Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

Dinsberg

Mrazivý thriller, potvrzující, že poturčenec horší Turka. Ian McKellen jako by se v uniformě SS narodil a scéna, kdy si ji zkouší, je natolik odzbrojující, že se mi i po druhém shlédnutí třásly ruce. Fascinující je však Michael Byrne, který se zde zhostil role sice rozsahem malé, ale pro film nesmírně důležité. ()

kubas369

Pro mě dost nudná záležitost, velké téma ale dost nezajímavě zpracovaný i atmosféra filmu do poslední půlhodinky neodpovýdá nějakému význačně mrazivému thrilleru. A herecké výkony jsou také slabota zatímco Ian McKellen jako starej gestapák ještě jde ale jeho mladý protějšek nestojí ani za řeč ( neuvěřitelně nevýrazný). Účast Jana Třísky rozhodně potěší. ()

PeterFLJilek

Základný problém pri adaptácii textov Stephena Kinga je často neschopnosť zapracovať do filmu psychologický rozmer. V tomto príbehu sa to podarilo tiež len čiastočne. Totálne mi prekážala nevierohodná scéna z nemocnice, keď pacient spoznáva vo svojom susedovi na izbe bývalého nacistického kápa. Ináč vcelku vydarený film. Nešpekulatívne kingovské prózy sú dosť často literárne hodnotné a zaslúžili by si väčšiu pozornosť. ()

DoubleJo

Priznam sa, ocakaval som viac napatia vo filme, kedze predloha je od samotneho pana Kinga. Ian Mckellen bol vyborny, no ani on nepomohol tomu aby ma udrzal v napati dlhsiu chvilu. Hviezdu naviac za ten zaver. ()

HrochOch

Myslím, že se v klidu můžu označit za Kingova fandu co se týče knih i jejich adaptací. Čtyři roční doby jsem však nečetla a teď teprve to začínám považovat za chybu..Včelku by mě zajímalo z jaké strany a s jakou vervou se do tohoto tématu zakousl Stephen. Téma jako takové je pro mě už notně přežité. Nacizmus jako zlo zel, v každém kolečku celé mašinerie do sklonku života zakořeněné. Ách jo, já fakt chápu, že blažený pocit absolutní moci musí být víc než orgastický, dříve hrdé nitro, které je teď začleněno do plytkého toku života, by se rádo dralo napovrch. Kterak z člověka zrůdu udělat zvládnu vypracovat na deset způsobů za domácí úkol. Nevěřím však, že tomu tak je u každého jedince. Naopak bych ocenila,kdyby to jednou někdo vzal z druhého konce, z pozice oné zrůdy, tu nevím v jaké knize to bylo, jak si nacistický oficír okopával zahrádku a krmil králíčky, než odbila čtvrtá, navlíkl hacafrak a šel rutinně na osmičkovou šichtu kopat židy.."v jednoduchosti je síla, řek tatínek" a v absurditě a kontrastu ještě větší. Nu dost úvah vedlejších. Bradovi toho slizkýho sráče věřím se vším všudy (a fascinaci třetí říší a konečným řešením máme velice podobnou, doufám, že neumlátím bezdomovce), narozdíl od Iana, jehož šílenost v očích jsem zjevně přehlédla. Schwimmer, gumák jeden školská, byl stejně nádherně přeamerickej jako sráčovi rodiče. Věřím, že kdyby se film nebral tak zasraně vážně, okouzlí mě též. Ale sliny mi smíchy od huby lítaly, když jsem sledovala jak oficírská uniforma působí jako hopsinková šťáva nebo asterixův lektvar..dva blesky viděti znamená zlým stávati se, jak praví každej dobrej snář. Jakmile se ten kus kousavýho textilu dotkne vašeho těla, zmocní se vás koncentrované zlo, jež přinutí i ty nejsilnější pálit kočky zaživa a tančit šavlák s bezdomovci. Groteskní..Možná taky lépe vynechat reálná jména jako Auschwitz a Bergen, když tam pak naseru neexistující Patin, legendu o trubkách s plynem a stále kontroverzní urban legend o předkožkových mýdlech..Těžko však vytýkat USA, že polkne každé sousto, když má na hodné straně přímky boha a přesně na té druhé Adolfa s červeným chlupatým vocasem. ()

anyonecek

Chvílemi mi přecházel mráz po zádech. Pochodování bývalého nacisty byla snad nejlepší scéna z filmu. Krásný dramatický film s né vůbec hvězdným obsazením si me dostatečně vzískal. Příběhově musím říct, že paráda. 90% ()

