Gustav Makovec (František Peterka) a Karel Vašátko (Karel Augusta) sú dvaja nielen nerozluční kamaráti, ale aj podvodníci, ktorí nedokážu odolať vidine ľahkého zisku, majú však smolu a namiesto zisku sa dočkajú straty. Straty slobody, ktorú sú nútení vymeniť za pobyt v nápravnom zariadení. Brány väznice po čase opúšťajú s pevným odhodlaním začať nový život. Nastúpia v autodielni podniku Frigotherm, ale ich predsavzatie živiť sa poctivo veľmi rýchlo dostáva prvé trhliny. Vystriedajú niekoľko zamestnaní a vymyslia celý rad originálnych podvodíkov a zlodejín. Zakaždým však narazia na podvodníkov oveľa drzejších, bezcharakternejších a prefíkanejších, takže na ich nápadoch zakaždým zarobí niekto iný. A keď už toho majú plné zuby a chcú sa svojim šikovnejším sokom pomstiť, skončia nakoniec tam, odkiaľ na začiatku vyšli. Za mrežami... (TV JOJ)

Wyrdas

Stará dobrá česká komedie... aneb kdo nekrade, sám sebe okrádá! Důmyslné triky, podvody a loupeže dvou nenapravitelných zlodějíčků se i přes svou genialitu neustále obracejí proti nim. Příběh, vtip, pointa... a ohlédnutí do časů, kdy prasata ještě mlaskala, dneska chrochtají a ještě jim je to málo. Starý dobrý časy se už nevrátí, ale tento a podobné další filmy zůstávají navždy. ()

Inozuka

Škoda, že taková pěkná dvojka Peterka - Augusta neměla štěstí na lepší scénář. Tahle komunistická satira v mezích zákona je sice chvílemi vtipná, ale v celkovém kontextu vyznívá dost trapně. Již v předchozích Schulhoffových filmech byl tenhle trend patrný, ale tady se to rozjeli na plný plyn. Škoda, být to alespoň o trochu míň agitační, mohla to být skvělá komedie. ()

cdome.82 odpad!

Tohle se nedá. Moralizující normalizační švár v duchu státem schválené "satiry" a potírání nešvarů v centrálně plánovaném hospodářství. Jak já pak chápu cimrmany a jejich "anekdota schválena ministerstvem výživy" a "soudruzi, můžete dělat satiru, ale konstruktivní!". Tahle věc nemá pořádný scénář, dialogy jsou jak z Trháku - "To jsem netušila, že nebožtíkův bratr mu byl tak podobný! Ano, dokonce napadá na stejnou nohu." a herecké výkony až na pár čestných výjimek na úrovni ochotnického souboru místních dobrovolných hasičů. Přijde mi, že většina zúčastněných to měla absolutně na háku a jenom potřebovala splnit plán aktuální pětiletky. ()

Lupes

Komedie, která vzbuzuje soucit a smutek. Herecky prkenné, scenáristicky nesourodý sled několika příhod, žánrově bez humoru... Já tuhle záležitost překvapivě přesto oceňuji, a to z několika důvodů. V prvé řadě pro muziku Milana Dvořáka, kterou byste tipovali možná do tehdejší francouzské komedie s Funesem, rozhodně však ne do normalizační satiry. Další moment k ocenění je jistý dokumentární prvek, který dosti věrně zachycuje materiální priority, nálady a chtivost normalizační české společnosti, která je vlastně i třicet let po revoluci stále stejná. Chataření, hromadění, sebestřednost... on takový hipster z karlínského open space a Růžičková z žižkovské hospody mají společného víc, než si myslí. ()

Rodin

Strašlivá blbost. Dal bych i odpad, jenže to bych Františku Peterkovi nemohl udělat. Nicméně to byl opravdový brutus. ()

Rattlehead

Zajímavé svědectví své doby; až se divím, že to tenkrát mohli natočit. Líbí se mi, že jednou z postav filmu je Bruegelův obraz "V zemi peciválů". Herecké obsazení je výborné. Jsem rád, že pánové Peterka a Augusta dostali hlavní role, zasloužili si je. Celkově tento snímek není žádný zázrak, ale průměrné hodnocení berte s ohledem na tehdy velmi silnou československou kinematografii. Dnes by to byl film roku. ()

G04T

Poslední film Petra Schulhoffa, který už v době natáčení trpěl nemocí a myslím, že je to hodně znát. Režijně už to není prostě tak dobrý. Příště budeme chytřejší, staroušku! se nemůže vůbec rovnat třeba s Já už budu hodný, dědečku nebo Zítra to roztočíme, drahoušku. Nějaký vtipný scény tam byly, vo tom žádná a skvělej byl i Peterka. Augusta mě vůbec neoslovil. Myšlenku "poctivost je základ slušnosti" fakt nezastávám a tenhle celej film působí tak, jako by chtěl Schulhoff moralizovat tehdejší společnost. ()

RedOctober

Sociologická satira o složitosti zařazení propuštěných vězňů do socialistické společnosti, která projevuje značný stupeň maloměšťanství. ()

Havala

Opět další do serie Petra Schulhoffa. Není o moc horší, ani lepší než ostatní bráškové. Příběh dvou zoufalců, kteří za svou blbost platí. Občas vypadají scénky vtipně, ale ničím zvláštním film neoslní. V parném létě raději k vodě a koupat se, než hledět na to v TV. Růžičková ale zase nehraje tak špatně, a Klasik Peterka sa mi líbil také. 75% ()

Jaromír

Mě na této komedii baví, ty úhly pohledu :). On opravdu ten největší "Jánošík" je stát, který bere více než polovinu všem, pak jsou to podniky, kde si novodobí otroci vydělávají na své hypotéky, penze a pojištění a kde jsou pak tito dva malí zlodějíčky :)? Vžy, když čtu oznámení v novinách, že někdo nakradl 350 tisíc, a jde pro to do basy, si říkám, že stejnou energii by měl věnovat raději do normálního podnikání, a tito dva trumberové jsou přesně takoví milí malí zloději :D. Mě tato komedie prostě baví, a navíc nemá nudná místa, což už je co říct, a že se vrací do komunismu, no co, aspoň si člověk o to více člověk oddechne, že už je komunismus pryč :). Navíc ti dva hlavní herci Augusta a Peterka, ti tam opravdu sedli. ()

LuNaj

Já byl spokojený. Mám rád starší české komedie. V době tohoto snímku jsem ještě nebyl na světě, přesto mě k němu něco táhne a skvěle se u něj odreaguju. A to je přece hlavní úděl komedií, ne?;-) ()

ostravak30

Mám rád české komedie minulého století a režimu. Ale je nutné rozlišovat. Komedie, ve kterých hraje František Peterka hodnotím většinou dobře. Je to kvalitní herec. Ale na druhé straně vždy potřeboval někoho, kdo by jej doplňoval. Většinou to byla Iva Janžurová nebo zkrátka jiné kvalitní herce a hlavně dobrý scénář a děj. Při vší úctě k panu Augustovi, není mu ani z poloviny dobrým parťákem. Celý snímek není ani moc dobře obsazen, vyjma H. Růžičkové. A ani není moc vtipný. Spíše poukazuje na to, jak se to za socialismu dělalo a že na heslu: "Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu", přece jen bylo něco pravdy. Zkrátka, sledujeme marnou snahu dvou zlodějíčků na systému vydělat a neustále ujišťování, že vždycky vydělají všichni kolem, jen oni nikdy. A sranda nám jaksi utekla. Takže já, milovník českých filmů, si ho klidně někdy pustím, pokud nebudu mít na práci nic jiného, bude deštivý den a v telce budou samé jiné další blbosti. Ale spravedlivé hodnocení je to, které jsem mu udělil. Tady je to prostě zařazeno jako komedie jen a proto, že zařadit to kamkoli jinam je ještě těžší. ()

Gamekeeper77

Další z řady průměrných komedií z dob normalu. Sonda do českých podniků a firem, kde kradli všichni a všechno, od dělníka po náměstka, všechno fungovalo, každej měl práci, podniky plnily plány na 130% a stát nekrmil černý lehkoživky z našich kapes. Jsou věci, který se za komára dělaly daleko líp a to se mu nedá upřít. 50%. ()

Pitryx

Pana Krakonoše mám rád a pan Augusta mu zde řádně sekunduje. Nebudete se lámat smíchy v pase, přesto se u toho zasmát dá. Ano, čiší z toho komunismus a jeho poučky, ale to berte jako úlitbu bohům. Vnímejte to skutečně jen jako legraci a budete jí mít v tomto filmu dost a dost. V tom dobrém slova smyslu. ()