Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Solly

Do shlídnutí tohoto filmu jsem měl k filmům "z Vietnamu" docela odpor (Full Metal Jacket, Hamburger Hill a Appokalypsu jsem viděl až potom), ale četa mě přesvědčila, že i Američani jsou schopni o tom natočit moc dobrý a "lidský" film. ()

Gardenboy

Prekonalo to moje očakávania. Oliver Stone je výborný režiser a Charlie Sheen tu predviedol majstrovské herectvo, aké sa mu nepodarilo snáď v žiadnom inom filme. Kamera, poňatie, zvuk, herecké výkony, príbeh, psychológia postáv zvládnuté bravúrne. Takto má vypadať kultový film. Jo a ozaj zvlášť tgreba spomenúť hudbu, ktorú ako soundtrack práve sťahujem a moc moc sa naň teším. ()

Agarwaen

Taková pacifistická agitka, no..Udělaný pěkně, ale každýmu filmu škodí přemíra propagandy a Četa není výjimkou..Když se člověk podívá na Zelené barety, uvidí pohled druhé strany, a když opomenu názory tvůrců, jsou Barety prostě zábavnější.. ()

depp

Od té doby co jsem viděl Apokalypsu nemůžu hodnotit žádný film o válce absolutně. Jsou tu dojemné scény a celé je to perfektně zrežírované, ale prostě nic navíc. ()

Wencek

Film při kterém budete tajit dech nad hereckými výkony a atmosférou filmu. Pro mě osobně nejpůsobyvější válečný film z Vietnamské války jaký byl kdy natočen. O.Stone věděl co točí, sám si utrápy války ve vietnamu prožil na vlastní kůži. Můžeme zde vidět co s člověkem dokáže udělat válka a jak dokáže zničit jeho vnímání světa. Od začátku co do Vietnamu přiletí banda zelenáčů až do konce kdy jsou z přeživších už jen váleční šílenci. Naprosto bezkonkurenční je zde W.Dafoe a T.Berenger, kteří jou svými povahami jako noc a den a každý vidí válku ze svého pohledu. Tito dva rozdílní vůdci mají vliv na každého jedince v jednotce a dělí ji na dva tábory. I ostatní herci zde předvádí perfektní herecké výkony. A aby ne když si před natáčením prošli drsným vojenským výcvikem aby si zažili jaké to je být stále ve stresu a zažil se jim vojenský způsob života. Film působí opravdu jedinečným způsobem a pro mě prostě č.1 cietnamských válečných filmů. Maximálních 5*. ()

SMJSmoK

Hmm tak asi nejlepší film z Vietnamu co sem zatim viděl(spolu s FMJ). Sledujete, jak se Chris sžívá s a pomalu smiřuje s nelidskými podmínkami, fandíte sgt. Eliasovi(nebo aspoň já mu fandil), semtam se zasmějete. Porstě na mě úplně dejchla ta atmosféra. A to se mi líbí... ()

Poker_Face

Další skvělý film z Vietnamské války, který ale znovu nedokázal sesadit z trůnu válečných filmů Coppolův Apocalypse Now. Charlie Sheen kupodivu vystřídal během natáčení více výrazů než je u něj zvykem. Tom "Jizva" Berenger je odpudivým záporákem, kterému skvěle sekunduje dobrák Dafoe. Vynikající podívaná, při které si každý najde svého hrdinu a vcítí se do jeho pocitů. ()

Arequipa

Berengerova jizva dodává seržantu Barnesovi patřičný respekt. Pohled zevnitř na nesmyslnou a brutální válku. Když jeden z vojáku řekne "takhle jsem mozek ještě neviděl", říká to, jako když si nadšený botanik se zájmem prohlíží novou rostlinu, kterou vidí poprvé... U některých filmů není těžké vybrat stěžejní symbolickou scénu pro upoutávací plakát. Tenhle k nim patří - vztyčené ruce seržanta Eliase říkají prostě všechno... ()

waska

Zatraceně realistický a věrný obraz toho, jak to ve Vietnamu vypadalo. Peklo v džungli, kde se lidé stávají zvířaty...I idealistický mladík má problémy se s tím vypořádat a jeho vnitří boj je možná větší než boj proti nepříteli. Úžasně vykreslené postavy dávají tomuto filmu punc nesmrtelnosti. I když se mi asi o maličko víc líbila Apokalypsa, nemůžu jinak než za plnou palbu!....."je to dobře pojebaná válka"...... ()

simplejack

Valečné filmy sice nemusím, ale pár výjimek se najde a četa k nim rozhodně patří, jako takový není film nic extra úžasného, nad průměr ho zvedá perfektní hudba a věčný souboj Eliase a Barnese a kontrast mezi nimi, navíc je tu spousta dalších postav a každá něco představuje, je to takové ztvárnění dobra a zla a kolem nich se drží na jedné straně postavy, každa nosicí jinou zlou vlastnost a na straně druhé každá nosící jinou dobrou vlastnost. Dalo by se říct, že kolem Eliase je banda těch hodných a správných a kolem Barnese jsou ti hajzlici, ale ono to tak úplně není. Nebýt tohohle prvku tak by mě četa asi moc nepřesvědčila, ale takhle ji mezi válečnými snímky řadím kousek pod vrchol ()

whisker

"Kopali jsme ostatním do prdele tak dlouho, že je načase, aby oni nakopali nám!" Opravdu jsem nedoufal, že tenhle výrok by někdy mohl v americkém filmu od amerického vojáka zaznít. Naprosto skvělý film, který byl dost napínavý. A ještě něco, Johnyho Deppa bych tam sakra nepoznal ;-). Oscary dle mě naprosto zaslouženě. ()

Ceberus

Zajímavý nevlastenecký americký válečný film, přinášející na obrazovku mizérii válečného prostředí. Trochu jsem se sice ztrácel v postavách - resp. jejich jménech a hodnostech - ale důležitý byl jejich výkon (btw Johnnyho Deppa jsem ve filmu vůbec nezaregistroval). Přesto se mi zdá, že v hodnocení ostatních opět působí ono magické "žůžo, je to podle skutečné události, tak musím přidat aspoň hvězdičku navíc". Ohlédnu-li od toho, že válka ve Vietnamu skutečně proběhla, jeví se mi to celé "jen" jako nadprůměrný filozofičtější válečný snímek. Záporák ve vlastních řadách a utrpení obyvatelstva nepřátelského subjektu totiž není v kinematografii úplná novinka. A stejně jako jsem viděl Žhavé výstřely před Top Gunem, tak jsem viděl i Stillerovu Tropickou bouři před Četou. Možná bych neměl tak diskriminovat původní díla. :-P ()