dzberry

Výkon Iana McKellena je úplně nejvíc to nejvíc, co si člověk z filmu vezme a co zapamatovatelné jest. Výborný od začátku do konce, nerozhodí jej ani Tříska, která se mu zaryje v průběhu jeho mistrného výkonu pod kůži. Já vždycky tak nějak tušil, že s Gandalfem nebylo vždy úplně všechno v pořádku, bůhví, co všechno se svými milovanými hobbitky prováděl... Tři a půl. ()

kubilov

Bryan Singer je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů, ale zrovna u Nadaného žáka bych chválou docela šetřil. To se samozřejmě netýká Iana McKellena, jehož herecký výstup neměl jedinou chybu, nejsilněji a nejděsivěji však působil navlečený do nacistické uniformy, to byl opravdu silný zážitek. Dalším nesporným kladem je zvláště pro českého diváka objevení se Jana Třísky, který toho sice moc nestihl, ale pozornost rozhodně upoutal, jenže tím bych s přílišným vychvalováním mohl skončit. Největším problémem pro mě nebyl příběh, ani hudba nebo snad špatná kamera, ale Brad Renfro. Ten kluk mi byl nesympatickej po úplně celou dobu filmu, za což má můj nejopovrženější respekt a samozřejmě i za výtečně nacvičenou polootevřenou pusu a výraz aka Kristen Stewart, kterej se mu na tváři objevoval zhruba v devadesáti procentech záběrů na něj, to je mi opravdu herectví. Singer se opět vyznamenal pečlivým vykreslením vztahu mezi starým kmetem a mladým spratkem, za což má u mě další plusové body, avšak jako celek zůstává jeho Nadaný žák jen těsně pod hranicí 4* ()

darthvader77

Tak a všechny filmy od Singera oficiálně zkouknuté. Výborné mistrovské dílo, které od začátku až do konce zaujímá úžasným příběhem, který je těsně provázán s (neo)nacistickou problematikou. Musím ocenit originální příběh, který je Singerem režijně dobře odvyprávěn a vy se zájmem sledujete vývoj zvráceného vztahu mezi studentem střední školy s bývalým nacistou. Některé scény fakt síla(uniforma, kočka) a ten nečekaný závěr a rozhovor Todda s Edem ve váz nechá mrazení v zádech. Vrcholem všeho je ovšem úžasný výkon Iana McKellena, který jasně ukazuje, že stále patří mezi hereckou elitu a svým herectvím mě posadil na prdel. Nás Čechy určitě musela potěšit role Jana Třísky, tudíž je nám tenhle film trošku blžší. Ottmanova hudba taky skvěla. 100% ()

WolfIssen

Pokud se tvůrci drželi knižní předlohy vcelku pevně, nechápu, proč vynechali tak podstatnou věc, jako to, že bezdomovce zabíjel i Todd. Proto 4**** ()

Brano

Veľmi zaujímavý nápad, s mrazivou atmosférou a postavou bývalého príslušníka SS, ktorý sa po vojne skrýva v USA. Nečítal som knižnú predlohu, ale tento film bol dobre spracovaný, hlavne psychologické zobrazenie postáv. Takisto výborný herecký výkon McKellena a Renfroa. Trochu mi vadila dlhá stopáž, ale musím jednu * pridať naviac za výborné zvládnutý záver a originálny námet. Páčilo sa mi, že tento film mal spád. Začiatok trochu nudný a nezaujímavý, ale postupne to gradovalo a vyvrcholilo to skvelým záverom. Pre mňa najsilnejšie scéna v nemocnici, keď žid zistí, že leží vedľa nacistického dôstojníka, ktorý je zodpovedný za smrť celej jeho rodiny. ()

Guran

Výborná režie Bryana Singera, skvělé herecké obsazení, kde i patnáctiletý Brad Renfro podává oscarový výkon. Nebýt Stephena Kinga, tak by tak skvělé náměty a vlastně i filmy nevznikaly. SPOILER Jenom jsem z celého příběhu nepochopil jednu věc. Proč ten Kurt zabil toho muže, který se k němu přišel napít? Neměl přece důvod ho zabíjet, ne? Tohleto mi přišlo takové zbytečné a do příběhu to vůbec nezapadalo. Jinak skvělý snímek, který už od počátku zaujme a rozhodně nezklame. Výborný film. ()

tatopulos

Slabé, předvídatelné, s nevýraznými herci. Možná měl essmana hrát Tříska. O postavách se taky moc nedovídáme. Šum obrazů jak z nějakého hloupého amerického seriálu. ()

chesterko

Jedna s tých vecí, na ktoré by som rád zabudol. Nie pre ten nacistický nádych. Možno predsa len aj áno. No v prvom rade je to takmer 2 hodinová vyschnutá napodobenina filmu. Po celý čas som čakal na to kedy sa konečne niečo začne diať. A veru potom to prišlo. Vykúpenie vďaka titulkom. ()

