Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

erased

The Social Dilemma je hlavně výborný úvod do reálného světa pro naivní, určitě bych se tedy nebál ho zařadit klidně i do rámcového vzdělávacího programu. A pokud by si kdokoli odrostlejší z celého dokumentu měl odnést jedinou informaci, není to smazání nebo bojkotování různých technologií, ale to, že "you can't put the genie back in the bottle", a tedy je na zodpovědnosti a vzdělání každého, jak se sebou nechá nakládat. ()

Pethushka

Po zhlédnutí mě přepadla lehká depka, a tak se mi k dokumentu ani nechtělo vyjadřovat. Během spánku se mi však depku podařilo setřepat a říkám si, že to nakonec nemusí být až takový horor. Dokument je to dobrý a rozhodně přináší myšlenku a snad i fakta. Trochu mě ale rušila americká přehnanost a afektovanost. Předpokládám, že se tvůrci domnívají, že to tak je nutný, ale já bych byla stejně radši, kdyby malinko ubrali. Fajn, jsem šokovaná, vyděšená a přemýšlím, jestli nezahodit telefon, ale stejně to nevidím tak černě. 4* ()

easaque

+5* Tenhle dokument není rozhodně jen o sociálních sítích. Hlavně je o způsobu fungování všech stránek, které ukládají údaje o uživateli (např. i blbé cookies) a jejich využívání. Chápu, že to mělo ze začátku i úctyhodné důvody, ale dnes je všechno o byznysu, udržování pozornosti, navrhování zajímavých subjektivně blízkých témat a být oblíbený. A tam pro lidskost není místo a algoritmy vyhrávají na plné čáře. Nejhorší sdělení dokumentu bylo, jak tento způsob rozkládá demokracii a diferencuje společnost, protože každý má díky tomu všemu jiný pohled na svět, protože se nezobrazují všem stejné zprávy a odkazy. Vymyslel to západ, ale úspěšně ho využívají všichni komu se to hodí, a to se jim sakra hodí.... Jeho forma je srozumitelná a byl bych rád aby otevřel oči hlavně těm, kteří jsou díky názorům načerpaných z internetu, kde se dá opravdu najít vše, rozhádaní v rodinách. Kdybych mohl, tak bych tomuto dokumentu dal i 6*, jak silně na mě zapůsobil a jeho podporu aspoň dokážu tím, že si ho dám do své TOPky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3! /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] - Motto na závěr: Zapněte kritické myšlení a vypněte minimálně notifikace zpráv a soustřeďte se na reálný život. ()

ZeroCZ1233

Netflix má mnoho podob a je známý pro mnohé své schopnosti a talenty. Jedním z těchto talentů je vpuštění do éteru dokument, jenž v roce svého vydání naprosto položí jejich platformu na lopatky a je sledovanější než cokoliv z mnohem širší nabídky narativních počinů. Nynější nechvalný rok tuto pozici bezprecedentně obsadil Tiger King a jeho příběh o egocentrickém gay redneck maniakovi z ranku „to nevymyslíš“ a vznikla z toho memovaná, ale i poměrně seriózní zábava na pár večerů. Jako další je kupodivu jednolitý projekt Sociální dilema, dokument o sociálních sítích, konkrétně o jejich negativním vlivu na (v tomto případě) americkou společnost, ale mnoho těchto skutečností pasuje na prakticky každou část civilizované společnost, v níž jeden ze zastupitelů tohoto výdobytku doby figuruje. Znepokojující fakta nám tu prezentují takzvaní „lidé od fochu“ v minulosti pracující pro velké firmy (Twitter, Facebook a další) a hlavně lidé, co sami spoluvytvářeli možnosti, díky nimž to došlo až do takového stádia, v jakém se to teď nachází. Tímto dokumentem, i jinými projekty, si sypou popel na hlavu a snaží se seznámit diváky s odvrácenou stránkou této novodobé metly lidstva a je strašně individuální, jak moc je to pro daného diváka přínosné. Pro mě tam není řečeného nic nového, pokud člověk není úplná opice a nežije s hlavou v písku, ještě nejlépe s nonstop nasazenými růžovými brýlemi, tak tyto informace, jako problematika s šířením fake news, využívání a šíření deep fakeů, shromažďování méně či více škodných „extrémistických“ skupin (primárně zastánci konspiračních pytlovin jako chemtrails, flat earth a další hovadiny), zneužívání informací a osobních údajů o uživatelných (nejznačněji v sekci politické agendy), nebezpečí závislosti (do toho reálně spadá drtivá většina uživatelů, včetně mě) a další nehezké věci zná a my nejsme tou cílovkou. Cílovka je právě ta početnější segmentace obyvatelstva, jež se zajímá hlavně o počet svých lajčíčků, dosahu stories a dalších obdobných kravin, proto jsou částí prokládány dramatickými vstupy pro udržení pozornosti stereotypních diváků, a z toho důvodu to neberu až tak problematicky, i když mě tam tyto specifické části tak iritovali, jasně vyobrazovali americký extrém (což taky lze tolerovat, když je to převážně pro jejich národ, kde jsou tyto problémy, jako vlastně všechno ostatní, vynesené ad absurdum a musí se s tím něco dělat co nejdříve), ale narušovali dramaturgii jinak slušně postavené práce a to je škoda. Kdybych to shrnul, tak je Sociální dilema přínosná novotina, jež se díky bohu drží v top 3 na Netflixu a edukuje zainteresovanou cílovku správným směrem. Důležité je vědět, že sociální sítě nejsou apokalyptickými scénáři pro lidskou populaci a má mnoho pozitivních projevů, ale na druhé straně tu jsou škodlivé prvky, jež je nutné dostat na minimum nebo nejlépe eliminovat úplně, proto apeluji na případné čtenáře této zapadlé recenze, vytáhněte si hlavu z prdele a ohledně těchto témat se dovzdělejte, je to důležité. 6,5/10. A závěrečná zpráva pro Kubíka, jenž poslední dobou neřeší snad nic jiného než tato a jim podobná témata, už jsem to viděl, jupí, už mě s tím nemusíš srát jako dosud, díky, mám tě rád. () (menej) (viac)

pepo

Téma skvelá, remeselné spracovanie na úrovni (akurát tá variácia na Inside Out je trochu WTF). Mám s tým však trochu problémy. Škoda hlavne tej jednostrannosti. Ale po osvetovej stránke je asi dobre, že sa ide tvrdo po odkaze. Aj keď som sa v podstate nič nové nedozvedel, možno si tu niekto aj uvedomí pravdu sám o sebe. Povinná jazda pre všetkých konšpirátorov ale aj uvedomelých ľudí. Možno nám tých zmrdov šíriacich fake news začne byť aj trochu ľúto. Je totiž tak jednoduché naletieť a keď nemá človek správnu mentálnu výbavu, je to úplná hračka nielen pre umelú inteligenciu. 7/10 ()

• Po premiére na festivale Sundance bol dokument aktualizovaný o nový segment o konšpiračných teóriách súvisiacich s COVID-19. (Real Tom Hardy)
  • Jeff Orlowski bol pred natočením dokumentu ťažkým užívateľom Facebooku. Po dotočení už, neprekvapivo, nebol. Vincent Kartheiser, ktorý stvárnil Bena, taktiež, neprekvapivo, nemá žiadne sociálne siete. (Real Tom Hardy)