Světoznámý český filmař Jan Švankmajer zpracoval ve svém osobitém stylu lidovou pohádku o Otesánkovi. Vyprávění o nenasytném dítěti stvořeném ze dřeva, které postupně spořádá všechno živé kolem sebe, situoval do dnešní doby a do tuctového městského činžáku. Manželé Horákovi tak dlouho touží po dítěti, až ho paní Horáková spatří v pařezu, který jí muž přinesl z parcely. V patřičném okamžiku dřevo obživne. Rodičovská radost však netrvá dlouho. Malý Otík, jak mu tatínek a maminka říkají, potřebuje stálý přísun jídla. Posléze si je začne opatřovat sám. Neunikne mu ani kočka, ani obtloustlá sociální pracovnice. Jen sousedovic přemoudřelá dcerka Alžbětka, která dobře zná pohádku, ví, kam se ztrácejí lidé z okolí. Její snahu zachránit jediného kamaráda v domě může překazit jen stará paní správcová. Jan Švankmajer pojednal svůj film jako groteskní horor, přerůstající v podobenství o zpupné snaze lidí vzdorovat přírodě. Stejně jako ve svých dřívějších celovečerních filmech i tady autor kombinuje hereckou akci s trikovými scénami a s dokonalou animací reálu. (oficiálny text distribútora)

Paity

Jan Švankmajer se pustil do klasiky zcela neklasicky. Někdy dokonce až nechutně. Nemohu říci, že by to bylo úplně všechno špatně. Několi velikých "ale" však zůstává. ()

Anderas

Možná jsem tentokrát ke svému oblíbenci nespravedlivý, ale to co nakonec vyplodil, má dle mého názoru úroveň toho nejprůměrnějšího českého fláku z jakékoliv pohádkové produkce. A ačkoliv je tu jeho rukopis stále patrný, protentokrát se doslovně jedná o jakýsi trademark, který se už nesnaží dále cokoliv rozvíjet. A to mne právě u Švankmajera poněkud zklamalo. Nechci tímto jeho kus degradovat na bezmyšlenkovitou pohádku, ale i po přečtení množství Švankmajerových pojednání o vlastních filmech nenacházím nic než co je patrné už od začátku. Snad se nakonec i on chtěl projednou odpoutat od svých mnohavrstvých surrealismů, ale jednoduchou humoreskou a samoúčelnými absurditami se snížil možná až příliš nízko. Škoda je to veliká, Švankmajer je pro mne nicméně stále velký mistr. ()

Kejt.lin

jak hodnotit, no docela oříšek ..rozhodně pro mě těžko sledovatelný kousek, přesto jsem se nutně potřebovala dodívat do konce..sice jsem u toho měla sevřený hrdlo a šli na mě trochu závratě, nicméně tenhle pocit představuje jednu mou hvězdičku..to, že semnou film takhle zamává je rozhodně důvod k oceněnení..ta druhá je za naprostou originalitu, odlišné pojetí a jedinečnost..ty zbylý tři co jsem nedala, jsou proto, že ačkoliv originalita dosáhla nejvyššího stuplně, tak bizardnost tohohle druhu umění mé oko prostě nezkousne..ale rozhodně a bez ironie, díky za tento zážitek pane Švankmajere! ()

ElizabethB

Ked som nasla Little Otika na jednej z americkych stanic, skoro som spadla z gauca...pekne po cesky s anglickymi titulkami, ktorych preklad ma slusne pobavil...tak ako film samotny... po ktorom mi v hlave znely len dve slova "jakaa haluuz" ;))) ()

MiaMahoney odpad!

Absolutní dno české kinematografie. Ostuda, odpad, žumpa, dekadence, "kvalitativně" srovnatelné se Skřítkem, to je další takový český "poklad". Ach jo, kdyby ty finance raději dali na lékařské výzkumy nebo projekty v zemích třetího světa, udělali by mnoooo......hokrát lépe. ()

Renfield

Ale jo... kdyby nebylo toho, co tu píše pomalu každý a to je dlouhá stopáž, je to celkem zajímavé "pohádkové" dílo. Líbily se mi animace, i když jich zde nebylo příliš, ale byly jako vždy u Jana Švankamajera povedené. Příběh je známý a nemám s ním problém, herci se v něm předvedli ve velice dobrém světle. Samozřejmě jsem se dočkal i scén, u kterých mi nebylo nejlépe od žaludku, ale ty jsem očekával. 55% ()

kujon odpad!

Na tenhle "film" jsem se docela těšil. Vypravili sme se na něj tehdy s celou třídou naší školy v né zrovna velkém očekávání. Ovšem to, co se rozpoutalo na filmovém plátně asi nebudu moci ještě do konce života vstřebat. Nechutné až kýčovité záběry se ve filmu střídají jako na běžícím páse. Chvílemi sem nevěděl jestli mam jít na záchod, předstírat srdeční koma, nebo si jen zakrýt oči a zacpat uši. Film doporučuji shlédnout jen na vlastní nebezpečí těm, kdo mají silnou vůli, žaludek a v lásce filmy od Uwe Bolla. Resumé: Absolutní SHIT, podle mne je to NEJHORŠÍ film všech dob. Kdyby bylo možné dát záporné hodnocení, tak já dám to nejzápornější. Fuj, fuj, fuj... ()

Tochal

Komediální horor o přesrostlém kusu dřeva, jež konzumuje lidi na počkání, klasická pohádka jako moderní podobenství. Nějak moc nevím, co bych měl napsat. Je jasné, že v rámci Švankamjerovy tvorby se jedná o atypický film, a to umenšením prostoru animace ve prospěch živých herců; přesto je hlavní hvězdou (ne)otesaný Otík. Filmu by asi prospěla o něco kratší stopáž, nebo rozvinutí vedlejších dějových linií - na stodvacetiminutový film se toho zas tak moc nestane a ani opulentní obrazové hody, které by takový prostor vyžadovaly, se tentokráte nekonají. Zajímavé je vypuštění pohádkového konce - je nám tím snad naznačeno, že na pohádkové konce není ve světě místo, a tak raději nevědět, než trpět? Tři hvězdy jsou málo, čtyři až příliš. V tomto případě se přikláním nahoru. ()

kaze odpad!

Neviem, čo povedať, ale vôbec sa mi to nepáčilo. Myslím, že tí dobrí herci, ktorí tam boli, mohli byť využitý na oveľa lepší film. Nič mi to nedalo a asi prvýkrát som si pri českom filme povedala, že som zabila zbytočne 2 hodiny času. Škoda rečí.. ()

godycz

Zase jsem se jediný v kině smál, zatímco dav odcházel a holky se odvracely...........naprosto nejvtipnější film od Švankmajera....užasný herecký výkony, a ty zaběry na jídlo...takové dobroty jak dokažou být nechutné na pohled !!! 100% ()

fisus

Nemůžu říct,že bych se při sledování tohohle filmu nebavil,ale já prostě toho Švankmajera nemusím.Nebo spíš jeho filmům nerozumím.Navíc tenhle film porazil při udílení Českých lvů můj milovaný Tmavomodrý svět a to mi leží v žaludku už 11 let! P.S. 7 let poté,co jsem napsal první část tohoto komentáře,musím něco připsat.Během těch 7-ti let jsem nakoukal všechny filmy Jana Švankmajera a změnil jsem na něho názor.Hlavně film Něco z Alenky mě přiměl projet celou jeho kinematografii a opravdu jsem jeho filmům podlehl.To ale nic nemění na tom,že Otesánek je pro mě nejhorší Švankmajerův film a vítězství na Lvech jsem mu pořád neodpustil. ()