Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu... Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Rodin

Úžasný film, který snad opravdu jako jeden z mála (Lovec jelenů a částečně i Apokalypsa jej doplňují) umožňuje civilovi aspoň částečně si představit, jak to mohlo být brutální. Když to běželo v pražském kině U Hradeb, ještě za socíku, všichni byli naprosto servaní a nezapomenu na moment, kdy zazněla věta o tom československém kulometu v prázdném vietnamském krytu. Tehdy kino vybuchlo úlevným smíchem a dlouho jsme si potom tuhle hlášku připomínali. Nicméně tohle byla asi jediná úlevná pasáž. Jinak absolutní brutus. ()

Sollozzo

Nenapadá mě lepší film z Vietnamu, než jedinečná Četa Olivera Stonea. Pro mě však ve filmu nebyly nejdůležitější bojové scény, které byly samozřejmě výborně natočené, ale spíš boj seržantů Eliase a Burnese. !!!!SPOILER!!!!Pro mě jedna z nezapomenutelných scén, které jsem v životě měl tu čest vidět je, jak Elias běží před zástupem bojovníků Vietcongu a...však víte. Strašný pocit bezmoci. ()

xenopus

Některé válečné filmy (dost často ty šedesátkové z druhé války) sledujete jen jako divák jakoby z povzdálí, ale Četa na vás (no aspoň na mě) dýchá přímo z obrazovky, máte pocit, i díky vykresleným charakterům, že jste uvnitř čety a že prožíváte všechny konflikty uvnitř ní i válečný konflikt samotný. A to je něco, co se od dob Olivera Stonea minimálně z toho, co jsem viděl, nepovedlo už nikomu dalšímu. A to na to nepotřeboval ani dvě hodiny! Hodně silné čtyři. ()

predsedajs

Dojmy rozporuplné, očekávání zatím nenaplněné. Možná za to může i dost mizerný dabing, kde třeba Kamil Halbich dabuje asi deset menších rolí, takže je v tom děsnej binec. Jinak jako obraz války ve Vietnamu je to velice realistický. Zatím čtyři hvězdičky s tím, že Četě dám ještě jednu šanci v originálu. ()

rg.jerry

Tenhle fim jsem měl možnost vidět jako premiéru (v ČSSR) v roce 1988 v kině Alfa - a to v den, kdy mě pustili z vojenské základní služby. Někdo si možná řekne - nevhodné, ale nic podobného jsem před tím neviděl. Byly to vzácné okamžiky v socialistickém kině. Když jsme s kamárádem vyšli z kina - jenom jsme se na sebe podívali a byli ještě 100x šťastnější, že jsme v civilu. A šli na pivo ... Výborný film, viděl jsem ho od té doby ještě několikrát a vždy mám stejné pocity. ()

grossekopf

Rozhodně lepší než Apokalypsa a tedy asi nejlepší film o Vietnamu. Apokalypsa má sice pár velmi dobrých scén, ale je nekonečně dlouhá a jako celek nevyrovnaná. Naopak Četa má spád, akce se střídá s psychologií a nástinem situace. Nejlepší film Charlieho Sheena a výborná hudba ()

Izz

V určitých momentech skutečně vynikající a nepříjemně naturalistický film,který ovšem už přci jen ztratil svůj dřívější ostrý břit a oproti těm nejlepším vietnamským filmovým zářezům mu přeci jen něco chybí.Jako drsná výpověď o ztrátě nevinnosti během vietnamského pekla to ovšem pořád funguje výtečně. ()

Nightswimmer

Platoon je film plny syciacich hadov, stipucich komarov, vysokej vlhkosti, bubnujuceho nocneho dazda, otravneho a kusuceho hmyzu, nezmytelneho hnusu a kruto nezmyselneho zabijania v mene pochybnych principov. To je vsetko bola utrapa menom vojna vo Vietname, kde sa nepriatel vynaral spod zeme. Vyborna Stoneova kamera, cit pre svetlo, lyricke zabery, vyborny vykon trojice Sheen-Dafoe-Berenger však uplne nezachrania mierne pokrivkavajuci scenar, ktory zhrna reziserovo zhnusenie a traumu prezitu na vlastnej kozi. Traumu z vojny nielen proti vonkajsiemu nepriatelovi a ale proti vlastnym a svojmu svedomiu a dusi. ()

Čiban

Četa (anglicky Platoon) je americký válečný film, který v roce 1986 natočil režisér Oliver Stone. Film získal v roce 1986 Oscara v kategorii Nejlepší film. Film je součástí Stoneovy vietnamské trilogiie spolu s filmy Narozen 4. července (1989) a Nebe a země (1993). Ve filmu je použit hudební motiv z díla amerického skladatele Samuela Barbera Adagio pro smyčce Op. 11 ()

aa12

Filmy o Vietnamu moc nemusím protože to byla nesmyslná válka a pět hvězd bych nikdy nedal a to platí i u Čety. Na druhou stranu musím ocenit že to není nějaká přiblblá oslava amerického hrdinství, ale poměrně realisticky popisuje tehdejší události ke kterým, ale vůbec nemělo dojít. ()

Martinezzo

Jednoznačné číslo jedna vo vojnových filmoch s tematikou vojny vo Vietname. Krutosť tejto nezmyselnej vojny, ktorá bola jedným z najvýznamnejších konfliktov Studenej vojny ponúka bez servítky a bez okolkov.Famózny Willem Dafoe, ktorý si vo vojne snažil zanechať ľudskú tvár a dobrovoľne narukovaný Charlie Sheen, ktorý svoje pocity z vojny vkladá do vnútorných monológov venovaných babičke. Akurát ma možno sklamala jedna zo záverečných scén kde zbesilo pobehujúci Charlie Sheen s červenou šatkou na hlave a samopalom v ruke napadne jednotku Vietcongu na štýl Ramba - jeden človek proti celému svetu. Ale aj napriek tomu vynikajúci vojnový zážitok 5/5. ()

Maniik88

Veľmi realistický film z Vietnamského pekla. Herci skvelí, scenár výborný, hudba parádna (podobá sa mi na Requiem for a dream). Postupne sme svedkami skazy ľudskej duše, rozbrojov medzi bojovníkmi. Scéna vo Vietnamskej dedine bola veľmi silná a jedna z najlepších vo filme. Dvaja silní vodcovia rozbrojili čatu a okrem Vietnamcov, museli bojovať aj medzi sebou. Smrť, strach, teplo, hmyz..proste peklo. Výborne natočený film a vidno, že ho režisér zažil na vlastnej koži. Navyše tu začalo kariéru mnoho skvelých hercov. Napr. Dafoe, Jehny Depp, Charlie Sheen.. ()

Marator

Všechny války byly peklo, ale myslím, že Vietnam musel být pětipeklo. Hmyz, horko, bláto, vlhkost až na kost, vietcong a k tomu ještě magorující spolubojovníci. Oliver Stone se vypovídal skrz kameru a ješte k tomu dostal ocenění. A zasloužil si jej!!! ()

Shredder

Oliver Stone ako vietnamsky veteran poslal Catou odkaz vsetkym buducim generaciam. O vojne neplatia ziadne idylicke predstavy a je to peklo, ktore si ludia sposobuju sami. Film ma taku silu prave vdaka tomu, ze reziser mohol cerpat z vlastnych skusenosti a zobrazit vsetko co najrealistickejsie. Len tazko nieco kritizovat, kedze obsahuje tolko skvelych ingrediencii - celu plejadu vybornych hereckych vykonov, mnoho kvalitnych bojovych scen, zrucnu reziu a samozrejme brilantnu atmosferu, ktora divaka uplne pohlti a vtiahne do deja. Pri sledovani Caty, som nemal pocit, ze sa pozeram na film, ale ze som sa ocitol uprostred vojny vo Vietname a bol to velmi intenzivny a tazivy zazitok. ()

Don82

Syrové a realisticky příkladné. Bez politického podtextu, což bych zrovna u Stona nečekal. Děj filmu je opravdu skvěle odvyprávěn prostřednictvím nejednoho symbolu válek a charakterů postavu. Sheen a Dafoe: naprosto excelentní kombinace, která filmu dodala jistou originalitu. V mnohých scénách jsem našel opravdu vynikající práci režiséra a v duši chválil jeho schopnosti, díky kterým je peklo vykresleno, opravdu jako peklo. Na konci filmu musí zákonitě vyvstat otázka, zda Stone opravdu chtěl udělat jednoduchý děj bez jediného prohloubení citů postav, což jasně kontrastuje s Apokalypsou, ve které se to filozofováním jen hemží a nebo jestli chtěl zkrátka film, který odráží tu bezduchost války právě skrz nováčka, kterého nikdo nezdá a ani o to nestojí. Každopádně, stojí za shlédnutí. ()