Utrpení Gabriela Fernandeze

• USA The Trials of Gabriel Fernandez
USA, 2020, 5 h 31 min (Minutáž: 47–63 min)

Brutální vražda chlapce a soudní procesy s jeho opatrovníky a sociálními pracovníky vedou k otázce, jestli systém dokáže ochránit bezbranné děti. (Netflix)

grogodil

6 hodín, počas ktorých vám bude všelijako, len nie príjemne a veselo. Svojim spôsobom masochistická záležitosť zo sledovania, lebo od prvých minút je jasné, že ta výstraha na začiatku pre citlivé povahy je na mieste. A bez ohľadu na to, či ste rodič, alebo nie, alebo či plačete aj pri reklame, alebo ste cynické hovado ako ja, tak takáto krutosť na bezbranných deťoch proste zomelie emočne asi každého. ()

klukluka

Kdyby to bylo na 90 minut- dobře, ale nasekat z toho 6 dílů..? To je pekelně moc... Bez rychloposuvu bych to nedokoukal. Jinak ten uplakaný státní zástupce není člověkem na svém místě, to ať se na mě nikdo nezlobí. Míra jeho citové angažovanosti byla daleko za hranou toho, co jsem ještě ochoten akceptovat. A výše trestů? Totální nonsens. Ti lidi se poměrně dobře starali o další dvě děti... Za těch X týdnů soudního procesu nedostali prostor k vlastní obhajobě. Nebo jsem to přehlídl? To je fuk, z oprátky už se kvůli tomu Shaggy nevyvlíkne. Ale přišel k tomu celkem lacino. ()

HonzysKISS

Klasicky velmi kvalitně natočený dokument od Netflixu. Jenomže je to vážně sakramensky dlouhé. I když chápu, že se nemají týrat děti, tak by stejně podle mě bohatě stačil dokumentární film. Tady se dokumentaristi snaží vyzpovídat úplně všechny, co znali Gabriela. Od rodičů, kamarádů, učitelů, rodinný příbuzní až po sociálce atd. Vlastně těch reálných záznamů ani není tolik vidět. Sice se všechna týrání vysvětluje do detailu, ale fotek těla je málo. 69/100 ()

Deleatur

Plusy: Výběr případu, který se nejen týkal týrání dětí, ale i selhání státu v ochraně oběti. Přestože svědčila pro násilníka, musím vyzdvihnout svědkyni, která se nenechala ovlivnit tím, u čeho nebyla, ale svědčila o tom, u čeho byla. Někde mezi: Houževnatost oběti, prezentované často usměvavými fotkami. (Případ nezpochybňuju, vím, že děti rychle odpouštějí, zvláště, když se k rodičům upínají jako k jedinému domovu. Nemluvě o horších případech, kdy si nechají namluvit, že chyba je u nich. Což byl ostatně i Gabrielův případ.) Mínusy: Samozřejmě případ a exemplární příklad homofobie (řešit budoucí sexuální orientaci u 8iletého dítěte!). Hodnocení: 85%. ()

jerry12

100%. Je úplně jedno, jestli jste žena, muž, mladý, starý, heterosexuál, homosexuál, běloch, černoch... u tohoto seriálu bude všem tuhnout krev v žilách. A to je ta nejúctyhodnější žurnalistika - když tak silné a autentické emoce dokáže dokument vyvolat i v cynikovi jako jsem já. Protože jedině pak se může něco skutečně změnit. Ne povaha vrahů, ale systém a hierarchie, která to všechno umožnila. A představa, jak vysoko to sahá, je snad děsivější, než čin samotný. Nemám k dětem nijak silný ani osobní vztah, ale u Gabriela Fernandeze jsem vysloveně trpěl. Jeden z nejemočnějších a pro mě osobně nejdůležitějších dokumentů vůbec, který mě trvale ovlivnil a výrazně přispěl k mojí chuti věnovat drahocenný čas, energii a finance prospěšné práci pro společnost. Obsah tohoto seriálu je tak strašidelný, že si u mě Netflix (vedle dalších skvělých dokumentárních seriálů) vysloužil nálepku dokumentárního génia. Gabrielovu tvář budu mít před očima ještě hodně bezesných nocí. ()