Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

hous.enka

Nadprůměrný thriller. Myslím, že kdyby někdo udělal remake, vydělá na tom spoustu peněz, protože jde o stále aktuální téma - fascinace nacismem. Herecké obsazení se povedlo (roztomilý Joshua Jackson) a funguje spolehlivě. Neuměla bych si nikoho jiného představit do role Kurta Dussandera než Iana McKellena - Bravo! Myslím, že knižní předloha musí být skvělá, jak tak znám Kingoy knížky. Ale zpátky k filmu - atmosféra je tíživá, místy tragikomická (scéna s koťátkem nebo ta s uniformou) a nutí diváka k přemýšlení. Jaký vlastně zaujmout postoj k fašistickému Německu? Vyprávět vše do detailů, aby se podobná zvířectva nikdy už neopakovala, anebo spíše jen naznačovat? Je ale náznak dobrý, anebo jen vede k podobným závěrům, jako v tomhle případě? Pokud jde o roli Jana Třísky, tak musím říct, že je mi zde opět nepříjemné jeho podivné herectví křečovitě sevřenými ústy. Brrr. Vlastně i on by mohl hrát toho Kurta, když tak o tom přemýšlím. Film ale stojí za zhlédnutí, protože je zase trochu jiný než Náš vůdce apod. ()

bublajsa

Příběh perfektní, ale za to si může pan King sám. Pravdou ale je, že mi film přijde hodně ochuzenej o to, co v povídce je a do něj se nedostalo. Pak by totiž celkově vyzněl víc temněji a šíleněji tak, jak to má být. I přes to ale jde o velice podařenou adaptaci, hlavně díky skvělýmu ztvárnění dvou hlavních rolí. Vtáhl mě mrazivej hereckej výkon pana McKellena a mrazivej pohled mladýho Renfroa. A show teprve začíná, když se u závěrečných titulků pořádně zamyslíte ... Pro ještě větší zážitek doporučuju přečíst předlohu. ()

fcreading

"Štúdium charakterizuje nacizmus a je ilustráciou toho, akoby mohol dopadnúť každý iný študent." Jedinú strašidelnú vec na tomto svete v našej dlhej histórii este zatiaľ nepoznáme. Skutočný horor od Briana Singera podľa románu od Stephena Kinga "Nadaný žiak" spočíva v tom, ze všade okolo nás sa dejú zlé veci a pred niekolkými rokmi ešte za čias Adolfa Hitlera, toho najodpornejsieho človeka pod vesmírom to ľudia poznali na vlastnej koži. A otom tento film je, aby nám ukázal pravú tvár toho čo sa stalo a aby nás oboznámil s dnešným svetom a dal nám ponaučenie do života. Takto nejako by sa film Nadaný žiak dal opísat. Škoda, ze tempo film neudržal po celý čas. Keby v niekoľkých sekvenciách nedochádzalo k zmene taktiky zo strany režiséra, dalo by sa hovorit o kultovej záležitosti. Ale aj tak si film zaslúži ocenenie za snahu 80 percent. ()

Krt.Ek

Hodně povedená záležitost. Jenom rozhovory mezi zvídavým studentem historie a jeho stařičkým sousedem, který skrývá strašné tajemství mají v sobě více atmosféry než některé hororové snímky. Ale to na co nikdy nezapomenu je scéna kdy si McKellen oblékne kopii své staré uniformy. Tomu říkám skvělý herecký výkon. 100% ()

NinonL

Film o zlu a o tom, jak zlo ovládá lidi. Středoškolák Todd se spřátelí se starým mužem, žijícím v jeho městě. Jedná se o bývalého velitele koncentračních táborů. Co chlapce láká na tomto muži? A co láká muže na chlapci? Nejdříve muž Toddovi vypráví příběhy ze svého života v nacistických táborech. A chlapce to baví víc a víc. Je zlem doslova fascinován. A starému muži se při vzpomínkách na staré zločiny vrací chuť zabíjet. ()

Kubick

Vždycky jsem tajně vzhlížel k těm nadanějším, kteří měli tu smůlu a museli studovat s námi průměrnými a lehce nadprůměrnými. O to pak více, když měli zájem opravdu o něco vyjímečného, něco co je od nás odlišovalo a věnovali tomu skoro veškerý volný čas. Jenže jsou určité meze, jenž bychom neměli přesáhnout a jsou také témata, ke kterým člověk musí přistupovat s úctou, pokorou a hlavně opatrně. Protože 2. světová válka, o kterou ve filmu šlo, patří mezi ty mezníky lidských dějin, na které starší generace rádi zapomenou. V tomto případě se pro mě přestává být nadaným a začíná být šíleným, zvrhlým. ..Pokud se tak nestane a mez se překročí, tento vynikající thriller vám ukáže, jaké to může mít následky... ()

