Po neúspešnom a komplikovanom obchode s heroínom príde drobný drogový díler Frank o peniaze aj o tovar a ocitne sa vo veľkom dlhu u balkánskeho narkobaróna Mila. Ako čas plynie, tlak narastá, keď sa Frank snaží splatiť peniaze napriek narastajúcej Milovej frustrácii. Dealer je dánsky kriminálny triler z roku 1996, ktorý vo svojom filmovom debute napísal a režíroval Nicolas Winding Refn. Zároveň je to aj herecký debut známeho dánskeho herca Madsa Mikkelsena. (Film Europe)

bigbadboy

Tak tohle je opravdu lahůdkový film. Bez zbytečných Hollywoodských servítek. Franke se dostává do větších a větších finančních problémů, když jeho kšeftování s drogami naruší policie a on musí sehnat pro jeho jugoslávského dodavatele peníze za drogy, které musel vysypat do vody. Bez happy endu, bez servítek. Paráda!! ()

chrustie

Pro mě nic neříkající vyprávění o dealerovi a feťákovi. Film postrádající chytlavější zápletku. Kultovní akční film? Muhehe =) ()

calculus

Jednoho zmetka přitlačí ještě větší gauner a borec se pak otáčí, jak umí. Nic na efekt, žádné přebytečné příkrasy. To se mi právě na Dánech líbí, že to neposerou spoustou keců a nevyrobí další nechtěnou karikaturu. Docela bych i věřil, že to takto může někdo dopracovat... Tupec s přehnaným egem se stejně nakonec totálně sesype a zůstane stát, jak vysvlíknutej z trenek! ()

DonBraso

Kim Bodnia je prostě frajer.Ještě,když snímku sekunduje skvělá herecká realistická skupina,tak má člověk špeka pomalu hned v hlavě a nebo taky zbraň a začíná boj s časem.Výborná kamera,slušná gradace,realita kam se podíváš a 7 dní pěkně v hajzlu bez příkoří.Jen tedy závěrečný střihový felt mě nepotěšil,nějak jsem si říkal,to asi musím si sakra vybrat který z těch střihů si mám/divák vybrat.Tak už jdu pomalu na dvojku,kde otěže převezme Mads aka Tony,který nám ještě ukáže. ()

blondboss

Takéto lahôdky mám celkom rád. Svižné, akčné, realistické, na nič sa nehrajúce a drsne mrazivé. Aj dialógy boli uveriteľné a celkovo budovanie atmosféry ma bavilo asi najviac, Od priateľskej atmosféry až po nervydrásajúcu temnú, ktorá sa síce ukončí tak vlažne, ale v konečnom dôsledku je efekt veľmi dobrý. Kim Bodnia so skvelým hereckým výkonom. 80 % ()

BobArmstong

Sebaistý debut aký si len tak nevidí, minimálne nie v Európe a vlastne nadmieru zriedkavo aj v zámorí. Scenáristicky prekvapivo súdržný, režijne efektívne využívajúci svoj komorný rozpočet a istú neskúsenosť, pričom výsledný pocit pre diváka je vďaka tomu vťahujúci, atmosféricky hutný a emocionálne presvedčivý. Film nikdy nenadužíva explicitnosť, ani sa v nej nevyžíva, avšak napriek tomu po dopozeraní nadobudnete pocit, že ste práve videli veľmi krutú snímku. V skutočnosti však šlo o plasticky zobrazené dánske podsvetie, ktoré je jasným opakom čierno-bielych príbehov od amerických režisérov (asi preto boli tamojší kritici z každého dielu v nepríjemných úzkostiach). Sprvoti pomaly sa rozbiehajúci, no neskôr vyložene nepríjemný a ľudsky desivý, pretože prezentuje číru zlosť a prístup k násiliu i surovostiam výhradne žoviálnym spôsobom čím naznačuje jeho absolútnu všednosť v rámci daného spoločenského kontextu. Najhorší na tom je fakt, že všetkej prítomnej primitivite, explicitnej inklinácii k najtvrdším riešeniam i razantnému uchyľovaniu sa k morálne pohnutým konaniam vlastne rozumiete. A snáď aj viac ako by ste si chceli a sami boli ochotný priznať. V prvom rade sú totiž všetky prítomné postavy ľuďmi a, dokonca, scenár k ním pristúpil ambivalentnou formou – krásny príklad brilantného autorského pera je empatický dialóg o otvorení vlastnej reštaurácie, po ktorom nasleduje nekompromisné vymáhanie peňazí zakončené neočakávaným (Tarantino by mal radosť, akurát v jeho prípade by podobná pasáž skĺzla do istej karikatúry) spôsobom. Žiadnu glorifikáciu kriminality tu nenájdete, skôr smutné zrkadlo životného štýlu, do ktorého sú mnohí vtlačení neovplyvniteľnými okolnosťami, zlým zázemím alebo nešťastnými predchádzajúcimi krokmi. Vo filme uvidíme všetko zmienené a zakaždým si budeme priať, aby sa Frank rozhodol inak. Niekomu sa môže zdať, že film je takpovediac o všetkom a zároveň o ničom. Na prvý pohľad totiž ide „iba“ o pohľad do bežného týždňa pouličného dílera, ktorý naberá na obrátkach až vo finálnych štyridsiatich minútach, ktoré šliapnu na plyn a začnú sypať z rukáva jednu nepríjemnú situáciu za druhou. Pri opakovaných pozretiach si uvedomíte, že práve drobné situácie v reštaurácii či obchode formujú ľudskú stránku niečoho čo by bolo pre nás za normálnych okolností nestotožniteľné a vlastne nezaujímavé. Refn nám nedovolí ani na minútu opustiť ústrednú postavu a tak ako na ňu s postupujúcou minutážou všetci a všetko navôkol tlačí, tak sa spolu s Frankou prepadávame do nepríjemnej beznádeje, v ktorej niet priestor pre akékoľvek kľučky (či už príbehové alebo charakterové). Deprimujúci pocit je ešte väčšmi podporený nekompromisným záverom, v rámci ktorého sa ústredný charakter opätovne potáca na hrane nezmyselných rozhodnutí a definitívne stráca divácke sympatie i akýkoľvek predtým vybudovaný súcit. Tento efekt by pritom v tradičnom filme z Hollywoodu nebol možný, Pusher je ale písaný v priamom kontraste k pomerne uhladeným a vlastne neautentickým príbehom od Scorseseho, Leoneho alebo Coppolu, ktoré sú považované za vrchol v rámci rovnakého žánru. Refn, samozrejme, nie je tak precízny, no to bez akéhokoľvek zaváhania vykrýva surovou realitou, ktorá v divákovi zostáva ešte dlho po odznení záverečných titulkov. Odkaz Pushera i jeho režijné invencie pritom žijú dodnes. Učili sa od neho napríklad Safdieovci (Uncut Gems je skoro až remakom vsadeným do amerického prostredia) a vlastne aj Adam Sedlák (celkom otvorene a priznane) vo svojom Bangeri. () (menej) (viac)

