Zac Efron nohami na Zemi

• Česko Zac Efron nohama na Zemi (viac)
USA, (2020–2022), 10 h 30 min (Minutáž: 34–47 min)

Zac Efron (sprievodca), Anna Kendrick

V cestovateľskej reality šou sa herec Zac Efron vydáva na dlhú cestu okolo sveta spoločne s expertom na wellness Darinom Olienom, aby zistil, ako žiť zdravo a udržateľne. Stretáva sa s ľuďmi, ktorým sa darí vyrábať potraviny čo možno najudržateľnejšími postupmi, často však veľmi jednoduchým spôsobom. Ich cestopisné reportáže sa zameriavajú na témy histórie, cestovania, životných skúseností, prírody, zelenej energie a udržateľného života. (TV JOJ)

Spinosaurus

Může být cestovatelský dokument k hranicím civilizace otravný? Zack Efron dokázal, že může. Většina jeho dialogů totiž zní: Wow, oops, perfect, super, OMG, atd. Jako sonda do života hollywoodského povaleče, který se dojímá nad čímkoliv, co leží za hranicemi Beverly Hills, určitě film uspěje. Pokud chcete vidět cestování skutečných dobrodruhů, kteří se nepodělají z procházky džunglí, musíte jinam. ()

Djkoma

Oddychový cestopis. Něco navíc? Nebudu tady řešit, zda je Zac Efron typický jednoduchý Američan, který říká wow na 45 megawatt, a přitom ani neví, co to znamená. Ani nebudu rozporovat, že jde trochu o dekonstrukci jeho sladoučkovského image z dob HSM a image dětské mega hvězdy. Ale když přijede se svým kamarádem na Island a zkouší jíst islandský chleba nebo zjišťuje, jak celá země funguje na elektřině z geotermálních a vodních zdrojů, musím se smát, když tyto "ekologická poselství o změně světa díky vracení CO2 do země" komentuje v lehkém tričku a pak se vrátí do svého luxusního Hilton apartmá, kde v luxusním wellness/spa dostane masáž a pak jde na večeři do místní restaurace s Michelinskou hvězdou nebo si sám vytvoří čokoládu s milionem chutí v místní ruční výrobně. Ano, tohle není Island, který zná (nebo měl by znát) normální návštěvník. Tohle je fancy Island pro bohaté (všimněte si, že při návštěvě Modré laguny nejde mezi obyčejné lidi, ale do soukromé části, kdy apartmá má speciální menší jezero pro sebe). Na většině míst, které tady Zac zmiňuje jsem byl osobně (a k Hekle jsem byl tedy blíže:)) a je sranda vidět ten americký pohled. Člověka to pobaví, ale tu pravou krásu Islandu to nenabídne (už vůbec ne při "dělání srandy z nováčka u Gullfossu...). ()

Psema

Hrozně milý překvapení. Startuje to jako obligátní save the planet cestopis, ve kterým je taky koutek osobního zdraví a gastronomie. Od třetího dílu je ale mnohem osobnější díky Efronovým přiznáním z únavy Hollywoodem a posléze dojde i k osobní tragédii, která tomu dá dost razantní emocionální tečku. ()

HellFire

Zack Efron a Darin Olien jsou sympaťáci a cestování po světě pod jejich dohledem je jednoduše úžasné. Výborný feel-good dokument o udržitelném životě na různých místech naší planety. Rozhodně stojí za podívání. ()

luka4615

Skvěle podávaný a svou formou i originální náhled na některé alternativní způsoby života se sympaťákem Zacem Efronem a jeho parťákem Darinem. Down to Earth with Zac Efron je rovněž nečekanou a razantní sondou do života Zaca, na kterého jsem právě díky tomuto projektu přestal nahlížet jen jako na "týpka, co hrál v tom tragickém filmu s ještě tragičtějšími písničkami". Pokud tedy hledáte komplexního a krásně natočeného průvodce světem alternativního stravování a hledání řešení problémů moderního světa, jste zde správně. Tohle se totiž až na velmi okatý "product placement" vážně hodně povedlo. Více takových projektů prosím! (Netflix) ()