Alqarin

S trochou důrazu na osobní rovinu mohl být Nadaný žák skvělé generační drama a ne pouze duel dvou sviňáků. Singer jede na jistotu a McKellen taky, druhý zmiňovaný je dokonce vynikající, a kdyby nebyl limitován trochu neohrabaným scénářem, mohl být i perfektní. Naproti tomu Brad Renfro se svým charakterem ukázkově zabředává do plochosti a nijakosti. Ujetý kličina bez řádného backgroundu má charisma asi jako David Schwimmer s knírkem (který mě ale nakonec docela dojal). Nadaný žák tak nakonec i přes své nesporné kvality bohužel přináší mírné zklamání. ()

TomX2

Očakával som inteligentný psychologický thriller s do detailu prepracovanými dialógmi a hustou atmosférou. Prvé minúty ma celkom navnadili - hralo sa to na drsnú psychologickú hru medzi dvoma silnými hlavami, že kto koho skôr zmanipuluje. Avšak ako tak pribúdali ďalšie minúty, pomaly som si uvedomoval, že to je strašne nekonzistentný film s debilným scenárom a niekedy po zhruba päťdesiatich minútach môj záujem upadol už úplne a začal som sa neskutočne nudiť. Najväčší problém som mal s postavami. Ani by mi nevadilo, že sú všetky do jednej mimoriadne nesympatické, ak by boli dobre napísané, ale problém je ten, že nie sú. Nie sú psychologicky dostatočne prepracované a tým pádom je ich správanie často úplne nezmyselné, až som bol občas v rozpakoch. Postava študenta bola obzvlášť debilná a neskutočne ma iritovala ("páči sa mi", že je vykreslená ako obyčajný, racionálne aj intuitívne zmýšľajúci človek, ale keď ide do tuhého, tak sú jeho dedukčné schopnosti príšerné, vyvádza a nie je schopný uvažovať hlavou - čo by som pochopil, ak by tá postava bola dobre psychologicky napísaná, lenže nebola, a tým pádom pôsobila neskutočne neprirodzene a hlúpo), včetne jeho hereckého predstaviteľa, ktorý má značne obmedzený herecký prejav. Technická stránka mi absolútne nesadla, akoby som sa pozeral na rodinnú drámu z televíznej produkcie (že to natočil režisér sračkového supermana by som pochopil, ale že ten samý človek nakrútil mojich obľúbených podozrivých, to už ani veľmi nie), hlavne tie paranoie mali úplne opačný efekt, než bolo prvotne v pláne. A ten hudobný podklad mal byť preboha čo? Nakoniec tak jediné, čo dokážem oceniť je originálny nápad z pera Stephena Kinga a výkon Iana McKellena. ()

JJ.Gibson

Nejsem si jist, jestli jsem shlédl film, který jsem shlédnout chtěl. Doufal jsem, že tedy když už tak barvitě popisoval Ian McKellen své působení jako SS oficíra, tak tyto zážitky budou také filmově ztváněny, aby si lidé tyto hrůzy uvědomovali. Tohle se sice nedělo, místo toho se zde rozehrála psychologická bitva mezi dítětem, které chce vědět vše o hrůzách 2 světové války a používá k tomu zvláštní donucovací praktiky a člověkem, který tyto hrůzy páchal. Tento snímek mě nenatchnul natolik, abych ho ohodnotil výše. Bohužel... ()

Sandiego

Velmi kvalitní adaptace skvělé Kingovy novely, která mrazí, i když se na plátně nic moc neděje. A v tom právě spočívá největší síla tohoto filmu. ()

GodComplex

Jednoznacne nejlepsi film tezce precenovaneho rezisera Bryana Singera. Vlastne je to ze vsech jeho filmu prvni, ktery se mi vazne libil. Z velke casti na tom ma ale zasluhu skvela predloha a celkove tema veteranskeho nacisty naprosto dokonale podaneho McKellenem, na kterem tenhle snimek stoji a pada. Bylo to zajimave a zabavne od zacatku do konce a tema nacismu tady Singer podal mnohem mnohem lepe, nez v jeho nedavne zoufale Valkyre. 7/10 ()

