mě přivedlo k tomuhle hovnu. Námět je jasný a správně creepy, ale zpracování je napřesdržku. Přestože vím jak je na tom japonská kinematografie s hereckými výkony a taky proč tomu tak je, ale takovou katastrofu jsem fakt dlouho neviděla. Slečna Eriko Hatsune by s tím měla rovnou seknout nebo nevim. Třeba se zlepšila, kdo ví. Fhi Fan je taky úplně otřesný prkno, celý to hraje absolutně bez výrazu, tady prostě přehrávání ani hraní neexistuje. O plno bizarních scén je člověk obrán a ty které se tam objeví jsou na tom velmi velmi bídně. Na to jaká je Junji Ito legenda mi přijde, že do zpracování jeho prací celkově (dle toho co jsem zatím viděla) je dáno dosti málo úsilí. ()

Bouřňák

No pardon, ale velké zklamání (nechal jsem se navnadit vysokým hodnocením). Vždyť jde o totálně debilní scénář. Srovnání s Twin Peaks Davida Lynche mi po zhlédnutí této blbosti přijde jako veliká urážka geniálního díla - jde o naprosto neporovnatelné věci. Chápu častou "ulítlost" japonských filmů, ale tady je to založené na totální hovadině. Člověk se několikrát lekne, ale to nedělá dobrý horor. Jsem zvědavý, jestli budu jediný s takovým názorem. ()

bobstock

Komiksová předloha je jasně znát z pozic kamery a přitlačenému přehrávání postav. Zobrazená hraná forma mě ale příliš nezasáhla, animák by byl lepší v téhle pokroucené psychárně. 45% ()

Perfo

Tohle nebyl horor, ale nepovedená tragikomedie s notnou dávnou ironie, protože tohle pan Higuchinsky nemohl myslet vážně. Z toho filmu přímo kape snaha o misterióznost o šokování originalitou. Nejen, že to hrozná nuda, ale dokola opakovaný symbol spiráli vám začne lézt na nervy. Jeden z mála hororů, který se japoncům opravdu nepovedl. Jediný plus tohoto filmu je kamera a střih. Jinak o ničem... ()

Copcorn

Přívětivý a lehce humorný začátek posléze přechází v dost psycho hororovku. Nejedná se o horor typu spousta krve, ale má v sobě nepříjemnou atmosféru ( nepříjemnou v dobrém slova smyslu). Spirály, které tajemně doprovázejí celý snímek parádně plní svoji mysteriózní funkci. Dát tohle do rukou Hollywoodu, tak to nemá tížený účinek. Japonci prostě umí. ()

HuanCraven

Tenhle film mě nedokázal vtáhnout do své atmosféry o které tady většina mluví. Mám pocit, jako kdyby byla předemnou, ale za tlustým sklem. Přítel hlavní hrdinky hrál tak divně, že jsem pořád kroutil hlavou, nevím, jestli to bylo naschvál, nebo ne. Ostatním hercům jsem jejich postavy a chování věřil. Kamera v některých chvílích velmi nápaditá, ale pak klasické záběry z blízka na obličej, které mě vždycky u japonských filmů vadily. Naštěstí děj aspoň trochu graduje a tak poslední část vyvažuje část první, která byla dost nudná, až jsem párkrát od filmu odešel. Pravda je, že to ve každém nechá určitě nějaký silný zážitek i když nevím, jestli kladný, nebo záporný. Já se s tím musím ještě srovnat. Takže pokud se chcete dívat na vážně divný film, tak doporučuju, ale na hezkém večeru s partnerem to raději nepouštějte :) ()

reaper odpad!

To se nedá nazvat jinak než urážka japonských hororů. Nudné a častokrát nechtěně vtipné, nechápu co na tom ostatní vidí a srovnání s Twin Peaks je naprosto nemístné! ()

deepspace101

Všichni jsou blázni, jenom já jsem spirála... pardon, letadlo. Nemám ráda, když se o umělcích, kteří dělají věci jinak než ostatní a disponují obrovskou fantazií, říká, že musejí být šílení nebo přinejmenším na drogách. V případě režiséra Higuchinského a jeho štábu, který se podílel na natáčení Uzumaki, si ale dovolím udělat výjimku a k podobně upjatým lidem se připojím. Tady se v cateringu musely do smaženice dávat hodně podezřelé houby. Snímek na mě působí dojmem, že jej má na svědomí parta mladých filmařů, která se ve svém studentském debutu snaží přijít s něčím, co tady ještě nebylo, a rozhodně se nenechává svazovat žádnými předsudky ani zažitými postupy. Což by i vysvětlovalo poloamatérskou kameru a střih, které se poněkud neohrabaně pokoušejí navodit atmosféru podivnosti (avšak tady to vychází spíše jako potrhlost). Ono to ovšem není moc potřeba, protože scénář a režie jsou dostatečně ujeté samy o sobě. Upřímně řečeno, u některých civilnějších scén, jako třeba jedení melounu, si nejsem jistá, zda to tvůrci ještě pořád myslí vážně, nebo už přešli k přímočaré frašce. Ve srovnání s filmy jiných "divných" režisérů (například Davida Lynche) ale Higuchinského dílo postrádá jakési vnitřní charisma, kterým by si dokázalo diváka podmanit a uchvátit ho natolik, aby se do snímku naprosto ponořil a už nikdy se nechtěl vrátit zpět. Nicméně originalitu a nápaditost Uzumaki upřít nelze (jen považte – lidé měnící se v hlemýždě!) a v lepším provedení by se mohlo jednat o výjimečný počin. ()

mancer

Tomuto filmu nemôžem dať horšie hodnotenie, ale bohužial ani lepšie. Horšie preto, lebo som fanúšikom mangy a tá bola skvelá, no lepšie preto, že hraná verzia bola odfláknutým, nudným výsmechom celého diela Junjiho Ita. ()

Psycho.R

Měl jsem pocit, že se film předlohou jen zlehka inspiroval a nedosáhl tak pochmurné a tíživé atmosféry, kterou jsem měl při čtení. Je mi jasné, že nemám japonské filmy nakoukané, proto jsem odpouštěl některé scény točené nekonvenčně, ale i tak musím jít pod průměr. ()