Atletka A

• USA Athlete A

Dokument se věnuje výpovědím amerických gymnastek, které zneužíval týmový lékař Larry Nassar, a reportérů, kteří toxické okolnosti odhalili. (Netflix)

Pavlínka9

Za mě skvěle zpracované - bylo to jasné, svižné, chytlavé a bohužel stále reálné. V dokumentu bylo hodně - za mě - pravdivých prohlášení. A bohužel stěžejní je, že gymnastika je opravdu o hodně mladých lidech. Ostatní sporty tolik ne...Jsem ráda, že to dopadlo, jak to dopadlo. Pro dané "oběti" to nebylo jistě snadné - ale jsem ráda, že dostali prostor a možnost se u slyšení vyjádřit a říci to lékaři osobně a do očí. ()

Sidonka

Dokument je trochu delší, aniž by šel opravdu do hloubky, aniž by třeba vysvětlil, co s psychikou nevyzrálejších a bezmocných děvčat zneužívání dělá. Důsledkem může být třeba to, že žena bude mít do konce života v intimní oblasti potíže, může to zavinit psych. potíže až zničit život. Jak se někdo může domnívat, že dokument je oslavou feminismu? Jedná se o nepochopení problému. Už počet zneužitých děvčat je alarmující. Dokument se málo věnuje kolegům a institucím, kteří zneužívání gymnastek kryli. Zpracování je průměrné. Za zviditelnění kontroverzního tématu a za téma samotné dávám o hvězdičku víc. Sportování je fajn, musí se mu mnohé obětovat, skvěle se na výkony dívá, ale nemělo by sportovcům kazit (nejenom) morálku. Zametání nepohodlných skutků pod koberec je bohužel běžnou praxí všude po světě, jedinec je proti molochu bezmocný, pokud se nespojí s  jinými subjekty a obětmi a to se ne vždy zadaří, podle mého úsudku spíše málokdy. Tiše se ve společnosti a různých skupinách, firmách apod. tolerují různé nešvary, může dojít až k vydírání nebo zastrašování a s obětmi se manipuluje. Taky mi napadá výrok jednoho politika: "Politika a vyšší zájmy jsou všude a ve všem." Vlastně to svým způsobem není jen sportovní dokument o krutosti (fyzické bití od trenérů!) a obtěžování. ()

rikitiki

Pro mě tedy šokující a děsné. Dokument, kromě jednoznačného zneužívání dívek sexuálně, ukazuje ještě další zneužívání a to je i sportovní. Nutit mladé rozvíjející se těla k takovému drilu a zátěži není určitě nic dobrého pro psychiku ani pro fyzickou stránku. A to i v případě, kdy dívky toto vše podstupují dobrovolně. Ony nejsou ve věku, kdy by dokázaly zcela rozumně posoudit, co jim to v budoucnu přinese. Už jenom vzpomínka gymnastky, že musela někdy na masáže kvůli bolesti i několikrát za den, je hrůzná. Osobně bych byla pro nastavení věkového limitu, od kdy by se dívky mohly účastnit všech cvičení a soutěží. Nejspíš bychom neviděli tolik dechberoucích výkonů, ale aspoň by nebyly gymnastky tak zatěžovány už dětském věku. _____   Souhlasila jsem zcela s veřejnou potupou Nassara při soudním přelíčení, kdy před něj předstupovala jedna cvičenka za druhou a do jeho sklopených očí mu napálila, co vše jí způsobil. ___  Děkuji Patuse za odborný komentář, který mi věc ukázal ještě v jiném úhlu. Osobně si myslím, že manželé Karolyi na dívky v USA snad nepoužívali tak drsné metody, jako je bití, ale pohled na mladou Nadiu Comaneci, která se skutečně vždy tvářila jako robot bez výrazu, mi napovídá, že v Rumunsku mohli použít vše, aby dívky vybičovali k nejlepším výkonům. A pokud v USA používali jen nadávky, psychický nátlak a drastické diety, i tím hodně dívkám hodně zle ublížili. Nemyslím si, že to je odpovídající cena za to, že se americké gymnastky dostaly na vrchol. ()

Arsenal83

Gymnastiku nesledujem, pretože tam fakt súťažia nejak predčasne vyspelé deti alebo skôr deti tlačené do tej vyspelosti. Niet sa však čo diviť, že toto je skvelý rajón pre pedofilne orientovaných narušencov, veď pod rúškom tréningu a strečingu si môžeš siahnuť na čo chceš a ešte ti za to poďakujú. Strašná nechutnosť celá tá kauza a určite nebude ojedinelá v tomto športe. ()

Charlizee

Dva filmy, jedno téma. Netflix - Athlete A, HBO - At the Heart of Gold. Každý ten příběh vypráví jinak, oba přístupy jsou dobré. Netflix se více soustředí na obvinění celého systému, zatímco HBO klade důraz na pachatele. HBO bylo o něco emotivnější, Netflix komplexnější. Trochu lépe hodnotím verzi HBO, dokázali udržet konzistnější formu. ()