Nasadený vojak Markus sa vracia domov k dospievajúcej dcére Mathilde potom, čo jeho manželka umrela pri tragickej nehode vlaku. Zdá sa, že to bola len nešťastná zhoda náhod, až kým sa neukáže matematický geek Otto s dvomi excentrickými kolegami Lennartom a Emmenthalerom. Aj Otto cestoval v zničenom vlaku. A je presvedčený, že za nehodou musel niekto byť. Ako sa stopy hromadia, Markusovi začína byť jasné, že mohlo ísť o starostlivo naplánovaný atentát, ktorého náhodnou obeťou sa nakoniec stala jeho manželka. Nová komédia Andersa Thomasa Jensena je modernou bájkou o solidarite, náhodnosti vesmíru a… no, o zmysle života. (Film Europe)

haWranka

No, co napsat. Že je to taková pohodovka, to asi úplně ne. Komedie to taky není, přesto se člověk zasměje. Hodně mi to připomíná Boj sněžného pluhu s mafií. A na čem film stojí? Na naprosto perfektních hereckých výkonech a vymazlené pointě. ()

Likan7

Mě ten žánrový mix vůbec nevyhovoval. Když jsem se naladil na rodinné drama o ztrátě manželky a mámy, přepne to do absurdní černé komedie a zakončí to akční střílečkou, za kterou by se nemusel stydět ani John Wick. Madsovi to s kvérem sluší a moc bych mu přál nějakou takovou čistokrevnou roli, kde by ukázal víc. Akce skvělá, rodinné drama dobrý, ale ta černá komedie, která je zastoupena nejvíc, mi nesedí. Většino jsem koukal na scénky ostatních parťáků s nechápavým pohledem "na co to ku*va koukám". Nemůžu říct, že to je odfláklý, nebo tam není ta kvalita vidět. Herci jsou dobrý, režie taky. Ale celá ta detektivní krimi zápletka mi neseděla. ()

Eventyrer

Skvelý film! Od začiatku až do konca nečakáte vôbec nič z toho čo sa stane. Dej, hoci sa zdá byť predvídateľný, nie je. V skutočnosti je veľmi veľmi nečakaný a realita okamihov, ktoré sprevádzajú hlavne postavu Madsa Mikelssena je o to smutnejšia a šokujúcejšie, že je tak nečakaná. Ostatné postavy sú hlavne pre odľahčenie, no každá z nich má hĺbku a dokonale zapadá do príbehu.  Humor v tomto filme z neho robí čosi, čo sa len tak nevidí, hlavne ak ide o pochmúrny dej, ktorý dominuje v celom filme. Nakoniec je nesúrodá partia ľudí ako rodina, ktorú dalo dokopy nešťastie a osobné tragédie. ()

rivah

To mě podrž: Ono se to líbí protipólům, jako je JitkaCardová a Verbal ?!? Proti gustu žádný dišputát...Bohapustá střílenice s mravním poselstvím, že je nutno potrestat zlo individuálně, když rozpadající se eurospolečnost s nefunkčními institucemi proti lumpům nic nezmůže? To věru není nic nového a nikam to nevede, kromě ventilu hněvu  všech těch frustrovaných, co se na to v kině dívají a přitom vypijí colu a slupnou corn a nakonec jdou v klidu domů s hřejivým pocitem, jak to těm lumpům nandali. Bohužel, holenkové, tudy cesta nevede....(Za občasnou severskou vtipnost dávám hvězdičky) ()

Nix

Severské filmy moc nevyhledávám a nejsem v nich přeborník, ale sem tam něco shlédnu. Je pravda, že většinou, tam kde je Mads, tam jsem spokojený a tady tomu není jinak, je to trochu takový zvláštní film, ale fakt jsem se bavil. Rozhodně za poslední dobu hodně originální. ()

junxi91

A hele, Mads Mikkelsen nám od časů skvělého filmu Dealer docela zestárnul a zešedivěl. V tomto filmu hrál diametrálně odlišnou postavu - místo feťáka a prodejce heroinu hrál vojáka Marcuse, který byl nasazen na misi a nemohl se vrátit domů za rodinou, tudíž musela jeho žena s dcerou Mathildou použít vlak. