Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Krissty

Nejvíc jsem byla asi zvědavá na to, jak bude Charlie Sheen vypadat v nevtipné roli.. A jsem opravdu ráda, že jsem ani na chvíli neměla chuť se smát, ačkoliv ho mám zafixovaného jako herce z parodií a komedií.. Byl opravdu skvělý! Další postavou, která mě zaujala, nebyl kupodivu Willem Dafoe, ale Tom Berenger, který dokázal zahrát tak prvotřídního grázla, že jsem celý film netrpělivě čekala na to, kdy už ho někdo zastřelí :D Jinak film je opravdu vynikající a vůbec bych nečekala, že by mě mohl tolik oslovit válečný film, ve kterém není opravdu nic jiného než střelba a bláto.. Ale vážně mě to bavilo a od začátku až do konce jsem od obrazovky nemohla odtrhnout oči.. Ke konci jsem si dokonce říkala: "Ne, ať to ještě nekončí!" a to se mi opravdu moc často nestává :) ()

NinonL

Vzpomínám si, že když jsem kdysi dávno vyšla z kina, krve by se ve mně nedořezal. A ještě dlouho potom jsem měla filmu plnou hlavu. Od té doby jsem film neviděla. Nechci si kazit ten nepopsatelný zážitek, který si zaslouží plné hodnocení. ()

agentmiky

Filmová lahůdka z osmdesátých let.Četu jsme zhlédl poprvé a nechala ve mě velmi silné pocity a odezvy.Na filmu je vidět,že ho natočil někdo,kdo má opravdové a reálné zkušenosti z války ve Vietnamu,a proto to působilo ještě autentičtěji.Oliver Stone zabodoval.Teď se přesuneme k hereckým výkonům.Jedním slovem brilantní.Nejvíce na mě zapůsobil Tom Berenger,který sice hrál amerického seržanta,ale nechoval se tak a skončilo to pro něj tak,jak spravedlivě mohlo.Charlie Sheen zde započal soji filmovou kariéru nezapomenutelným výkonem.Oceňuji i kulisy a ještě jednou tu autentičnost,kterou moc filmů nemá.Hodnocení:90% ()

Krt.Ek

Oliver tam byl. A jde to poznat! Jen pohleďme! Neoddiskutovatelně máme tu čest s něčím, jež můžeme zváti válečnou epopejí bez příkras, nebýt za hlupáka pravil bych realističtější než realita sama, neméně zajímavý je však onen pro děj stěžejní konflikt seržantů Barnese a Eliase, fakticky nesloužící za nic jiného, než jako jedna z filmařsky nejpůsobivějších obžalob lidské hlouposti nazývané válečné peklo... Nebylo daleko ke katarzi; hudební podklad jednoduše geniální. 80% Challenge Tour Speciál - Filmový lov, červen 2015 ()

frashmaker

Film Četa od Olivera Stonea je bezpochyby jedním z nejznámějších filmů o válce. Srovnám li to však s Olověnou vestou nebo Apocalypsou, něco tomu chybělo. Trýznivá atmosféra nebezpečného lesa nebyla až tak nervy drásající jako spíše prvoplánově "válečná". Moc holywoodsky. Nezajímavě. Ale rozhodně stojí za vidění. ()

Asgy

Pro mě jeden z nejlepších válečných filmů, ale bezchpochyby životní role pro Charlieho Sheena. Četa přináší podle mě dost realistický pohled na válku, kde oběti jsou všichni, i ti co přežili. Nejsympatičtější postavou je pro mě dobrosrdečný seržant Elias, který bohužel tolik prostoru nedostal, narozdíl od záporňáka Barnese. ()

Praxis

Už vím, proč se tenhle film stal kultem. Syrový, nepřikrášlený pohled na tu, pro Američany, nepochopitelnou válku. To umí Stone ze všeho nejvíc. Točit takové filmy. K tomu legendární hudební motiv Barbers Adagio for Strings a luxusní herecké výkony všech, především pak Dafoea nebo Sheena. Takové filmy jsou určeny jen pro správné chlapy. 100% ()

kobejn

Četa je stále hodně působivá a byl to výbornej nápad koncipovat jí jako "boj o duši" nováčka mezi dvěma protipóly - Barnesem a Eliasem. Pro oba charaktery našel Stone perfektní herecký představitele. Zvláště Dafoe dělá z čety místy nezapomenutelnou podívanou, úžasná byla ta scéna mezi ním a Berengerem, kdy se Barnes vydá Eliase konečně zabít, ten krátký okamžik, kdy se oba uprostřed najednou ztichlé a opuštěné džungle střetnou a Dafoe se moment před tím, než prozře usměje - nevinný úsměv, který mu na chvíli - o pár sekund prodlouží život. Naopak Charlie Sheen je místy ještě příliš velkej zelenáč na tudle roli a závěrečnej kingkongovskej pokřik jednoho z vojínů, který ve Vietnamu zůstává, zatímco odlítající Chris ho sleduje z helikoptéry, je nevhodnej. Najednou to vypadá, jako by brutální autenticita čety byla vlastně falešná, a četa byla jen nějakej dobrodružnej film a válka vlastně zábava. Tudle scénu měl Stone vystříhnout. Jinak je ale četa pětihvězdičková a jakýkoliv jiný hodnocení je nepochopením. ()

