Továrník Bartoš byl přísný, nepřístupný protiva, postrach všech svých zaměstnanců. To ovšem platilo pouze do dne, kdy na procházce spadl se srázu. Zranil se, nedokázal sám vyhledat pomoc - a tehdy ho našel skalák Fábera a vzal ho k sobě do chalupy, kde žil s dcerou a dvěma osiřelými synovci. Byl to chudý člověk, jeho domácnost však přímo dýchala láskou a porozuměním. Několik dnů strávených mezi těmi milými lidmi Bartoše hodně poznamenalo, po návratu do svého světa byl jako vyměněný. Choval se laskavě, dělníkům zvýšil platy, pilně navštěvoval rodinu svého nového přítele a radoval se z věcí, jichž si dřív ani nevšiml. Jednoho dne se ovšem dozvěděl, že si jeho synovec chce vzít Fáberovu dceru, a zapomenutá pýcha znovu nabyla vrchu... (oficiálny text distribútora)

audri

Jo to byli komedie, kam se teď vytratily. Malo, kdo je v dnešní době dokáže natočit, tak dobře, a málokterý herec by to dokázal takto zahrát. Je to komedie s opravdovími a nejspíš posledními komiky. V dnešní době už se takový nenajdou. ()

Babbsi

Geniální snímek znázorňující jednoduchý děj s precizním provedením. Kdyby mi někdo vyprávěl příběh dobráka, který se čirou náhodou začal starat o mrzutého pána, asi by mě to moc nenadchlo. ALE (!!!) věřím, že ti kdo shlédnou tuto náramně vtipnou podívanou s dvojčaty Vašíkem a Toníkem, nebudou litovat ani minutku, kterou tomuto filmu věnovali. Podle toho vypadá mé hodnocení. ()

beerlover

Velmi naivní, ale krásný a moc milý film o kapitalistoví a dělníkovi Fáberovi. Na české filmy ze čtyřicátých let moc nekoukám, pokud v nich není Burian. Tenhle snímek je ale jednou z četných vyjímek. ()

Baži

Můj nejmilejší český černobílý film a to suveréně. Chvilkové komunistické agitky nemůžou zkazit dojem z oné miloučké zápletky. A ti dva malí kluci! Ti jsou bezkounkurenční. Tenhle film opravdu hřeje. ()

FenderSam

Skvelá česká klasika o dvoch rozdielnych predstaviteľov vrstiev a ich náhodnom stretnutí. Výborne vykreslené postavy a ich vlastnosti, na jednej strane namyslený, panovačný aristokrat, ktorý myslí len na seba a ostatných berie ako veci, na druhej strane milý, dobrosrdečný a láskavý sedliak, ktorý pracuje na jeho lome. Vďake sedliakovej dobrote sa zmení na dobrého človeka a už vidí, ako veľmi ubližoval ostatným. Každému tento film vrelo odporúčam, je to nádherný príbeh o tom, že dobro vždy víťazí. ()

kubyczech

Příjemný, rodinný, nenásilný, komediální film jaké se již v dnešní době netočí ... Jednoduchý a předem čitelný příběh, který stejně musíte dokoukat ()

DJ_Cimrman

Poetisté možná měli rádi naivismus, ale tady je toho patosu až příliš. Když je jednou někdo zmrd, bude jím vždy. Tahle pohádka by ve skutečnosti dopadla jinak. ()

radek.896

Taková pohádka, jak se stal z hajzlíka dobrodinec. Plachta (Antonín Fábera) byl fakt milej, jak se staral o dva synovce. Marvan (továrník Bartoš) hrál jako obvykle famozně. ()

Kat_u_lik

Jeden z mých prvních černobílých filmů které jsem kdy viděla mezi prvními a hned si ho zamilovala. Dnes ho řadím mezi své nejoblíbenější a můžu ho vídat pokaždé, když ho dávají v televizi. ()

beruskali

Můj nejoblíbenější český film. Krásný Jindřich Plachta, úžasný Jaroslav Marvan a fantastičtí kluci. Když si člověk uvědomí, že ti nejvytíženější herci dokázali točit i 20 filmů za rok, je pohlazením po duši, že na velkou část z nich se dá koukat i po více než 70 letech. I podvacáté u závěrečné scény ronim slzy jak puberťačka. ()

Macamica

Jasně, zase jedna barvotisková "pohádka" pro paní a dívky, ale tak mile ztvárněná... Krom toho Plachta a jeho něžný humor... "to se dělá, tohleto, zvíře tejrat, pět!" A dvojčata to zahrála na svůj věk a dobu taky výborně! ()

Clareeta

jj, tenhle příběh známe všichni. Jak nabubřelec s pomocí chudého poctivce k otevřené mysli přišel. Jenomže - tenhle příběh v '41 nebyl tak ohranej a má svoje kouzlo. Navíc, kdo z příznivců starých poctivých Marvanů a Plachtů by mohl dát míň jak 5*? ()