bigboss_

Tento film by som odporučil ľudom, ktorí majú zlé obdobie a nič im nevychádza. Po pozretí tohoto filmu by sa určite cítili lepšie a povedali si, že môže byť aj horšie. Páčilo sa mi, že to bol taký obyčajný film z ulice, možno trochu priveľa náhod na jednou, ale good film. ()

necrosrandist

Syrové, bezprostřední, dobře obsazené (Mads Mikkelsen se pro takové role narodil), z ulice, skvělé. Nečekal jsem to, na druhou stranu severské věci mě poslední rok nebo dva překvapují hlavně příjemně. ()

vlasto24

Tak toto bola pecka. Mal som z toho pocit, že režisér zobral kameru do reálneho prostredia medzi skutočných ľudí, zostrihal to a spravil dokudrámu. Na začiatku trošku pomalší rozjazd, ale potom to nabralo grády a druhú polku som sledoval so zatajeným dychom napnutý ako známa guma na trenkoch. Vo výsledku vynikajúci film potvrdzujúci moju domnienku že vo vykreslení reálnej podoby drogovej problematiky je európsky film na míle vzdialený konkurencii hlavne z ameriky. ()

kolly13

Kvalitní zachycení drogového prostředí z pohledu dealera je rozmělněno místy zbytečně natahovanými sekvencemi, které mě donutily kontrolovat zbývající čas. To je špatně. Slaboduchý scénář je předehnán dobrými herci, kamerou a uspokojivou režií. ()

paradoxman

Surovější, uvěřitelnější a reálnější než britská kopie. Dolehla na mě tísnivá atmosféra provázející v podstatě celý film. Postavy operující částkami s velkým počtem nul a přesto žijí v podmínkách morální i hmotné chudoby. Marně hledám jedinou kladnou postavu... ale to byl asi účel... ()

Tomasson93

Surový a velmi reálný snímek, který nahlíží na chod kodaňského podsvětí. Námět je velmi jednoduchý, o to více tu vyniká Windingův režijní debut. Kim Bodnia zahrál hloupého a věčně koksem sjetého dealera Franka dosti uvěřitelně a na začátku mu zdatně sekundoval i Mads Mikkelsen, pro kterého to byla herecká premiéra. Pusher mě pouze usvědčil o opravdu vysoké kvalitě severské filmové produkce! ()

Rodriguess

Fíííha tak toto ma riadne dostalo. Nemam slov!! Takuto autenticky vypoved som vobec necakal, film ma od prvej minuty vtiahol do deja uz som len cakal co sa bude diat. ()

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

14.01.2023

Už tuto středu odstartuje přehlídka toho nejaktuálnějšího z kinematografie severu: SCANDI 2023. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem, představí snímky ze všech zemí Skandinávie a v programu ji bude mít… (viac)