ABLABLABLA

Bavilo mě to. Jasně místy mě to lehce iritovalo jako jejich "for sure" "onehundredpercent" "yeah man" "agreed" "woow" a vůbec tak... A jejich "zamyšlené rozhovory v autě" byly jakože "hmm měli bychom se o tom nějak bavit, aby lidi pochopili, že je třeba něco změnit a zamysleli se, jenže jsme dva "for sure" týpci, co se neumí vyjadřovat, tak budem omílat nějaké srance" - tak to mě taky moc nenadchlo, ale chápu to. Účel dokumentu byl upozornit na jisté problémy planety Země, jak jde něco dělat jinak, na udržitelnost atd. Propojili to samozřejmě s cestováním a food pornem, aby to bylo stravitelnější a věřím, že spousta neerudovaných občanů či puberťáků, nedejbože spousta voličů Trumpa, kteří stejně jako on popírají globální oteplování, by si normální dokument o tomto bolestném tématu v životě nepustili. Ale díky Zackovi se na to i tato skupina lidí podívá. A o to jde především. Zpopularizovat to, aby mohla nastat nějaká změna. Proto hodnotím velmi kladně a opomíjím ty detaily, které nebyly můj šálek kávy. Jediné, co jim moc nemůžu prominout, a proto má ten díl taky ode mě jen 3*, je díl z Francie. Všeobecně téma vody super, topka - Paříž se svým programem paráda, ale jak si mohli dovolit dojet do věhlasné nemocnice, domluvit si rozhovor s erudovaným lékařem, neobtěžovat si sehnat překladatele, pak udělat nějakou bullshit natáčecí koninu jako skočit mu do řeči, což ho samozřejmě vytočilo a odvysílat to??? To se teda nedělá. Určitě taky vystřihli a neodvysílali dalších 200x "for sure" od Zacka a Darina, takže tohle taky nemuseli. To samé s chudákem nováčkem u vodopádů na Islandu, tak ježiš byl tam chvilku, najednou se mu tam objeví neohlášený natáčecí štáb, tak je nervózní a vy si z něj budete dělat srandu, že nic neví... Naopak mě velmi potěšily díly, kde prostě sami přiložili ruku k dílu jako v Puerto Rico nebo London. Btw. v díle London se jim moc nepodařil střih záběrů. V jeden moment sbírají odpadky a baví se o tom, jak jsou plastové jednorázové obaly zlo, střih, Zac Efron s nějakou food blogerkou jdou z kavárny, kdy mají v ruce jednorázové plastové obaly s brčky :D Super koment od Djkoma - naprosto s ním souhlasím ve všem, co napsal, ale i tak hodnotím výše, právě kvůli důvodům, co jsem psala. Edit 28. 12. 2022 - po 2. sérii. Musím změnit hodnocení o stupeň výše, jelikož druhá série se výrazně zlepšila, přestože byla zaměřená jen na jeden kontinent, byla pro mě mnohem důkladnější a záživnější než první. A především Zac i Darin se zbavili v jejich mluvě a vystupování slov a chování, které mě v první sérii iritovalo, takže dvojku hodnotím ještě jako lepší! ()

Vyhy

Po zhlédnutí dokumentu o životě Jordana jsem fakt nečekal, že mne dokáže ještě nějaký jiný dokumentární projekt tak rozebrat. A to s Efronem v hlavní roli. Doposud jsem na něj pohlížel jako na frajírka, kterého sledují miliony fanynek, ale hleďme, nějak se nám vyloupl. Skutečně zajímavý dokument o tom, jak lidé ničí planetu a jak i přesto má co nabídnout. Zajímavé teorie, potraviny, rostliny, projekty... je toho kvanta. Kromě toho tu máme i hlavní dvojku, která se škádlí a je s nimi legrace. A poslední díl, osobní dopad, to jsem nečekal a ten mě dorazil. Někdy si to pustím klidně znovu. Je to pozitivní, zajímavé, poučné, ale zároveň smutné a tragické... ()

Kwaichi

Zac Efron trochu pocestoval, natočil si pri tom V-log, najedol sa a stretol zaujímavých ľudí. Informácie obsiahnuté v 5 hodinách sú však vhodné akurát na obohatenie učiva základnej školy. Avšak vzhľadom na Zacovu slovnú zásobu by som žiakom ZŠ sledovanie neodporúčal. Od kvalitného dokumentu mám výššie očakávania. ()

Pajky3

1. série Tenhle cestopis/dokument mě příjemně překvapil. Čekal jsem od něj něco bez přidané hodnoty, jen tak na zabití času. Místo toho jsem dostal něco, co otevírá oči a snaží se přimět k přemýšlení. Na rozdíl od jiných "zelených" dokumentů to však divákovi netlačí přes sílu a spíše představuje, že existují i jiné cesty než ty, kterými se většina společnosti vydává. A to všechno je doplněno skvělými záběry daných míst. Darin a Zac to pojali opravdu dobře a poutavě. Bylo vidět, že dělají něco, co je oslovuje, takže sledování stojí za to. 2. série Zatímco první série se pohybovala po celém světě, tak druhá se zaměřuje na Austrálii a postupně představuje různé oblasti a zajímavosti. Chvilku mi trvalo než jsem si na to zvykl, ale nakonec to stálo za to. Baví mě to sledovat a určitě je ještě kam pokračovat. ()

sator

Rozdíl mezi dokumentem a reality show je pro mě v tom, že zatímco dialog, či monolog v dokumentu je připraven, v reality show říká kdo chce co che, a podle toho to vypadá,tohle podle mě spíš to druhé i když je mi téma blízké... ()

