Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Životopisný seriál o jednom z najvýznamnejších operných skladateľov Giuseppem Verdim. (oficiálny text distribútora)

Recenzie (28)

Incantator 

všetky recenzie používateľa

Život Verdiho je rýdzim príkladom životopisného seriálu, ktorý sa sústredí len a len na život človeka, ktorý spracováva. Vzniká tak historicky verný a detailný portrét výnimočného skladateľa, ktorému však chýba kvalitná dramatizácia a svižné plynutie deja. Niektoré scény, najmä v prvých epizódach, sú tak pomerne nudné. Tento nedostatok však vyrovnáva a ďaleko prekonáva skvelá Verdiho hudba, ktorá sama prináša dej a dramatické okamihy do jednotlivých epizód. Jednoducho povedané: čo ako nekvalitný Verdiho životopis ktokoľvek nakrúti, stačí do neho zahrnúť hudobné ukážky a kladné dojmy okamžite prevážia nad zápornými. No a táto verzia (mimochodom, s výnimkou dokumentov a niekoľkých starých celovečerných filmov neviem o tom, že by vznikla nejaká iná) nestojí len na hudbe, ale aj na viacerých kvalitných scénach. Osoba rozprávača prináša do seriálu dokumentárny nádych, čo napätie ešte viac oslabuje, no prostredníctvom nej sa dozvieme nové informácie. Vďaka tomu plní seriál úlohu televíznej drámy a dokumentu zároveň. Zhliadnuté v TV [STV1] [slovenský dabing] [9/9 epizód] (12.8.2012) ()

MM_Ramone 

všetky recenzie používateľa

Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (10.10.1813 - 27.1.1901) bol významný, taliansky, hudobný skladateľ. Je autorom mnohých známych opier, ktoré sú populárne do dnešných dní. Nie som znalcom vážnej hudby, ale práve vďaka tomuto koprodukčnému, televíznemu projektu som ku nej aspoň pričuchol. "Verdi" ma pozval do honostného prostredia smotánky z devätnásteho storočia. Predviedol mi silu, pôvab a noblesu operného umenia. A vyrozprával mi, prostredníctvom deväť dielného seriálu, svoj životný príbeh. Bol to veľký umelec, ktorého dielo nebude nikdy zabudnuté. *** ()

Reklama

trilobit4 

všetky recenzie používateľa

Tohle se na mě docela podepsalo, ba mi to nepřímo změnilo život. Jedině kvůli tomuto seriálu jsem si od kamaráda půjčil nahrávku Verdiho Il Trovatore. A tam jsem se srazil s Leontyne Price. La Price trvalo asi tři minuty než ze mě navěky udělala operního magora a vytmavila mi to. Ale nebýt toho seriálu, nikdy bych si to nepůjčil. To jsem ale odběhl. Původní slovenský dubbing je fantastický. Seriál je spíše hraný dokument, ale i tak docela zachycuje Verdiho složitou výbušnou povahu. Nezestárlo to a zůstalo to klenotem. ()

Šandík 

všetky recenzie používateľa

Srdeční záležitost! Jako kluk jsem ho viděl několikrát a byl jedním z podstatných podnětů, na mé cestě k umění a ke klasické hudbě. Dodnes mě fascinuje neuvěřitelná životnost tohoto televizního seriálu. Postavy jednají, myslí a cítí doslova jako živé, ne jako nalíčení herci. K tomu připočtěme velkolepou výpravu, davové scény, skvěle vystavěný scénář, ve kterém je místo i pro domněnky a fabulace, ovšem průvodní hlas je vždycky vysvětlí a uvede na pravou míru. Skvělý úvod do hudební výchovy i dějepisu. Daleko lepší než deset nerudných učitelů... Celkový dojem: 85 % ()

Piri 

všetky recenzie používateľa

Doposiaľ najlepšia adaptácia života hudobného génia Verdiho, zatiaľ nič tento seriál neprekonalo. Ani netušil, že okrem hudby bude nástrojom aj talianskej revolty voči rakúskym okupantom a že bude zjednotiteľom Talianska, keďže dovtedy o Talianoch ako národe sa nedalo ešte hovoriť, pretože sa každý separoval a o jednote nikto nechcel ani počuť, samozrejme najmä tí bohatí. U nás išiel tento seriál v 80. rokoch pod názvom Verdi s výborným slovenským dabingom, v hlavnej úlohe Boris Farkaš ako Verdi, Zdena Studenková ako Margherita, Ladislav Chudík ako rozprávač, réžia Etela Balgová-Harantová. ()

Galéria (3)

Zaujímavosti (1)

  • Chybělo málo a jméno Verdi (Ronald Pickup) by dnes nikdo neznal. Verdi to v jednu chvíli málem vzdal. Během krátké doby mu zemřela žena a dvě děti. Jeho druhá opera „Jeden den králem“ beznadějně propadla. Uvažoval, že to nechá být, že bude dělat účetního, že nemá talent. Šel domů, zřejmě z hospody. Potkal agenta místní opery Merelliho. Merelli měl s sebou vrácené libreto, které mu vrátilo již několik autorů. Verdi si to nechtěl vzít. Merellimu se přesto podařilo libreto Verdimu vnutit. Verdi přišel domů, svalil se do postele a spal do rána.  Ráno vstal, jeho pohled padl na sešit, který ležel na zemi. „Co to je?“ Vzal sešit a ten se otevřel na stránce s veršem „Leť, myšlenko na zlatých křídlech.“ Zaujalo ho to a zkusil to napsat a byla z toho opera „Nabucco“. (trilobit4)

Reklama

Reklama