Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

mocakardiak

Jeden z těch filmů, ze kterých mrazí v zádech. Muselo tam být fakt teplo. I z filmu jsem "cítil", jaké tam panuje vedro. Za mě 5, jednoznačně. ()

slavikzbojni

Držitel čtyř Cen Akademie včetně ocenění pro nejlepší film a režii – drásavě realistický válečný film (který podle bezprostředních zážitků natočil režisér O. Stone). Oliver Stone šiel do vietnamskej imperialistickej vojny ako vlastenec, veril, propagande USA. Po svojich zážitkoch a rozčarovaní z mediálnych lží - ktoré napokon geniálne sfilmoval- tento film sa stal efektívnou obžalobou útočnej vojny USA vo Vietname, ktorú vyvolali umelou provokáciou v Tonkinskom zálive. A to ešte neukázal zverskosť soldatesky USA v My-Lai,kde vyvraždili celú dedinu, starcov, ženy a deti. Tento film sa stal v jeho živote míľnikom- nasledovali ďalšie kritické filmy činnosti vládnucej elity USA,ktoré Stone-a urobili svetoznámym a svetovým. Tom Berenger, Willem Dafoe a Charlie Sheen podali dobrý výkona tak sa Platoon- Čata- stal svetovým hitom. A ja dodávam-scény keď US soldateska vyčíňa po česky řádí v dedine- vesnic-je ukážkou toho, ako sa prejavila rasistická podstata anglosaskej civilizácie. Pretože správanie vojakov z niečoho vyplýva- teda názorov,myšlienok. Správanie Barnesa v podaní T. Berengera je ukážkou hrdlorezov US Army- a to platí dodnes. Vďaka Oliverovi Stoneovi sa toto svinstvo dostalo už vtedy na verejnosť... ()

Sa.sa

Ano, ano a ještě jednou ano!! Klasika všech klasik... JJ Vietnam byl pro amíky pěkná potupa i masakr, žádné oslavy jen potupa pro celou generaci... 5 hvězd a 100% ()

futislav

Aneb jak gerojové ze země mamonu, kokakoly a kapitálu jako tradičně vletěli někam, kde zabili spousty nevinných lidí a strašně pláčou nad tím, že po nich místní střílí. A kdo by to byl řekl, že ze spousty z nich válka vyrobí hovada. Dobrá kamera. Ale celkově vzato dostali, co zasloužili. ()

Bogrant

Čata nebola taká hrôzostrašná a nezanechala v človeku také pocity ako napr. Coppolov pohľad na vojnu. Je v tom strašne cítiť Stonove zážitky a pocity z vojny. Je vidno, že to určite nebola prechádzka ružovou záhradou a je vidno, že tie vztýčené ruky symbolizujú tú najhoršiu biedu a strach a že pocit víťazstva je na nezaplatenie - to sú jediné aspekty filmu, ktoré stoja za to. Bohužiaľ to vo mne inak nič nezanechalo, no nemám problém si to niekedy zopakovať pre lepšie pochopenie. ()

chosan

Válečný film z vietnamské války, který vás dostane na prdel do sedaček! Musím říci, že lepší film z období vietnamské války jsem asi neviděl! 90%. ()

Jenda1cz

Nechápu, jak se podařilo vložit takové emoce a přetrvávající myšlenky, když je tomu ve stopáži filmu věnováno tak málo času. Ale nemylte se - není to na sílu, jak tomu někdy u Oscarových filmu bývá. Český dabing fantastický. ()

Chicharron

Film, kde se Oliver Stone prostřednictvím zelenáče prezentovaného Charlie Sheenem vypořádal se svými zážitky z americké intervence ve Vietnamu. Film ani přes své stáří neomrzí díky profesionálnímu přístupu všech zúčastněných herců a trio Berenger - Dafoe - Sheen jsou ve svých rolích nezapomenutelní. Film končí tzv. "fraggingem", kdy se často velitelům ve Vietnamu stalo, že je odpráskli jejich podřízení, kteří měli nesmyslného válčení plné zuby... ()

Wineology_

Oproti Apokalypse to dávalo mnohem lepší smysl, žádné kraviny okolo, jenom čistá surovost v každém záběru. Kamera na svou dobu neskutečně nad věcí, a jestli nějaký film dělá kamera, tak je to tenhle. Svatý grál suverenity a realistického podání války. ()

Depešák

Parádní film...Dost na mě zapůsobil a především Eliasova smrt v přímým přenosu helikoptér...Si říkám proč ty blbci pro něho nezaletěli?Fakticky super film.Apocalypsa je proti tomuto shit ()