Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

nydahl

Tohle je opener velice neobvykle vyrovnane serie , ktery nema obdoby. Vzpominam jakou manii film vyvolal a vubec se tomu nedivim - Ridley Scott je nebesky talentovany reziser a je neuveritelne jak dobre tento film pusobi i po tolika letech.S ohledem na dobu vzniku a moznosti jez produkce mela - tezko se v zanru sci-fi hleda srovnatelny kousek. Nejsem fanda sci-fi ale tohle je teda klenot .Davam 4 hvezdy a bejt sci-fi muj zanr tak je jich tam 50 ()

MaximusMax

Nebudu zde tvrdit, že ve mě tento film vzbuzuje nějaké extrémně silné pocity úzkosti nebo strachu. Možná je to tím, že už si ani nepamatuji, kdy jsem ho viděl poprvé a tudíž přesně vím, co ve které scéně čekat. Nehodnotím zde tedy film jako horor. Čím mě však Vetřelec při každém zhlédnutí oslní, je jeho vizuální stránka, atmosféra, detaily v každé scéně tak propracované, že nemám pocit, že sleduji herce v kulisách, ale skutečnou posádku opravdové vesmírné lodi a ani doba , která uplynula od natočení filmu neubrala těm fascinujícím futuristickým scenériím na uvěřitelnosti. Sebedelší digitální průlet útrobami lodi nenavodí tak autentický pocit z prostoru vesmírného korábu jako geniální scéna s žiravinou proleptávající postupně jednotlivá podlaží. Oproti některým zde uvedeným názorům si troufám tvrdit, že až na pár momentů, které odhalují stáří filmu (staré počítače, místnost plná blikajících světélek, nedokonalost loutky Ashovy utržené hlavy nebo finální záběr na vetřelce - kaskadéra v masce), film svým vizuálem bez problému konkuruje filmům o 30 let mladším a v mnoha případech je převyšuje. ()

Nocturnum

S tímto filmem bojuji. Na svou dobu geniální dílo. Ale skončilo příliš brzo a ukázalo příliš málo. Alien má být příšerná bestie, ale co vlastně dá najevo za schopnosti? Posádku zabíjí více svým zjevem, než silou, a beze štěstí, které mu rejža dal, by je asi tak snadno nepozabíjel. Škoda. Čekal jsem od tohoto filmu víc. Ale přesto se mi velice líbí a z části i kvůli Sigourney Weaver .. ()

filutaBLACK

Nejlepší SF Horor ever! A oživení Gigerova Necronoma IV - Alien je to nejděsivější monstrum, co jsem kdy poznal (naštěstí ne v reálu). Neúvěřitelná atmosféra funguje už přes 30 let. Jen technika Nostroma působí směšně starobyle (počítače). Obzvláště působivý je konec, kdy Ripleyová odpálí loď a v modulu místo zaslouženého pocitu bezpečí musí svést závěrečný boj s xenomorfem. ()

D||X

Dnes v roce 2012 jsem si doplnil vzdělání a shlédnul tolik opěvovaného Vetřelce. Ze začátku mi dělalo problém zvyknout si na tehdejší představu o budoucnosti a abych pravdu řekl nezvykl jsem si ani za celé dvě hodiny, ale to bych překousl. Někdy to na mě působilo jako The thing, někdy jako Pitch black, někdy jako Star wars. Bohužel mě to nechytlo, nebavilo mě to a hodnotím film velmi podprůměrně. Tehdy to možná vzbudilo obrovský ohlas, ale nyní. Bohužel. Přidám jednu hvězdičku za Sigourney a nádhernou postapokalyptickou scénu z cizí planety. ()

Mr.Sock

Film, z ktorého mávam rovnako ako z Cameronovej dvojky dodnes občas zlé sny , a to som ho poprvýkrát videl tak 15 rokov dozadu ... Čo viac k tomu dodať? ()

DarkViper

Nářez, pro mě naprosto geniální dílo, parádní efekty na tu dobu a neméně dokonalá Sigurney weaver, která je ve své roli dokonalá, člověka příjemně mrazí v zádech a čeká ze zatajeným dechem kde se co pohne a atmosféra je opravdu hodně napjatá, za 7 dní je v kině před díl s názvem PROMETHEUS od stejného režiséra a s koupí lístku na premiéru, vůbec neváhám. ()

pirate

Dnes už trochu starší, ale pořád strhává pozornost. Jedna z nejnapínavějších a nejpromyšlenějších sci-fi své doby. Ne příliš akční, ale určitě velmi dobrý. ()

Mer-Em

Těžko hodnotit, většinou na filmy starší než sem já sám ani nekoukám, ovšem jako fanošek sci-fi sem ochotně zakoupil blu-ray a s nadšením se vrhnul na aliena, k filmu mě hezky přivítal Ridley Scott a popřál mi příjemnou zábavu s tím že tohle by měl být jeho "lepší sestřih". Bohužel sem se nebavil, atmosféra se ke mě místy i dostavila, přesto si ho znovu nespíš nepustím, ikdyž by možná stálo za to zhlédnout původní sestřih. S úctou ke klasice ponechávám bez hodnocení ()

raadec

První, jedinečný, originální, přímočarý, nervydrásající, z celé serie má nejhrůznější atmosféru, obrovsky lidsky natočený film, nekouká z něj žádný Hollywoodský patos a touha po senzaci. Kultovní. ()

Boris_Britva

Tu legendární vychvalovanou atmosféru jsem tady prostě nenašel. Na můj vkus je to příliš pomalé a roztahané a není tu žádný moment, který bych si vyloženě pamatoval. Navíc zde nejlepší herecký výkon předvádí jen jeden z herců a to je psychopatický android. Ripleyová tady působí jen do počtu, na rozdíl od dvojky, kde už je Sigourney herecká star. Takže za mě za 3*. ()

marien1039

Upřímně celý film je ideově pochybený. Jak může skupina studovaných vládou vyškolených odborníků pochybit v takové banalitě a vzít na palubu své lodi cizí živý subjekt, který jim ještě k tomu propaluje podlahu? Samozřejmě, když by se takovým to podivným stvořením postižený člověk vzbudil z komatu, hned by ho vzali na oběd a vůbec by ho týdny nepozorovali, to je jasné. Další inteligenci urážející věc je ta, že malý alien se vylíhne s bříška člena posádky, poté kamsi odběhne a za několik hodin nato už má 3 metry. Vůbec nic mezi tím nesní, ani tu blbou kočku, i když k tomu začátek filmu vybízí. Celá ta věc s alieny mě baví, ale tenhle film je rozhodně hodně špatná beta verze příběhu o Vetřelcích. Můj muž si to pamatoval jako velkou bombu, ale už v půlce se mi omlouval, že je to blbost a že si to ve své hlavě zveličil, když byl malý. A i to nechápu, jak si může někdo tuhle dvouhodinovou, napětí postrádající kravinu vůbec zveličit. Prakticky není z čeho. ()

johnysd

Vetřelec. Už jen to slovo navozuje něco znepokojujícího a nepříjemného. Scott nám ve svém filmu představil monstrum, které bylo, je a bude symbolem naprostého zla. Přesto je na prvním Vetřelci nejlepší vlastně to, že monstrum není téměř vůbec vidět. Scottovi se povedl naprosto dokonalý horor, který Vás vtáhne a nepustí a celou dobu Vás otlouká a nakonec Vás vyplivne ven zalitého potem a přesto se k němu budete znova vracet, a co je nejlepší, tu tíseň a strach z temného Vesmíru plného zla si užívat znovu a znovu. Ať jsou pokračování sebelepší ( kromě crossoveru Aliens v.s Predátor to je odpad první kategorie ) první Vetřelec je prostě první Vetřelec. ()

davebono

Tenhle film prostě nestárne. Ridleymu se povedlo dokonale nastartovat jeden velký kult. Skvělá hudba táhne film kupředu, stejně jako Ripleyová a zbláznivší se android v podání Iana Holma. Co dodat? ... "Obdivuji ho pro jeho dokonalost, umění přizpůsobit se a přežít." ()

surprise

Poprvé viděno před 25 lety. Naposledy viděno včera na blue ray s vynechanými scénami. Nutno poznamenat, že napoprvé to byl tak silný zážitek, že se zřejmě natrvalo a přesně obtiskl do mé paměti, že mě ani nepřekvapily nikdy neviděné scény a ty viděné byly jako bych je viděl včera. Výborně sehrané, nasnímané, nastříhané. Snad jen ty počítačové obrazovky a klávesnice jsou dokladem malé fantazie tvůrců kam až technika dorazí. ()

Alvin

Shlédnout 30 let starou sci-fi a objektivně jí zhodnotit je docela problém, protože ta doba už je prostě pryč. Tenhle žánr prošel takovým překotným vývojem, že zaujmout dnešního diváka znamená servírovat dokonale realistické triky ve svižném a originálním příběhu, ideálně s několika dějovými zvraty. Nic z toho jsem bohužel po těch letech v prvním Vetřelci nenašel, příběh je na dvouhodinový film docela prostý, tempo vyprávění je zvlášť zpočátku vyloženě ospalé, herecké výkony průměrné a triky samozřejmě v dnešní době vyvolají spíš úsměv než zděšení. Co mě ale překvapilo nejvíc, že se nekonala ani ta děsuplná atmosféra, kterou jsem si pamatoval z dětství. Většina scén, které mají vyvolat strach je postavená na tom, že nehraje žádná hudba, někdo se pomalu sune úzkou chodbou, pak na něj cosi bafne, křik a rychlý střih. V poslední čtvrthodině filmu se k tomu přidává ještě opravdu otravný stroboskopický efekt. Přes všechnu tu kritiku, ale Ridleyho Scotta uznávám za to, že stvořil v podstatě všechno typické pro sérii Alien, co další díly už pouze kopírovaly (model a fungování vetřelce, detektory pohybu, postavu androida na palubě). Hodnocení ponechávám beze změny, ale je to pro mě poučení, že některé filmy by si měl člověk jenom pamatovat a nekoukat na ně znovu, aby nepřišel o iluze. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)