Jolinar

Nápad šlechetnej, Zac otravnej. Je to škoda, cestují po krásných místech, baví se o zajímavých věcech, ale je to pro mě příliš takové vystajlované, afektované, americké. ()

Cerechtan

Seriál si údajně klade za cíl ukázat lidem, že lze žít udržitelně a v souladu s přírodou, přičemž název "Down to Earth" bychom do češtiny mohli přeložit také jako "Skromný"... ALE! Zac Efron v seriálu vypadá spíše jako povrchní milionář, který ostatním ukazuje, jak by mohli žít, ale sám naplno požívá drahých výdobytků civilizace. Dokonce to vypadá, že Efron si spíše užívá cestu po světě (a jeho rozmanitost), než že by plnil nějakou agendu. Je například zajímavé, jak se ve 2. epizodě zabývá tím, proč je v rámci udržitelnosti problematické využívání PET lahví na balení vody (s čímž souhlasím)... ALE! Epizoda začíná, když si Zac spolu s dalšími bohatými přáteli užívá ochutnávku drahých minerálních vod za přítomnosti "someliéra", který v podstatě říká, že pokud nepijete minerální vodu, jste "loser" a běžnou pitnou vodou škodíte svému zdraví... a hosté jsou uchváceni. Sdělení průměrnému člověku je přitom jaké? Poslední třetinu epizody pak přátelé stráví v Lurdách a zabývají se tamními zázraky. (???) Aby toho nebylo na poli pseudovědy málo, Efrona doprovází ezoterik, který si zjevně myslí, že pochopil smysl celého vesmíru, a tak vypouští jedno nepodložené "moudro" za druhým. (Třeba taková eliminace jet lagu skrze propojení s "magnetickým pólem nové časové zóny" je opravdu bizarní a navíc s tématem seriálu nemá nic společného.) Je určitě vhodné řešit ekologická témata, ale z pozice povrchního zbohatlíka, kterému nelze jeho motivaci věřit, to úplně nejde (nulová autenticita). Pokud se navíc třetina epizody nese v duchu pseudovědy, která přináší jen kecy bez náznaku řešení, může to být potenciálně i nebezpečné. ()

haroska

S každým dilem je to lepší a lepší. Úplně nenásilně servíruje "alternativní" způsoby života a myslím, že každého jedince donutí ke zhodnocení vlastního života...nebo toho, jak nakládáme s tím, co nám matička země dává. + Absolutně nádherné záběry přírody. ()

mkee

Príjemný cestopis či dokument o eco-worlde a udržateľnom živote, ktorý spája zábavu s náučnou stránkou a úžasnou gastronómiou. Kto má predsudky o Zacovi Efronovi, po zhliadnutí seriálu ich určite mať nebude. ()

e_Fox

Zac Efron je zde spíše komickou postavičkou, ale má za úkol svou tváří přitáhnout k seriálu více diváků, pokud se mu to povedlo je to jen dobře, protože témata a místa, která objevuje s kolegou jsou úžasná. Takovýto typ pořadu by měl běžet v hlavním vysílacím čase na všech TV každý den. Mnoho zajímavých informací a hodně osvěty. I přes reklamu na Visu a občasnou trapnost Zaca, dávám 5*, protože to opravdu stojí za shlédnutí. ()

ElFifo

Fakt moc bavilo. Zajímavá místa, zajímavá témata. Všeobecně mám rád dokumenty, které nutí k zamyšlení a otevírají oči. Baywach Zac fakt příjemně překvapil. 9/10 ()

Alisce

Upřímně? Jsem nadšená. Každá epizoda mě pohladila po duši, místy jsem byla dojatá. Věřím, že tyhle dokumenty donutí lidi alespoň trochu změnit svoje životy. Klimatická změna je velké téma a je potřeba přestat před ním zavírat oči. Líbilo se mi to, že se jelo na nádherný, známý místa, ale ukázala se i ta nepěkná stránka. Ukázalo se, že i když ještě žijeme, tak to není tak samozřejmě a naše planeta na tom není dobře. Cestopis s přidanou hodnotou. Zac Efron je hlavní tvář, má to svůj důvod, ale musím říct, že i když je to prostě herec a mohl to všechno jen dobře hrát, tak já mu ty jeho reakce a postupné uvědomování si toho průseru věřila. Darin je velký sympaťák a oba nás místy provedli s pokorou, ale zároveň zábavně. Zvládla bych i něco delšího. Down to Earth a Our planet to je to, co je potřeba vidět na Netflixu! ()