Češi jezdí na chatu. Jezdí tam proto, aby byli v pohodě. A v pohodě budou, i kdyby se kvůli tomu měli zabít... Komediální epizodický seriál Osada zkoumá s velkým nadhledem český fenomén chataření. Kde jinde se mohou potkat tak různorodé a odlišné postavy než v chatařské kolonii? Milionář, který tají svůj majetek, aby zůstal v osadě oblíbený. Spisovatelka románů červené knihovny. Nepraktický ajťák, který i dříví seká podle návodu na internetu. Voják speciálních jednotek v záloze, který ve skutečnosti pracuje jako kadeřník v salonu své ženy. A další svérázné figury, které mají společné jen jedno – chataření... Do chatové osady Záhoří jezdil už jejich děda, jejich rodiče a budou jezdit i jejich děti. Platí neměnná pravidla a tradice. Přestože se svět mezitím změnil. Někdo zbohatl, někdo naopak. Stali se z nich pravičáci i levičáci, Pražáci i Moraváci, liberálové i milovníci tradičních hodnot, staří i mladí. Vzdálili se sobě na hony. Kdeco vidí jinýma očima. Neshodli by se v práci, u televizního programu ani u voleb. Vůbec by se totiž nepotkali. Podle toho to od pátku do neděle v osadě vypadá. Ale nakonec se všichni nějak vrátí k tomu nejdůležitějšímu, co vnímají společně: na chatě je pohoda. Pohoda, i kdyby to mělo stát všecky zbytky sil. A to je taky nejrozumnější evangelium, které by Češi mohli darovat rozhádanému lidstvu: jezděte na chaty a na světě místo válek zavládne pohoda! (Česká televize)

Dobry_clovek

Ono to vůbec nemuselo být tak špatné jak to nakonec dopadlo. Společenství různorodých lidí, které spojuje jedno místo ( navíc místo tak výsostně české ) je pro dobrého scénáristu s fantazií pravým pokladem. Stačí si za příklad vzít třeba MASH, který ( odmyslíme-li si válečné prostředí ) je takovou americkou " osadou ", v níž se odehrávají skutečně lidské příběhy, neustále se něco děje, vtip střídá vtip a vydrží to jedenáct sezón. U této české Osady to ale drhne hned od začátku. Skutečně to působí jako když dáte na jedno místo několik dobrých herců ( kromě Petry Nesvačilové ) a řeknete jim: " tak a teď improvizujte a my to potom nějak sestříháme a uděláme z toho seriál ". Ano, jsou tam scény, u kterých se člověk usměje, ale že by člověk vyprsknul nad neočekávaným vtipem, to tedy ne. Upřímně, spíš se člověk pronudí od jedné dobré repliky k druhé, protože tu chybí dobrá režie, střih a dramaturgie. Ale především - v MASHi byly všechny postavy uvěřitelné, včetně toho cvaklého Maxe Klingera. V Osadě nejsou žádní skuteční lidé. Jsou to karikatury plné klišé a předsudků, přehnané do absurdna. Nejsem znalec Petra Kolečka. Vlastně jsem od něho asi viděl jen toto a Okresní přebor a i v Okresním přeboru šlo v podstatě o karikatury, ale tím, že tam se jednalo jen o lidi z jednoho oboru - fotbalu, to nepůsobilo tak upoceně jako když na jednu plochu dáte vesnického burana, ajťaká, Žida, Moraváka a čecho - američana. Taková směsice různorodých lidí totiž potřebuje daleko větší scénáristickou péči aby působila kompaktně a uvěřitelně a ne jen jako scénka na studentském večírku, kde si každý vybere co bude hrát podle toho, jakou si doma našel masku. Za mě se tedy jedná o naprosto nevyužitý potenciál něčeho, co klidně mohlo být v budoucnu považováno za kultovní sitcom. ()

Dennysak

Těžko uvěřit, že pod seriálem je podepsaný ten stejný Petr Kolečko, který spoluvytvořil Most! Pokud je toto náhled do mentality většinového obyvatelstva naší kotliny, rád bych změnil realitu. Vhodnější název by možná byl „Šablona“ - postavy i děje v sobě obsahují ta největší klišé a vžité představy. Halasný, odpudivý blb Radka Holuba, kterého nechcete ani ve vedlejší ulici, rýmující vekslák Marka Daniela, starostlivá matka - pipina, které evidentně z mateřství jeblo Pavly Beretové - to jsou karikatury karikatur. Igor Bareš snažící se o moravský přízvuk... jak asi takovýhle trouba dokáže vybudovat velké sýrařství a vinařství? Majerův Fraňěk by se nechytil ani třetiřadý sňatkový podvodník, kvazi žid Polášek... darmo mluvit a sledovat. Občas se mihne vtipná replika („Ten Franěk je docela hezkej chlap...“ „Jo, škoda, že je debil“), ale to stačí tak na historku, ne na seriál.   Paradoxní je, že například Radek Holub se do své role odpudivě halasného blba skvěle položil a je v ní těžce uvěřitelný. ()

Evikju

Prvni serie byla naprosto boží. Bohužel u druhe serie ještě nebyl dil, který by byl na stejné úrovni, kteréhokoli z první. Je to ubohá trapnost, ktera se stale točí jen kolem Fraňka, který celou Osadu úplně pohřbil. Scenarista by opravdu udělal lepe, kdyby se soustředil na všechny postavy a hlavně na problémy chatařství a ne na polyamorii a další nesmysly ()

DURANDURAN odpad!

No,  mal som rád České filmy a seriály, myslel som si že je to už za nami ale asi nie.  Štyria scenáristi , pochybujem že sú mentálne v poriadku dajú do seriálu také hanlivé a protislovenské dialógy ako :  Slovenská čobolka, Tu nie si v Tatrách, Slovenská čúza a hlavne invektívne povedané  : SLOVENSKÁ RASA.  Neviem kedy sa najbližšie pozriem na niečo z českej produkcie.  Sa čudujem Kristíne Svarinskej  že to mohla od Heleny Rubalovej počúvať ()