sta

Kdyby Stone natočil nejdřív Četu a pak šel na rok do armády, patrně by nepřežil ani výcvikový tábor. Scéna ve vietnamské vesnici je prostě jedna z nejdrsnějších válečných vůbec. ()

UncleG

„Disciplína musí bejt, vy kluci pitomí. Představte si takovej Vietnam a v něm na každým stromě jeden nedisciplinovanej americkej voják“ řekl by lajtnant Makovec. Tenhle film v podstatě nevtíravým způsobem řeší otázku fatálního selhání U.S. Army ve Vietnamu. A jestli je líčený obraz tehdejší služby pravdivý alespoň z půlky, pak se vlastně není čemu divit, že strýček Sam dostal na budku. Nemůžu si pomoct: kvalitní čtyři hvězdy za sebekritický pohled na problematiku (ne, z „Čety“ nemohla mít americká armáda radost) a za příběh s prozřením mezi řádky. ()

Vyrida

Hodně silný příběh a hlavně zážitek z pohledu amerického bažanta Charlieho Sheena, který přijíždí do varu Vietnamského pekla. Není to však jen on, ale i sympatický Willem Dafoe či ostřejší Tom Berenger, roztáčí úžasné věrohodné představení pod pokličkou samotného guru Olivera Stona. Hned od prvních záběru si získal Platoon mé divácké srdce a patří mu tak zasloužené i místečko v mém osobním TOP 10 nejoblíbenějších filmů na světě. Jedinou výtku bych měl možná k závěrečné přestřelce, která byla místy zbytečně chaotická, ale jinak musím smeknout klobouk kdybych nějaký měl. Bez debat jasných 5 hvězd a určitě nejlepší válečný film k tomu to konfliktu v Asii. ()

MikO_NR_1909

Pre mnohých perla žánru, ja som však s Čatou istý čas "bojoval". Obmedzovali ma určité veci vo filme k hĺbavejšiemu zážitku pocitov akejsi epickosti a tragiky, ktorá mi pripomínala iné akademické bijáky (Ryan a spol.). Avšak Stone vie pracovať človečinsky drsnejšie (a dokonca v istých fázach umiernenejšie) než Spielberg, síce nie ako Coppola či Kubrick, ale myslím, že to stačí. Nestačia však plochšie vymedzenia dobrých a zlých, z akčnej a subjektivizovanej vojny pohľadu, (na akú sa štylistika filmu zamerala) to berie určité plody k dokonalosti. ()

Pierre

Nejsem sice úplně fanda klasických válečných filmů z pohledu vojáků, ale Četu považuji za povedený snímek. Skutečně  antiválečné, ale také obohaceno  zajímavým osobním konfliktem seržantů Barnese a Eliase a střetem  jejich přístupů. Především na to tomto motivu je dobře vidět, co válka dokáže s člověkem udělat.  Krásně udělaný film.  My jsme nebojovali s nepřítelem, bojovali jsme sami se sebou. A nepřítel byl v  nás.  ()

Freemind

Nemám rád válečné filmy - a přesto jsem si ty dvě hodiny náramně užil. I když "užil" asi není to pravé slovo ... Čtyři hvězdy tomu musím nastřílet minimálně za nervydrásající scénu násilností ve vietnamské vesnici, on ale celý scénář je skvěle napsaný a Oliver Stone si tím u mne velmi šplhnul - něco takového nemůže napsat hloupý nebo plytký člověk. Jen málokdy se podaří, aby tak syrový a krutý film neskončil jen u bezduchých stříleček a chlapských keců - Četa zcela přirozeně a upřímně předkládá ty nejvážnější a nejbolestivější otázky, se kterými člověk může zápasit. ()

Vojcl

Válka v té nejsyrovější možné podobě! Jednoznačně nejlepší Stoneův snímek a jeden z nejlepších filmů z vietnamského pekla, kterému může konkurovat snad jen Kubrickova Olověná vesta, nebo Coppolova Apokalypsa. Dokonale vykreslená atmosféra válečného utrpení na příběhu jedné čety. Představí se tu celá plejáda budoucích hereckých hvězd a k tomu výborná hudba. Nemám co dodat. ()