MikO_NR_1909

Ambiciózna téma podporená kreatívnou réžiou v prvej polovici. Najmä ale úvodnou pol hodinou, v ktorej sa rozdali karty. Keby sa ale zo Singera nestal v druhej polovici prchavý malý chlapček zo šialenými režijnými a scenárovými zvratmi s nevýrazne vedúcimi postavami (z ich rolí odchádzal prvotný duch), mohol to byť skvelý film. Takto mi to príde ako rozháraná konzumná hračka tváriaca sa na silný dojem, poprípade umenie. A tým to rozhodne nie je. ()

Freemind

Zřejmě nejlepší adaptace Kingovy prózy - King má totiž náběh k ohraným schématům, které mnoho režisérů svádějí k mdlému, tradicionalistickému ztvárnění. Singer natočil technicky precizní thriller s výborně vygradovanou atmosférou. Jediné výhrady mám k samotné látce - už desítky let se válečné masakry objevují v hollywoodské kinematografii coby vzrušující pozadí pro dramatické, uslzené příběhy charakterních hrdinů, je tedy smutné, že náznaky té skutečné syrové hrůzy z koncentráků musí divákům zprostředkovat zrovna autor horrorů. Co je ale horší - King neodolal a zploštil téma "bestie je v každém z nás" na naivní a alibistické "tohle svinstvo měly na svědomí nenormální zrůdy, dobře, že je to za náma". Každopádně díky za McKellena, Kotease a Třísku, krásnou kameru a svižný děj. ()

zipper111

Tolik vychvalovaný Jan Tříska a jeho "česká angličtina" mě doopravdy nezaujal, sir Ian ovšem právě naopak. Musím napsat, že jsem od příběhu čekal trošičku víc, předlohu jsem nečetl, ale chystám se na to. Uvidíme, jinak podařený thriller. ()

Vojcl

Mrazivý komorní thriller postavený především na výkonech dvou ústředních představitelů. Přesto pro mě závěr nebyl tak šokující, jak asi měl být. Rád bych se seznámil s knižní předlohou, abych měl srovnání. Zatím je to poctivých 80 procent. ()

Tirion

Asi jsem čekal o něco víc, film jsem chtěl vidět hlavně kvůli McKellenovi, ale bohužel scénář filmu se mi zdá velmi slabý. Jistá skokovitost a zkratkovitost na atmosféře rozhodně nepřidá. McKellen drží nad vodou snímek svým hereckým podáním, narozdíl od mladého hridiny, který působí trochu tragikomicky. Na druhou stranu je předloha filmu velmi dobrým nápadem a příběh je zajímavý. Myslím, že poctivé 3* nikoho neurazí. ()

blackrain

Todd rozehrál nebezpečnou hru, která ho úplně pohltila. Hrůzné činy nacistického Německa ho přitahovaly jako droga. Chtěl pořád víc a víc. Film znepokojivě upozorňuje na přítomnost válečných zločinců v civilním světě po skončení válečného konfliktu. Mohou se beztrestně pohybovat mezi námi a můžou být klidně našimi sousedy. McKellen je výborný herec a opravdový ďábel. Dokáže zahrát jakýkoliv charakter postavy. Vůbec mu to nedělá žádný problém. Psychologie všech zúčastněných postav byla dokonalá. ()

SarumanKo

Mrazivo chladný a dokonale sústredený - Bryan Singer vo vrcholnej forme. Psychothriller, z ktorého v každej scéne strieka neriedené kingovské napätie a naskakujú zimomriavky. Mám dojem, že toto je jediný film, na ktorý môže byť Stephen skutočne právom hrdý, nesie totiž jeho rukopis omnoho výraznejšie, než napríklad Zelená míľa (čo je síce opus, ale geniálny z úplne iných dôvodov). Tony chladných emócií, ktoré zaobstaráva Ian McKellen sú neskutočné, lebo aj napriek tomu, akým zverom bol Kurt Dussander, v podaní "Gandalfa" som sa sympatiám neubránil. Hriechom by bolo nespomenúť hudbu Johna Ottmana, ktorá celkovú silu snímky spoľahlivo znásobuje. (8/10) ()

kaylin

Bryan Singer na začátku kariéry prokázal, že ho téma nacismu zajímá a v určitých obměnách se mu věnuje v podstatě celou tvorbu, ať už to jsou jemné zmínky v "X-Menech" anebo film "Valkýra". Příběh Stephena Kinga byl převeden do formy, která mu sedí, a to hlavně díky dvěma představitelům v hlavních rolích. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder