Kto mi to klope na dvere?

• Česko Kdo to klepe na moje dveře (viac)

Celovečerný debut režiséra Martina Scorseseho rozpráva o konzervatívnej morálke v strete s moderným svetom. J.R. je mladý Italoameričan, neveľmi vzdelaný, zato však bystrý. Žije v uzatvorenej komunite "Malého Talianska" v New Yorku a väčšinu voľného času zabíja poflakovaním spolu s kamarátmi z miestneho gangu. Jedného dňa na trajekte spozná dievčinu, ktorá pochádza z odlišného sveta. Študuje na vysokej škole, zaujíma sa o literatúru, žije sama vo vlastnom byte. Hoci zázemie a výchova týchto dvoch mladých ľudí sú si vzdialené, ich sympatie postupne prerastú do lásky. Keď sa však J.R. dozvie, že jeho priateľka už nie je panna, nedokáže sa s tým vyrovnať a vzťah ukončí. Nepomôžu ani vyznania lásky a vysvetlenie, že v minulosti bola znásilnená. J.R., vychovávaný podľa zásad prísnej katolíckej morálky a vedený k úcte voči ideálu ženy-matky a ženy-panny, sa napriek vlastným citom nedokáže zbaviť predsudkov. V jeho svete totiž jestvujú len dva typy dievčat: cnostné panny a budúce matky, s kto rými sa muži ženia, a štetky, s ktorými si muži občas môžu užiť... Prvý film jedného z najväčších amerických režisérov predznamenal témy i štýl jeho vyše štyridsaťročnej filmárskej práce. Podobne ako v neskorších dielach Mizerné ulice, Zúriaci býk či Taxikár sa Scorsese v Kto mi to klope na dvere venoval katolíckemu komplexu viny a skrytým vášňam, ktoré ovládajú i ničia jeho hrdinov. Zároveň sa mu podarilo vytvoriť autentický a živý obraz New Yorku šesťdesiatych rokov a verne i zasvätene nahliadnuť do života, mentality a jazyka Italoameričanov. (oficiálny text distribútora)

Andrrew

Debut amerického velikána, který částečně zobrazil sám sebe, jakožto obdivovatele klasických westernů, v hlavní postavě mladého gangstera ztvárněné Harvey Keitelem. Už v tomhle snímku jsou nám nastíněny ústřední témata a motivy pozdější Scorseseho tvorby, i když jenom velmi lehce. Mistr si osvojuje řemeslo, místy má film až experimentální rámec: close-upy milostných scén, velmi jemná a citlivá práce s obrazem a nelineární vyprávění. Celkově se jedná o pozoruhodný film, kdo ho ale neviděl, zase o tolik nepřišel. Vše, co se zde rozehrává, je dovedeno k dokonalosti v Mean Streets a Goodfellas. ()

PTuranyi

Pekná ľúbostná dráma, ktorá je režijným a zároveň hereckým debutom Martina Scorseseho. Na príbehu talianskeho mladíka J.R.a sa tak odzrkadľuje začiatočnícka neskúsenosť dnes veľkého režiséra. J.R. sa len tak poflakuje s kamarátmi New Yorkom a okolím. V spomienkových scénach spoznávame jeho dievča, no ich vzťah je vystavený zaťažkávacej skúške. Nejde o žiadny slaďák so šťastným koncom, ale je skôr malým čriepkom doby a spoločnosti, ktorej je J.R. súčasťou. Pripomína tým tak trochu Paradise alley. J.R.ova neschopnosť milovať dievča bez výhrad je však jeho osobným zlyhaním, s ktorým sa musí vyrovnať, Na produkcii vidieť, že začínajúci režisér mal umelecké ambície a spomienkové sekvencie sú kolážami detailov, ktoré veľmi dobre navodzujú atmosféru zobrazovaných momentov. Tá však často chýba príbehovým scénam, v ktorých sú herci väčšinou ponechaní bez produkčnej podpory. Spolu so slabým zvukom tak niektoré scény vyzerajú skoro amatérsky. Herci to však vynahradzujú nadšením. Hlavne Harvey Keitel stvárňujúci J.R.a  je výborný hoci je to jeho druhé filmové účinkovanie a prvá hlavná úloha. Zaujala ma scéna v aute pripomínajúca GTA, s návrhom bodovať zrážanie chodcov. 70% ()

gizi

To byl Scorsese? Vypadalo to jako italský artový film. Ale přestože to nebylo italské, ale americké, bylo to povedené. 75%. ()

vincbenet

Já vim.Na to, že je to jeho první velkej film, tak je to vynikající, ale jeho další počiny jsou prostě přeci jenom lepší. Nicméně už v prvním celovečeráku se Scorsese nezapře. Dobrá hudba, dobří herci a hezky to odsejpá. ()