Hamilton

(divadelný záznam)
  • USA Hamilton

Hamilton je příběh neobvyklého Otce zakladatele, který je odhodlaný zapsat se do historie svého nového národa, který je stejně hladový a ambiciózní jako on. Od osiřelého bastarda po pravicového muže, od rebela k válečnému hrdinovi, milujícímu manželovi chycenému v prvním sexuálním skandálu v zemi, až k hlavě státní pokladny, která donutila nedůvěřivý svět uvěřit americké ekonomice. To je život Alexandera Hamiltona (Lin-Manuel Miranda). (C0r0ner)

arcticsky

Muzikál, který obsahuje většinou písně dobré. A ty zbylé jsou extra dobré. Skvěle zazpíváno, zahráno. Samí sympatičtí zpěváci - herci. Obzvláště potěšila účast Renée Elise Goldsberry, protagonistky dalšího mého oblíbeného muzikálu - Rent: Filmed Live on Broadway. K některým špičkovým písním se jistě vícekrát vrátím a poslechnu si je znovu. ()

RedDuck

Hamilton je dynamickej hiphopovej muzikál o prvním americkém ministrovi financí.  Pokud tedy zkousnete 3 hodiny rapující černochy v dobových kostýmech, tak se budete bavit. Písničky rytmické, verše svižné a vtipné, fajn choreografie. ()

tomik99 odpad!

Asi bude divný, když člověk uvidí toto moje hodnocení, a já zároveň řeknu, že muzikály mám rád. Tento mi ale nesedl už od začátku. Příběhově jsem ho vůbec nedával a častokrát jsem se chytal za hlavu, na co to vlastně koukám. Spousta scén mi nedávala smysl a jednoduše mě to nudilo. Nepobíral jsem základní souvislosti a to ne kvůli tomu, že bych byl retardovaný nebo to nechtěl pochopit, ale protože ono se ve finále v tom muzikálu skutečně nic nedělo. Navíc dobrých písní by člověk v muzikálu pohledal. Ty rapové vložky mi tam neseděly. I když někdy rým byl na velice slušné úrovni, zkrátka mám rád typičtější muzikály s dobře napsanými písněmi a hlavně hudbou. Zde u mě „Hamilton“ selhává na plné čáře – hudba příšerná, zpěv takřka žádný a příběhově prázdné. K tomu připočítejte naprosto nesnesitelnou délku skoro tří hodin a máte vymalováno. Ani jsem to nedokoukal, což se u mě neděje. I příšerný film většinou dám do konce, i když se pak za to nenávidím. Tady jsem to ale nedokázal. Nestačím se divit místnímu (šílenému) hodnocení. ()

cartwheel

And so the American experiment begins. Yorktown (The World Turned Upside Down) je asi nejlepší single piece divadla, který jsem kdy viděla a kdy uvidím. Jo, a pokud si z toho odnesete jen poznámku o tom, jaká je barva kůže performerů a že je to politická agitka, je mi vás upřímně líto. ()

dudunecek

Na poli muzikálů docela ojedinělá záležitost. Tříhodinový, převážně hip-hopově rapový muzikál o prvním americkým ministru financí. Já vim, na papíře to zní divně. Ale když vám povim, že to má neskutečnej drive, super písničky, nápaditej set design a tempo, že mi to přišlo jako dvou hodinovka, tak možná zbystříte. Lin-Manuel Miranda, který hudbu složil, slova napsal a hlavní roli zahrál je podle mě výbornej. Až na tu hlavní roli. Téměř každý z účastněných je zde výraznější než on. (Jonathan Groff na hrad), ale to nevadí. Revoluční dílo, které si chci hned pustit znovu. 8/10 ()

Maximilianus

Veľmi moderný počin, hodný 21. storočia, ktorý netradičným spôsobom preplieta rôzne žánre do podoby historického muzikálu plného kvalitných pesničiek, skvelého spevu, humoru a pútavého príbehu, ktorý nenudí. Lin-Manuel Miranda nie je ani najlepší spevák a ani herec, ale tak toto je skutočne vynikajúci počin a klobúk dole, že dokázal takéto niečo vytvoriť. 8,8/10. ()

Dandy95

Hamilton je kreativni marvel a na pole muzikalu prinasi originalni pojeti hudebniho motivu skrze hip-hop stylizaci spolu s uzasnymi ucinkujicimi, kde jeden vedle druheho jsou neuveritelni zpevaci, tanecnici a uzasni performeri (az na Lin-Manuela) a cele dilo se honosi produkcnimi kvalitami na absolutnim vrcholu, avsak navzdory tomu vsemu byl pro me Hamilton naprostym peklem a jeste po dvanacti hodinach me z nej boli hlava, jelikoz cely dej je vypraven skrz hudebni cisla s absenci jedineho momentu normalniho dialogu a na to ja bohuzel nemam, protoze pro me je hudba neco, na co se soustredim jako na hudbu a velice zridka se soustredim na text a uz vubec ne na to, co ten text skutecne rika a k tomu navic se jedna o divadlo, cili zadny kameraman/reziser nepomaha divakovi s tim, kam se ma momentalne soustredit nebo cemu venovat pozornost a tedy obcasny close-up potom pusobi jako neuveritelna uleva a zachrana, ovsem nejvetsi minus Hamiltona je pro to, ze neexistuje zadna prace s napetim ci tichem a tim padem ve vysledku vidim jenom neuveritelnou prehrsel spektaklu, ve ktere jsem se ztratil uz v prvnich trech minutach a celou stopaz jsem nemel poneti, co se deje, kdo je kdo a tedy jakozto clovek, co maximalne ocenuje filmy/show, ktere buduji pribeh na napeti, tak Hamilton prinasi pravy opak a tim mi prinasi naprosto prisernej zazitek, kterej i kdybych se snazil sebevic, tak ho nemuzu s cistym svedomim ohodnotit tak, jak by si zaslouzil a ve vysledku neuveritelne obdivuju vsechny, co se dokazi soustredit na toto kompletni dilo a necitit kazdych pet minut zachvat uzkosti z toho, ze nedostaneme zadny prostor k nadechu a cely zazitek pak vyusti v jednu velkou klaustrofobickou zkusenost, ktera byla pro me temer smrtelna a celkove Hamilton pusobil stejne jako tento muj komentar, ve kterem jedinou tecku ci uspokojivy moment k nadechu dostanete az tady na samotnem konci. ()

movemat

Šťavnaté, energické, originálne. Rap nie je moja šalka kávy, ale v tomto dobovom dizajne a s tak famóznou choreografiou ma bavil. Len ako človeku, ktorý sa o danú problematiku nijak extra nazaujíma mi to prišlo trochu pridlhé. ()

J.e.r.e.c

Nejsem vášnivý muzikálový fanoušek, ale kdybych byl, tak se z tohohle poseru v divadle; představení má perfektní choreografii, na scéně se pořád něco děje (přitom základní kulisy zůstávají celou dobu stejné) a muzika je energická a nakopávající, stejně jako výkony herců/zpěváků/tanečníků. Na domácí koukání je Hamilton přeci jen krapet dlouhý a navíc ty největší pecky zazní hned v úvodních dvaceti, třiceti minutách, ale jinak silně pochybuji, že bych našel lepší příklad, jak přetavit hardcore historickou látku do moderního, nabušeného a zábavného dějepisu. 77 % ()

Deeus

A must-see! Není to fikce, má to hlavu a patu, je to vzdělávací, vtipné, svižné, smutné, napínavé, šokující. Je tam válka, jsou tam duely, je tam láska, je tam... hip-hop?! Rap!? Proboha... I když tohle není váš šálek čaje, takové kombo klasického muzikálu a pouliční moderní hudby jste ještě neměli příležitost vidět. Justaucorpsy z osmnáctého století, naleštěné knoflíky a živůtky šatů se setkávají s beaty, rewindem a mixem hudby sebraným kolem Karibiku a ONO TO ZATRACENĚ FUNGUJE! Mysleli jste, že náš Drákula s Hůlkou je klasika? Že Rebelové mají skvělé písničky? Tohle je americký ekvivalent Noci na Karlštejně. Tady máte příležitost být svědkem toho, jak vzniká nová světová legenda. Lin-Manuel Miranda je génius, nejenže hudbu složil, slova napsal, on odehrál hlavní roli a obsadil neuvěřitelně barvitý cast. Choreografie, foreshadowing, opakování motivů tak, že vám spadne brada, práce se světly, chytlavé písničky (od Wait for it přes Room where it happens...), to, že hlavní hrdina je de facto pěkný parchant, žádný Americký Hrdina vykreslený v pastelkových barvách... Stojí to za několik zkouknutí. Má to v sobě všechno a nevidět alespoň záznam Hamiltona je mnohem horší, než nemít u matury páru, kdo byl sakra Jidáš. Tímhle by měli pokročilí angličtináři a dějepisáři ve školách zabít alespoň tři hodiny a češtináři pak další tři rozborem pro divadelní drama. Ten nejlepší domácí úkol, až budete všichni zase zavření doma (včetně těch, co jsou desetiletí ze školy pryč). SAY NO TO THIS! ()

Alecjay

Kdybych mohl dát 15 hvězd, udělám to. Skvělý herecký i pěvecký výkony, humor, rap... Hamilton má zkrátka všechno. Lin Manuel Miranda je génius, kterej, stejně jako jeho postava, píše, jako by na tom závisel jeho život. Inteligentní briskní dialogy, epický chytlavý songy a vizuály, že by si člověk mohl ukládal screenshoty na tapetu obrazovky. Ty necelý tři hodiny ani nepostřehnete, jak budete chtít víc. Doufám, že se mi jednou poštěstí ho vidět naživo. ()

bonovox

Hamilton je nadčasovým muzikálom a prevedenie z divadla na TV obrazovky je taktiež dostačujúce...ale live na Brodway to asi by bola iná pecka...Ale aj tak tento záznam je úžasnou sondou do zrodu a vzniku Ameriky s výbornými hudobnými číslami, skvelým spojením popu a hip-hopu a hlavne s hercami a spevákmi, ktorí patria k svetovej špičke. Pre milovníkov muzikálov je to určite povinnosť. Ale k 100% mi predsa len niečo chýbalo... ()

falky

Jsem textař a muzikant se vzděláním v divadelní scenáristice, takže si tohle dílo možná užívám na více rovinách, než "běžný" divák. Z pohledu textaře je to absolutní masterpiece. To, jak Lin-Manuel využívá mnohoznačnost anglických slov, aby tvořil pointy, ta kadence, ta stavba jednotlivých songů je prostě absolutně na špici. Genialita se ale dá rozklíčovat i v hudbě, která na první dobrou může působit jednoduše. Je totiž protkaná leitmotivy jednotlivých postav a to, jak nám ukazuje možnosti hip-hopu, je skutečně zážitek. To ale není všechno. K celkovému dojmu přispívá i neuvěřitelně povedená složka kostýmní, fantastická scéna a kulisy, no a samozřejmě herci. Obě hlavní ženské postavy, Leslie Odom jako Burr nebo Jonathan Groff se svou stylizací do krále Jiřího vám vyrazí dech. Po prvním zhlédnutí jsem se do muzikálu Hamilton tak zamiloval, že jsem o něm několik týdnů nepřestal mluvit. A bál jsem se, že lidi, co nemají podobné zázemí to jako já neocení. V tom jsem se hluboce mýlil. I přes (mnou nastavená) vysoká očekávání, všichni, kdo měli to štěstí Hamilton vidět, byli uchvácení. A vy budete jistě taky! 10/10! ()

grangerova

Hamilton je skutečně důstojný muzikál pro 21. století. Miranda jako zpěvák je sice spíše roztomilý než působivý, ale ten zbytek? Parádní. Leslie Odom a Jonathan Groff potom celý cast válcují o dalších 200 procent. Jen snad, délka 160 minut by mě bezpochyby bavila naživo na Brodwayi, na domácí kino je to malounko dlouhé (druhá půlka se už spíše táhne a hudebně trošku ztrácí dech). ()

Sweepy

Muzikál, který má v sobě romantiku, politiku, zvraty, pláč, smích, skvělou hudbu a choreografii a nejspíš se jedná i nejlepší muzikál, jaký jsem kdy viděl. Značně modernizovaný muzikál, ve kterém najdeme rap a i hovorový slovník z dnešního světa si tímto drží náskok od ostatních. Nikdy by mě asi nenapadlo, že mě muzikál takto uchvátí, ale hands down, je to opravdu mistrovské. ()

parabola

Proste to nie je dobré. Cítim, že vstupujem do veľmi subjektívnych vôd, pretože jednak ma divadelný žáner muzikálov často nudí a neprináša mi nijaký umelecký zážitok, zároveň som videl len záznam a nie som Američan, tj. neidentifikujem sa s národnou mýtizovanou históriou o vzniku USA ako samostatnej krajiny. Napriek tomu mi Hamilton príde ako pokrytecké, pseudo-revolučné vystúpenie podané v žánri, ktorý podľa mňa potrebuje hlboký prevrat vo svojich základných estetických východiskách. Muzikálové divadlo na Broadwayi je dominantným žánrom kvôli neexistujúcim štátnym dotáciám zo strany americkej vlády, a tak nezostáva nič iné len vytvárať diela ktoré sú ekvivalentom tik-tokového videa - svieti to, bliká to, spieva to, tancuje to, je to farebné, hlučné a cool, takže je to pravdepodobne geniálne dielo. K postavám sa ale ako k ľuďom takmer vôbec nedostaneme a zostávajú len ako spievajúce a tancujúce figúrky, ako historické články na Wikipédii, s večným upozorňovaním na encyklopedické fakty ich životov - čo však nie je dráma, tvorba komplexných postáv. Neexistujúca dramaturgia Hamiltonovi privodí monotónny priebeh, v podstate už prvé dve - tri muzikálové čísla vyčerpajú formálne prostriedky Kailovej réžie (ktorý režíroval aj pôvodnú hru uvedenú na Off-Broadwayi). Scénografická a kostymérska práca je určite obdivuhodná, choreograficky a hudobne je to nablýskané a famózne. Prvá polhodina vie zaujať a možno aj vzbudiť záujem, že sa skutočne bude jednať o niečo výnimočné alebo umelecky revolučné. Nakoniec to však upadne do pomerne tradičných muzikálových škatuliek a postupov - a z tohto obdobia to pripomína napr. 'Hadestown' alebo z časti aj 'Spring Awakening', ktoré sú predsa len o čosi zábavnejšie. A čo sa týka tej ďalšej, vrajže revolučnej roviny Hamiltona, a teda jeho politického komentára - nič z toho neexistuje. Je to bezpečné rozprávanie, neprekračujúce konzervatívny pohľad na Americké dejiny, občas to liberálne žmurkne ľahkou kritikou smerom k publiku: imigranti sú pracovití, černošskí otroci vybudovali americkú agrikultúru a industrializáciu za čo dostali absolútne hovno alebo problém vylúčenia ženských práv z pôvodných ústavných ťažení otcov zakladateľov - čo by možno niekedy v 60. / 70. rokoch znamenalo politicky radikálnejší pohľad, ale dnes je to už status quo objavujúci sa aj v reklamách Pepsi alebo GM. Radikálnejším krokom tak zostáva len obsadenie černošských a ne-bielych hercov do hlavných úloh, čo je rozhodne fajn pre etnickú reprezentáciu, ale Disney drží pochodeň tohto castingového kúzla už dlhú dobu a jediné čo to prináša je zopár uprdených online komentárov krajných pravičiarov. (Nehovorím, že to nie je istým spôsobom prča, ale na čosi umelecky "revolučné" to rozhodne nestačí. O revolučnej tak môžeme hovoriť len o vojne, o ktorej Hamilton samotný rozpráva. Pif paf.) ()

Karel321 odpad!

Kurva tak s tímhle běžte do prdele! Nejsem dementní žena v důchodu, abych se díval na muzikál. Polovina herců jsou negři, aby to současná americká cenzura, vůbec pustila do kin! ()

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Vymítač ďábla se dočká rebootu

Vymítač ďábla se dočká rebootu

27.07.2021

Po úspěchu s oživením hororové série Halloween se režisér David Gordon Green pokusí provést to samé s další žánrovou klasikou, tentokrát Vymítačem ďábla. Práva k nové trilogii – ano, trilogii –… (viac)

Marvel útočí na ceny Emmy

Marvel útočí na ceny Emmy

14.07.2021

Komiksové snímky obecně nepatří mezi ty nejoceňovanější. Důvodů je spousta, tím největším ale nejspíš bude fakt, že na ně je v určitých kruzích stále pohlíženo s určitým despektem. Studio Marvel je… (viac)

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

03.02.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 78. ročník Zlatých glóbů. A stále výrazněji se ukazuje, že streamovací služby v těchto oceněních upevňují svou pozici. Netflix si letos… (viac)