Veľká

Veľká Británia / Austrália, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvorcovia:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (viac)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

Myshkin

Těžko se mi přiznává, že mě to vlastně ukrutně baví. Když člověk přijme fakt, že z historie se nic nového nedozví, že nic ruského neuvidí ani neuslyší, a že humor je to opravdu ulítlý, může si vychutnat dobrou konverzační i situační komedii, kde vzletné ideály dopadají na hubu a všichni si dělají srandu ze všech. Škoda jen, že humoru je podřízeno úplně všechno a spousta vývojových linií je nedotažených nebo přímo odfláklých. ()

Nach

Rozhodně nic pro milovníky věrné historie (řadím se k nim). Nenaleznete tu pranic skutečného, ba dokonce vám snímek předkládá, že Rusko 18. století bylo multikulturním centrem, kde bojaři byli indové, běloši a černoši. Samozřejmě i to je maximálně zkreslené a nevěrohodné. Ovšem pokud chcete více věrnou historii Ruska 19. století, sáhněte raději po minisérii Vojna a mír od BBC z roku 2016. Na druhou stranu je veliká kvalitní britskou komedií, kde je přítomen černý humor a excelentně napsané a zahrané postavy. V tom musím tomuto seriálu smeknout a svým způsobem ho mám i rád. Ano, budu mít k němu navždy výhrady, ale i tak jde o koukatelné komediální dílo, které už pro ten neotřelý humor si zaslouží můj palec nahoru a pozornost u možné další série. 80% ()

Arsenal83

Hneď v prvej časti sú samé historické nezmysly a ono sa to vlečie v tomto duchu ďalej. Ono je to podané zábavnou formou, ale opomína sa tú fakt, že Peter bol absolútne neschopný sexu ešte niekoľko rokov po sobáši, takže k situácii, kde hovorí akože v svadobnú noc "dúfam, že moje semeno nevyjde nazmar", je absolútnou fantáziou scenáristu, ktorý si nenaštudoval základné fakty. Okrem Katarínu nazývajú cárovná, keď ešte cárovnou vôbec nebola... A celkovo pasáže, kde dochádza k týraniu mladej Kataríny manželom sú tiež nijako nepodložené až takmer vylúčené. Pritom samotní tvorcovia pyšne propagujú tento seriál ako "Neobyčajne pravdivý príbeh". Chápem, že má ísť o pseudosrandu, ale takým spôsobom len tlačíme mládeži do hlavu dejinné nezmysly, ako sú černosi v Rusku pred 250 rokmi. ()

Lacike

1. séria: v skratke to je taký historický sitcomový fuckfest. Neustále sa tam fuckuje, šuká alebo aspoň hovorí o šukaní. Celá tá šľachta na ruskom dvore, vrátane cára, sa správa jak banda sfetovaných negrov. Takže vás potom už ani neprekvapí absurdita toho, koľko negrov sa v tom čase v Rusku na vysokých pozíciach vyskytovalo. Typický švédsky veľvyslanec je tiež tmavší jak opálený neger. Trochu ma len sklamalo, že sa pri tej multi kulti vyváženosti zabudlo na ostatné rasy a cár nie je aziat alebo aspoň eskimák. To je tak rasistické. Proste zo začiatku som bol z toho nekompromisného a neslušného humoru v príjemnom šoku a celkom som sa na tom zabával. Postupne to ale začalo byť otravné a príliš detinské. A seriál okrem humoru hlúpych a ešte hlúpejších postáv na vysokých pozíciach nič neponúkal. Až v druhej polovici dej trochu zvážnel a začali sa konečne kuť aj nejaké napínavé zákulisné pikle v boji o moc. Dokonca aj nadržaný teenager cár sa začal správať trochu zmysluplnejšie. Z postáv som síce nikomu poriadne nefandil, lebo tej parte debilov sa fandiť nedá, ale rozhodne sa jedná o zábavné postavičky, ktoré sú skvele zahrané a obsadené. Či už mojou milovanou Elle Fanningovou ako progresívna kráľovná alebo Nicholas Hoult ako fakt full retard cár. Dosť otravne pôsobí snaha nahliadať a súdiť 18 storočie súčasným liberálnym multi kulti a politicky korektným pohľadom. Logicky vám z toho všetci vyjdú ako zloduchovia, debili a kokoti. Za tristo rokov si to isté budú myslieť ľudia o nás. Takže výsledkom je zaujímavý mix satiry, pokleslého sexistického humoru a drámy. Otvorený koniec prvej série sľubuje napínavé veci v druhej sérii. Som celkom zvedavý jak to bude pokračovať ďalej. Vzhľadom na totálne historické nepresnosti je možné všetko. 6/10. 2. séria: je presne to isté ako prvá. Skupinka dementov na jednej aj druhej strane šuká, nadáva a spriada intrigy jak tú druhú odrbať. Je to vtipné, ale napínavé to nie je. Na to sú všetci príliš veľký dementi a ich intrigy primitívne a zároveň, keďže nie je komu fandiť, tak mi bolo jedno, kto vyhrá. Celú sériu sa vzťahy medzi nimi urovnávajú, aby sa v poslednom diely znova všetko posralo, skončilo sa to mega cliffhangerom a v ďalšej sérii sa mohlo ísť odznova. Ako taká bláznivá jednohubka, ktorá nemá s históriou nič spoločné, to je celkom zábava. 6/10. Tretia séria je veľkým sklamaním. Furt tie isté kecy plné fuckovania a už to ani nebolo zábavné. Dramatická stránka naďalej nefunguje a je úplne jedno kto čo na koho chystá za habaďúru. Aj tak tam sú všetci retardi a z diela na diel sa situácia môže otočiť aj desaťkrát. No a v polovici nadobro odíde Peter a s ním aj zmysel pokračovať v seriáli ďalej. Druhá polovica séria je totálna nuda a úplná tragédia. Koniec série evidentne nemal byť záverom seriálu, ale dá sa tak s prižmúrením očí brať. Aj tak mi bolo jedno, že niektoré línie ostali otvorené. Už nikoho z tých postáv vidieť nechcem a ani herci to už neutiahli. Stala sa z toho trápna fraška. Aj keby seriál nezrušili, tak ďalšiu sériu by som už nedal. 3/10. Celkovo divný seriál u ktorého má zmysel vidieť snáď len prvú sériu, keď máte chuť na netradičný pohľad na ruskú históriu. 5/10. () (menej) (viac)

barteca

Od rozpačitosti, přes nadšení , po uznání - je to fenomén. Tak neuctivý a přesto zábavný, živoucí a přitom zásadně nezkreslující přístup k historické látce se jen tak nevidí. Dialogové přestřelky jsou požitkem. Scénář je mistrovský, casting snad lepší nemohl být. Brilliant !! Patrně bude druhá řada, takže se se moc těším..... ()

• Natáčelo se v Lincolnshire, Leicestershire, Heveru v Kentu a v Casertě. (SONY_)