Ukrizku

Je to narcistní porucha osobnosti, která utváří podmínky touze prosadit vlastní zájmy za každou cenu. Nadaný žák je film ukazující tu nejhorší možnou variantu jinak ideální kombinace majoritních osobnostních rysů. Fenomén "nadčlověka" krom nadprůměrné inteligence, fyzické zdatnosti a jisté atraktivity (záměrně nechci použít slovo charisma) i paradoxně vyšší míra sociálního poznávání (tady bych zase nerada volila pojem sociální takt), slouží agresivní sebelásce a utajení zvráceného celoživotního zájmu. Je-li tím zájmem brutalita, ponížení, manipulace a týrání, a to jak ve formě pasivní, tak i aktivní, jsou kolem vždycky oběti. Obětmi jsou zákonitě všichni, kteří nadání nemají, nebo to takzvaně se svými "zabijáky" myslí dobře a nechají je nasytit se vlastní mocí. Toddovo nadání má ve filmu ještě o jeden atribut navíc, dokáže splynout. To už není jen nadání, ale genialita. Genialita predátorů. ()

Tominni

Film se s knižní předlohou od mistra Stephena Kinga vyrovnal velmi dobře. Propojení mladého Todda Bowdena a starého Kurta Dussandera funguje na jedničku, často mrazí a vyvolává otázku, kdo z nich je horší a co vlastně ještě může projít. Znepokojující film. ()

Rooseman

Nadaného žáka jsem četl a můžu s klidem říct, že Bryan Singer přenesl na plátno v podstatě všechno, co román Stephena Kinga dělá románem Stephena Kinga. Celé se to odehrává tak blízko předloze, jak se to jenom předloze odehrávat může. Někoho možná odradí absolutní nedějovost, která spočívá pouze v gradaci absurdní situace na absurdním místě, ale je to škoda. Atmosféra pohltí některé ze slabších hereckých výkonů okolních postav, Ian McKellen je vynikající. A postupně přilévá olej do ohně... ()

Binne

Jeden z mých oblíbených filmů vypráví příběh netradičního přátelství. Když mladého studenta začnou fascinovat zvěrstva druhé světové války, netušíme, jak hluboko jej to zasáhlo. V jednom z předních nacistických pohlavárů poznává svého souseda. Milého a postaršího pána z předměstí, který ničím nevybočuje z normy. Student je vším kolem nacismu natolik fascinován, že se svého souseda rozhodne konfrontovat se skutečnostmi, které se dozvěděl. Začíná herecký koncert velmi netradiční a nevyvážené dvojice, ze kterého mi běhal mráz po zádech. Působivý je moment, kdy si na sebe stařík oblékne důstojnickou uniformu SS a náhle se promění v nebezpečného Kurta Dussandera, načež mu šestnáctiletý student poručí "pochoduj!". Zlo totiž nikdy nevypadá jako zlo, vypadá jako moudré stáří nebo nevinné mládí. Historie se vždy opakuje, kdo ví, zda kdyby mladý Todd dostal příležitost jakou tehdy dostal mladý Kurt, zda by jí nevyužil. Navzdory tomu, že je snímek vcelku poklidný a bez jakékoli akce, postupně roste napětí. Je těžké identifikovat vztah mezi dvěma protagonisty a ještě těžší je předvídat, kam se příběh bude vyvíjet. Bohužel konec je trochu ve znamení kýče, ačkoli jsem nečetla knihu ocenila bych konec zcela neutrální, bez jakéhokoli dramatického vyvrcholení. Posouvalo by to celý snímek na téměř filozofickou úroveň viny a trestu. ()

adamix

Bolo zaujímavé sledovať vzťah dvoch záporných postáv, ktoré sa navzájom neznášajú a zároveň ich to zvláštne puto plného vydierania, posmeškov a zloby aj spája. Za mňa bol duchom horší mladý Renfro, horší ako nacistický McKellen a to už je čo povedať. Film pôsobí ako nevšedná zabudnutá rodinná dráma o chlapcovi a starom človeku z deväťdesiatych rokov, ale nie je to tak. Je to akási zvrátená melodráma z Kingovej šialenej nápaditosti, ktorá pľuje na ostatné rodinné filmy s hodnotami, pretože tu ich vyvracia a dokonca tu sa hlavný hrdina stáva ešte horším človekom, ako na začiatku. Zaujímavé, pútavé a nevšedné. A s dobrou karmou pre obe postavy. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder