Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

milancecil

Vietnam podle Olivera Stonea, 365 dní přežití, to je ta meta pro odvedence na začátku jeho povinného turnusu, nic víc si nikdo z vojáků nehlídá tak, jako právě počet přežitých dní a pak už jen sbohem a nikdy více se nevracet, na válce není nic krásného, na co by se normální člověk s chuťí díval, na zabíjení není nikdy nic ušlechtilého, nic hodného obdivu, nic heroického, jen má prostě někdo více štěstí a smrti úspěšně i přes mnohá zranění uniká, třeba je obratnější nebo jen v boji bezohlednější, ale není volby, být "dobrý" nebo "zlý" voják, je-li osobní prioritou to vše nějak přežít, je jen na benevoleci velících, jak až nechají v jednotlivcích mokvající zlo uvolnit, kde zastaví bezuzdné ničení a vraždění, kam až nechají poklesnout zbývající lidskost sobě podřízených zabijáků, zda nechají zabít každého nebo jen někoho a koho tedy pro tentokrát ušetřit, to je jediné morální dilema ve válce, není jiné volby, zabij nebo budeš dnes čí zítra zabit sám, tak temný je obraz džungle vztahů v džungli skutečné a pomyslní vítězové jsou ti, co to běsnění přežijí a nevrací se domů v černém plastikové pytli nebo ani tak ne, jen končí jako číslo v armádních seznamech s poznámkou nezvěstný. ()

voleman

Četa určitě patří mezi jeden z nejlepších válečných filmů co sem kdy viděl. Z válečného prostředí ji překonává jen pro mě dokonalý Vojín Ryan. Co se týče realističnosti a odpudivosti k válce je Četa skvěle vypovídajícím filmem o válce ve Vietnamu i válce jako takové. Zdrcující válečná atmosféra se rozprostírá celým filmem, což je určitě také velikým přínosem pro snímek. Podle mě je Četa nejlepším filmem Olivera Stonea i Charlieho Sheena a Willema Dafoe, který tady předvádí opravdu výborný výkon. Akce, atmosféra, režie, hudba, scénář i herci jsou zde na filmovém vrcholu, proto si Četa určitě zaslouží 5*. 90% ()

venca163

Nadprůměrný film, u kterého naprosto chápu, že mu kdekdo nadělí plný počet. Já ale nechci dávat 5 hvězd jen proto, že je film o válce (nebo má nějaký jiný silný/drsný/hrozivý námět). Za mě to jsou po delší uvaze 3 hvězdy a to z několika důvodů. Asi nejvíc mě za uši tahalo takové to pro diváka pronášené moralizovaní, i když chápu, že v roce 86 se to bralo asi jinak. Ale i v jiných ohledech mi občas přišlo, že se moc tlačí na pilu, například když Charlie Sheen se svou em šestnáctkou skočil mězi vietnamčíky, střílel na všechny strany a řval "Zabíjíme, to je krása, to je krása!". Za zmínku ještě stojí, že všechny kladné postavy ve filmu kouří trávu a všechny záporné jim nadávají do feťáků. A absolutně nejodpornější postavou filmu byl ten jejich mladej, nekompetentní, zbabělej plukovník bez autority (Mark Moses). Edit: Tak jsem se na letošním KVIFF dozvěděl, jakej je Oliver Stone čurák (jeho výroky o komunismu a "za silné Rusko, Čínu a Irán". Totálně se mi zprotivil. (70%) ()

Norfice

Nemá to špatný záměr ani myšlenku, nýbrž provedení už je horší a rozhodně tohle není nejlepší film o válce. Těšil jsem se na něj, ale trochu mě to zklamalo. Jediný co mě potěšilo byla opravdu dobrá hudba. Co se hereckého obsazení týče, tak to už je trošku slabší. Všechny bych překousl, ale Charlie Sheen do válečných snímků rozhodně néé. Tady Oliver Stone trochu šlápnul vedle. ()

Georgex

Jeden z nejpovedenějších válečných filmů zobrazující válku ve Vietnamu bez příkras, ale rovněž také jeden z nejlepších filmů režiséra Olivera Stona. Celý film stojí zejména na tísnivé atmosféře a ukázce toho, jak se z lidských bytostí pod tíhou války stávají prázdné obálky slepě plnící rozkazy či nelidská monstra schopná čehokoliv. Moje hodnocení 80%. ()

obivan568

Stone má koule a ukazuje Američany v celý svý kráse. Podobně jako u vojína Ryana se tady nehraje na nějaký filozofování, ale to peklo je přímo vidět, atmosféra je přímo lahůdková. Nejlepší film o Vietnamu. ()

Smileface

Stanley Kubrick měl tentokrát smůlu,že přišel se svou Olověnou Vestou ve stejném roce co Oliver Stone s četou. Zatím co Kubrickův film patří zcela určitě k výborným filmům,četa je film výjimečný. ()

solskjaer

Tento film patří určitě k těm nejlepším filmům o válce co jsem kdy viděl. Neskutečně přesvědčivý výkon Dafoa dává této perle mezi filmy o Vietnamu neobyčejný lesk!!! ()

Heraldika

Nádherná hudba, kterou zkomponoval Georges Delerue, je první věc kterou si pocitově vybavím. Četa patří zřejmě k nejpoctivějším Stoneovým snímkům - možná proto, že je to jeden z mála jeho filmů, ze kterých je cítit vnitřní potřebu jej natočit, předložit téma, které má osobně "prožité", které ho bolí a trápí... Mám tím na mysli především důmyslně scénáristicky předpřipravenou scénu masakru ve vietnamské vesnici, kdy protagonisté nenápadně a po malých krůčcích přestupují vratkou hranici mezi "ještě normálním" chováním směrem k už neodčinitelnému zlu, a to včetně sugestivně vykreslené intelektuální ambivalence, ve které se v dané chvíli zmítá Stoneův hrdina Chris ("zasvěcovaný" Chris versus jeho dva zasvětitelé - dobrý a zlý neboli Barnes a Elias.), současně odpuzován i fascinován násilnostmi, které se před ním odehrávají. Tenhle film je silný jako smrťák po prokalené noci. ()

Houda666

Čate som sa dlhé obdobie vyhýbal, no umiestnenie v prvej stovke najobľúbenejších filmov ma presvedčilo, aby som si tento film konečne pozrel. Napokon ma čakalo sklamanie ako som predpovedal. Obsadenie Charlieho Sheena do hlavnej roly filmu považujem za obzvlášť nešťastné. Niektoré scény sú veľmi silné (prepadnutie vietnamskej dedinky) a pôsobia vierohodne, no väčšia časť filmu je takmer bez výraznejšej zápletky. Ak bol Stoneov zámer vytvoriť snímok, ktorý by autenticky zobrazoval vojnu vo Vietname a jej prežívanie nováčikmi na jednej strane a ostrieľanými vojakmi na strane druhej, tak podľa môjho názoru sa mu to podarilo len čiastočne (napriek tomu, že v tejto vojne bojoval). Hodnotenie: 70% ()

Mr.Jackass

dokonale vykreslená atmosféra války ve Vietnamu a psychologičnost jednotlivých postav a když se k tomu přidá mistrovsky zvládnutá hudba a skvělé herecké obsazení...Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem kdy viděl. Přesto u mě za 4* ()

ranp

Strhující film, jeden z nejlepších a nejznámějších z prostředí vietnamské války. A i jeden z nej filmů s válečnou tématikou vůbec. Oscar za nejlepší film i režii ve správných rukou. ()

lskala

Legenda ve válečném žánru. Dafoe a Berenger doslova excelují a Charlieho Sheena odstaví na druhou kolej. Bohužel už nemohu hodnotit nejvyšším hodnocením, jako někdy před 15 - 20 lety. Už tu jsou lepší válečné snímky. 80% - 4**** ()

Lukoboss

Konečně!!! Konečně jsem se dostal k tomuhle vynikajícímu válečnému snímku, který mi z neznámých důvodů pořád unikal. Je to prostě klasika, která krásně ukazuje, jak jsou mladí kluci vyslaní do války, která z nich nekompromisně dělá trosky. Snímek působí stále moderně a svěže a nebýt mladých uhlazených tváří dnes již známých herců, vůbec bych netipoval rok vzniku 1968 (přiznám se, že Deppa jsem nepoznal). Četa potvrzuje hlavně jedno - válka ve Vietnamu (a nejen ta) byla opravdové peklo! ()

Arius

Vietnam očami priameho účastníka. Výber Charlieho Sheena neviem či bol až tak šťastný, no ak aj nie dokonale to vyvážil pekelník Tom Berenger a tiež Willem Dafoe ktorý podávali luxusné výkony! Atmosféra doby, samotnej vojny, nálada v kádri boli zachytené dokonale a tiež k dobe a aj k samotnej scéne dokonale patriaci song biely králik od jefferson airplane, to maximálne potešilo. Určite to nieje geniálne veldielo s top 5 no je to perfektný film, s pár ťažko zabudnutelnými scénami. ()

OughJay

Tohle je ten nejsyrovější pohled nejen na válku ve Vietnamu, ale na každou válku, která se těm, co v ní bojujou, zareje hluboko pod kůži... Smutnější je to o to, že svině nemusí bejt vždycky jenom nepřítel. Lidem to začíná jít po čase na mozek a pak to taky odnášej uplně nevinný lidi. Tady to znamenalo vypálení vesnice, ale upřímě, pocity bezmocnosti a naštvanosti se u mě projevily už když bylo zastřelený to prase, který těm vesničanům sloužilo jen k obživě. S tou válkou to už nemělo nic společnýho... Nejhorší je, že ty lidi pak ani kolikrát nevěděj, za co bojujou. Oliver Stone tohle všechno zachytil dokonale s pomocí výbornejch herců, v čele s Charliem Sheenem, kterej je v takovejch rolích vídanej fakt málokdy. Sám by ale ani on takovej film neutáhnul, takže tady máme ještě Willema Dafoea, kterej Sheena snad ještě herecky převyšuje, byť dostal míň prostoru, Toma Berengera a výbornou hudbu, která celej tenhle epos dovršuje. 5* ()

Sdoom

Kvalitní realistické zpracování hrůz války s plejádou zavedených i budoucích hereckých hvězd. Když ovšem člověk jednou vidí Full Metal Jacket, má poněkud vysoké nároky. A ty Četa nesplnila. Willem Dafoe až příliš vyčnívá, zbytek herců působí tak trochu jako komparz, takže když (pozor spoiler) zmizí Elias ze scény, úroveň dění na plátně padá nezadržitelně dolů. No dobře, na čtyři hvězdičky to stačí bohatě, ale mezi nezapomenutelné zážitky bych sledování Čety nezařadil. Edit 25.2.2018: Napodruhé o něco silnější dojem, ale do úplné topky válečných filmů to nestačí. Místo Charlieho Sheena bych si uměl představit dost lepších herců. (Blu-ray, orig.) ()

The Viper

Nejsilnější momenty filmu spočívali v úvodní půlhodince, kdy ještě nebyl Sheen takovou otravnou přetvořeninou války a trochu škoda, že jeho postava - respektivě výkon, nedrží film tak jako Tom Berenger či Kevin Dillon (já měl vždy pro záporáky slabost, i když zde se vzhledem k situaci o záporácích ani nedá hovořit), přičemž Dafoe ztvárňuje naprosto přesnou vyhlídku moralistického, pravidla ctícího a nesympatického patolízala, který by nejraději všechy své ''kolegy'' udával. Závěrečná mašinérije je bohužel obrovským zklamáním, kdy záběry jsou více než zmatené, umírání tak dobře profilovaných postav přichází naprosto z ničeho nic a jedno z toho mála co vám film utkví v paměti je to, že jste mohli vidět několik dnes známých tváří jako herecké zelenáče. Doporučuji komentář uživatele CIVAL. ()

sedm.1

Filmy Olivera Stona jsem nikdy neměl příliš v oblibě, přestože si nemyslím, že by šlo o špatného režiséra, spíš mi prostě jen nesedí jeho tvůrčí styl, ovšem Četa je výjimka, která si zasluhuje naprosté absolutorium. Tady není absolutně co řešit, Četa je pro mě, i přes velice silnou konkurenci, tím nejlepším válečným filmem vůbec. Příběhově strhující, atmosférou dech beroucí, emočně neuvěřitelně velice silný, herecky nedotknutelný, zobrazením válené vřavy nepřekonatelný, a především je plný poslání a myšlenek, které skutečně mají rozum a hlavně dávají smysl. Tuhle válku američani skutečně nemohli vyhrát, a Stone zde ukázal v plné nahotě proč, že si jí pohráli vlastně sami, svou náturou, egoismem a sebestředností, vlastnostmi, které jsou jim tak vlastní, ovšem v tomto případě působili naprosto sebedestruktivně. Četa se jinak nese v dost temném, depresivním a v podstatě i smutném duchu, klasický americký válečný patos a kýčovitost tu absolutně nedostali prostor, spíš naopak, Stone dost nekompromisně a přímočaře „střílí“ do vlastních řad. Úchvatnost celého filmu pak navíc podtrhuje legendární ústřední hudební motiv, zkrátka Četa je skutečný filmový klenot, vážně silný zážitek, který ohromí a uzemní zároveň, prostě klasika. ()