Gunda

• Česko Gunda (viac)

Dokumentárny film zobrazuje každodenný život niekoľkých zvierat na farme. Hlavnými postavami príbehu sú prasnica Gunda, dve kravy a jedna jednonohá sliepka. Režisér filmom pripomína, že my ľudia obývame planétu s miliardami rôznych zvierat, o ktorých správaní a prežívaní takmer nič nevieme, alebo vedieť nechceme. Režisér dojímavo rekalibruje náš morálny vesmír a pripomína nám hodnotu života a tajomstvo všetkého vedomia zvierat, vrátane toho nášho vlastného. (Filmtopia)

Amonasr

I hospodářská zvířata mají svůj jedinečný svět a jedinečný život, který si zaslouží náš respekt. Meditativní snímek klade řadu nezodpovězených otázek i beze slov. ()

ostravak30

Gunda je zajímavý počin, to bezpochyby. A asi se sluší podotknout, že opravdu není pro každého, byť už samotný název mě zaujal, takže jsem si zjistil o čem film je a pak jsem se rozhodl, že se podívám a uvidím. Pravda je, že po vizuální stránce film vypadá dobře. Minimálně černobílý vizuál dává filmu jistý punc umění. Mě by ale film zaujal víc, kdyby nám třeba popisoval život na farmě jako takový z pohledu zvířat. Nebo různorodé, třeba i dramatičtější, události zvířat. My vlastně po celou dobu sledujeme jejich pohyb sem a tam, krmení mláďat, pohyb v poli či výběh na pastvu. Z mého pohledu je to trochu málo... ()

Chocolole

Co uvidíte v sále: tlustý prasata a jejich línou mamču, tvrdohlavou jednonohou slepici, nenasytně ládující se krávy Co uvidíte na plátně: bláhovou dychtivou neúnavnou veselou prasečí rodinku z které se vaše dušinka lehounce zatetelí a jejich nádherně vyvinuté oči a řasy vyhlížející další nespoutané bláznovství uvnitř jejich výběhu, požehnanou přírodu s tím vším, co do ní patří, zbídačený uondaný slepičky co konečně, bohudík, získali to, co jim poprávu patří, svobodu, a nakonec i dojemnou usuru, díky které celý tohle večerní podíváníčko dostane pravou pointu filmu ()

blondboss

Asi prvý artovo ladený prírodopisný dokument, aký som doteraz videl. Toto je čistá "antikoncepcia" pre mäsožravcov, akým som samozrejme aj ja. V tomto snímku sa pozriete do tváre obyčajným zvieratám, ktoré si žijú svoj jednoduchý idylický život, až kým nezasiahne ruka človeka. Je to reálno-smutne tragický výjav, ktorý musí pohnúť každým. Ja osobne som posledných 10 minút čumel na chúďa prasnicu Gundu, o ktorej to v zásade celé aj bolo, a pri ohlušujúcom tichu som počúval jej smutné krochkanie. Naozaj silný filmový zážitok, ktorý ani nepotrebuje žiadne iné zvuky ako práve tie zvieracie. Smekám. 85 % ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený život jedného prasacieho vrhu, zachyteného len pomocou čiernobielej palety, ktorý by sa mohol volať aj "Život na farme", pretože okrem života svine a jej prasiatok tu môžeme detailne sledovať aj kúsky zo života sliepok a dobytka. Nejde však o dokument, pretože okrem absencie slova sa nám snaží zvuk aj štylizovaný obraz odovzdať nejakú emóciu, čím pripomína takú zvieraciu Baraku. Tentokrát však monumentálnu hudbu nahradili zvuky prírody a okolia. Do spočiatku takmer idylického života na farme sa postupne vkrádajú, nepríjemné obrazy (vypelichaná sliepka či sliepka bez jednej nohy) aby sme v závere boli konfrontovaní s nemohúcou prasacou matkou, ktorej práve odviezli odrastené mladé. Produkčne výborné aj keď možno zbytočne dlhé. 75% ()

Bagrowitz

Možná moc dlouhé, ale krásný zážitek. Pro mě osobně hodně emotivní a posledních deset minut jsem přes slzy skoro neviděl na plátno. Krásný film pohledem zvířat a zase něco nového. Bohužel si nemyslím že to uvidí moc lidí, kteří by si z toho měli odnést nějaké poselství. Mnohem lepší než dokument exotických zvířatech v bedně. ()

spawnegon

gunda / perfetkne natoceny dokumentarni snimek beze slov / bez dialogu / bez jakehokoliv hlasoveho projevu / bez hudby a bez scenare / zachycuje zivot zvirat na farme z naprosto jine perspektivy nez jsme zvykli / nejvic jsem se bavil u casti ktera zobrazuje portrety krav / celkove jsem si to uzil i kdyz se za moc trpeliveho divaka nepovazuji ()

KoprQ

Čuníci, slepičky, kravičky. Film bez komentáře, po většinu stopáže bez konvenčního děje. Konec to hodně zachraňuje, zase jednou na člověka dolehne, jakou prasárnu (che) jsme si to na němé tváře vymysleli. Prvních 85 minut ale nuuuda; asi designovaná pro lidi, co v životě domácí zvířata neviděli? ()