Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

kalap

Mladý,tupý a svojím spôsobom primitívny chlapec sa tak vehemetne pchal do starej fašistickej riti, až sa tam vopchal komplet celý. A starý fašista ho na oplátku, s prepáčením, vysral vo svojom mladom origináli. Synku, raz každá kosa narazí na kameň a keď je ten kameň ešte k tomu náš diamantový, tak je to pre tu kosu smrteľné!!! ()

IceQueen

Niekto pod vplyvom mladíckej zbesilosti spieva v kostolnom zbore, iný kreslí na chodník, prípadne zbiera bobríkov (či už mlčanlivosti alebo spolužiačok), eventuálne navštevuje krúžok háčkovania krbových dečiek. No a ďalší si za mimoškolskú aktivitu zvolí priateľskú družbu s nacistickým vojnovým zločincom, ktorý sa labužnícky usmieva vždy, keď túruje plynový sporák. V rámci budovania zdravej osobnosti, náš hlavný mládežník najskôr len so zatajeným dychom počúva jeho nostalgické výlety do starých, „dobrých“ čias. Postupom času sa ich vzťah stáva čím ďalej intenzívnejším, puto silnie s pribúdajúcim rešpektom vybudovaným vzájomným vydieraním, až kým... ()

maverick10

Knizni predlohu neznam a tak muzu s klidnym svedomim rict, ze to bylo uzasne dilo s hereckym predstavenim mistru tohoto remesla. No predevsim Ian byl ozdobou na vanocnim stromecku filmoveho zazitku. Psychologie a atmosfera s paradnima dialogama je nedilnou soucasti dobreho filmu a Bryan Singer tohle vsechno dokazal stmelit s noblesou pana dirigenta. ()

Cl3ricK

Hodně slabé a vlastně až americky puritánské. Film, který měl být o vážně psychicky narušeném mladíkovy, ze kterého ta brutální psychopatie má čišet. Tady ten kluk občas zvýší hlas, dělá plané výhrůžky, a tak podobně. Scénář je fakt bídný na to, že ta knížka je dost krátká a vykuchat z ní to nejlepší? Tak proč to vlastně točit. Když už je řeč o bídě nemůžu nezmínit obyč casting, ani ten Gandalf tady nepředvádí co ví kdo. 40% a Kingovky by měli točit lidé, kteří ty knihy opravdu četli a ne jen projeli obsah. ()

honajz2

Ze slušného nápadu se nakonec vyklubal jenom průměrný film. Sice je to dobře natočené a zahrané, ale až na pár silných scén jsem pořád čekal něco víc, něco, co mě bude držet v napětí po celou dobu a já nebudu moct odtrhnout oči od obrazovky, jako se mi to stalo třeba u Náš vůdce nebo u Experimentu (ten německý). Tohle si jen tak plynulo a já jen pořád čekal na ten moment, kdy mě bude permanentně mrazit... A ono ne. Maximálně tak až v závěru, který je sice drsný a pravdivý, každopádně mě vytočilo, SPOILER nebylo učiněno spravedlnosti a ten Todd z toho vyšel beztrestně KONEC SPOILERU. Bohužel celkový dojem je pro mě dosti průměrný. Kdyby to natočili Němci, možná by to fungovalo líp. 3* ()

MartinNDL

Příběh je to vymyšlený pěkně, herecký výkony jsou hlavně u McKellena brilantní. Hudba i atmosféra je chvílemi příjemě napínavá a depresivní. Některé scény jsou až děsivé - pochod v uniformě nebo ta ve sklepě. Psychická proměna nebo spíše odkrývání zakukleného charakteru toho chlapce je taky dobře udělané. Škoda jen, že film není dotažen do extrémů, jaké nabízí kniha. Jediné, co mi trochu kazí dojem je fakt, že příběhu jako takovému jsem nevěřil, nějak jsem si nepřipustil, že se to může stát i ve skutečnosti. Měl jsem tedy určitý odstup. A tato absence vtáhnutí mě do děje degraduje mé konečné hodnocení o jednu hvězdičku. ()

Jonash87

Jedno z nejlepších knižních zpracování S. Kinga. Výborné herecké výkony jak Ian McKellea, představitele vysloužilého nacisty, tak Brad Renfro, jenž zde hraje mladého, zvídavého a ne tak úplně normálního kluka. Temná atmosféra vás prostě musí dostat do kolen. Závěr je sice trochu jiný než v knize, přesto působivý. Rozhodně mě tento film velmi příjemně překvapil (a zároveň děsil svojí syrovostí), a proto 90 %. ()

Rodriguez

Velmi dobře natočený mrazivý thriller o bývalém nacistickém pohlaváři a dospívajícím chlapci, který odhalil co byl za druhé světové války vlastně zač. Chce všechno vědět a slyšet... Rozehrává tím velmi nebezpečnou hru, která se mu vymkne z ruky... Moje hodnocení 80% ()

joker.george

Bral jsem situace tak, jak mi byly předkládány a odměnou mi byl neustále přítomný nepříjemný a svírající pocit. Jenže přišly další mrazivé scény, při kterých mi dokázala démonická dvojice vyvolat několik vrstev husí kůže. A potom ještě navíc přišlo děsivé zjištění v nemocnici, které bylo tím největším, i když nejsmutnějším vyvrcholením. ()

Lenka.Vilka

Z filmu jsem byla trochu v rozpacích. Stejně jako z každé adaptace povídky/knihy Kinga, kde je skoro polovina textu o vnitřních pochodech postav, když ve filmu není vypravěč. Takže je to těžké teď sledovat. Protože...ten film sám o sobě není špatný. Ale zároveň není úplně dobrý. Kdybych Nadaného žáka nečetla, dám filmu o hvězdu víc. Natočené to bylo ale dobře. Viz následné přeměny charakterů. Ale měla jsem trochu problém s Toddem. Nejsem si jistá, zda to byl dobrý výběr herce. Protože on to měl v očích už od začátku. Nebyl to žádnej nevinnej blond andílek ani v prvním záběru, takže...Ale během scény s uniformou jsem měla úplně stejné pocity jako při čtení knihy. Jenže i tak byl konec jiný. Jinak dobrý. I přes ty rozdíly předlohy a adaptace. Závěr je i tak až moc drsný a dá zabrat. ()

ad

Je celkem škoda, jak rychle stačil tento film zestárnout...ale ono to paradoxně nenímoc na škodu. Kdybych chtěl tedy něco kritizovat, určitě bych zmínil scénář, motivace a podobně, ale nemá smysl něco kritizovat, protože celou dobu vás budou mít v hrsti dva mistři ve svém oboru - Bryan Singer a především (opět) dokonalý Ian McKellen!!! Díky nim odpustíte filmu snad všechno... ()

nithiel

Tak jsem se konečně dostal k Nadanému žákovi. Četl jsem většinu Kingových knih a právě Nadaný žák je pro mě tím nejlepším, co mistr hororu napsal. Proto jsem měl velká očekávání a právě ta ubrala v tom hodnocení jednu hvězdičku. Nemůžu si pomoct, ale folm se své předloze nemůže vyrovnat. Přestože se scénář dost věrně knihy držel, nedokázal vystihnout nuance šílenství a zvrácenosti, do jejichž víru vtrhly oba hlavní hrdiny znovuotevřené Dussanderovi vzpomínky. A Dost mě mrzel závěr, který naměl daleko k happy endu, čímž se předloze nahony vzdálil a přitom právě závěr je na Kingově knize nejpůsobivější. Obě hlavní role byly ztvárněny s grácií mistrů a při sledování mě potěšily epizodní role - Ať už Česká stopa Jana Třísky, či David Schwimmer, známý z Přátel. ()

cubajz

mrazivé drama, při jehož psaní se King obešel bez nadpřirozena a jež Singer stejně mrazivě převedl do filmového světa. ()

starbrejkr

Až teď se dozvídám, že film se příliš nedrží předlohy....a mně celou hlavou vrtalo, proč je ten film tak málo kingovský, tak konečně mám vysvětlení. No předně jsem čekal něco malinko jiného. Myslel jsem, že film se víc zaměří na osobu Todda a jeho proměnu v bestii. Nakonec ale tato proměna neprobíhá nikterak postupně a souvisle, jak jsem čekal a mnohem víc času je věnováno i samotnému Dussanderovi. Mrazivých chvilek je dostatek (zejména bezdomovec u Kurta a bývalý vězeň v nemocnici) a Ian McKellen je výborný. Přesto ve mně malinký pocit zklamání vězí z důvodu trochu jiných očekávání. Už jen proto, že fascinace a posedlost 2. světovou válkou je u dnešních teenagerů zatraceně ožehavým tématem a sám jsem měl jednoho spolužáka, který se mnoha věcech Toddu Bowdenovi podobal. Dlouho jsem se rozhodoval mezi třema a čtyřmi hvězdami, ale nakonec se pokusím povznést nad svá jiná očekávání a dám slabší 4. ()

Trainspotter

Himmel Herr Gott! Jeník Tříska jako protivník Iana McKellena? David Schwimmer jako Gumák Ed? A ještě k tomu s knírkem?! Ohoho, Bryan Singer to vzal od podlahy a jak jinak než výbornou látku pana SK vůbec vlastně vůbec nezužitkoval... Kam se poděly noční můry? Toddovi vnitřní pochody? Litry krve z homelessáků? Střílení na dálnici? Toddův americko-spratkovskej face? Takhle se z toho stala jen rychlá rekapitulace knihy s umírněním všeho, co bylo v původní látce dobré s podělaným mudrování a psíma očima Třískova Weiskopfa a nemastný-neslaný US-ksich hlavního představitele. Tenhle film bych řadil k těm méně dobrým filmovým přepisům thrillerů pana SK, ale i tak se na to dalo dívat a chvílema to bylo docela dost zahuštěštěný. AR: 2,35:1 - Super 35 ()

Stallone

Mrazivý, tak trochu i psychologický thriller s výbornými hereckými výkony. Jako někdo, kdo má režisérské cítění musím hlavně pochválit kvalitní práci pana režiséra. Umět zpracovat Kinga je vždy obtížné a zde se to povedlo. Při scéně, kdy starý pán v uniformě pochoduje na příkaz středoškoláka je působivá. ()

C0r0ner

Začalo to dost nenápadně a skončilo dost překvapivě. Ústřední dvojice si po celou dobu pozvolna měnila pozice (mocenské), až z toho bylo hodně drsné drama, kde člověk netušil, co se stane v příští vteřině, což na filmech nesmírně oceňuji. K tomu je Singer skvělý režisér, takže ve výsledku jsem byl velice spokojený. 90% ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder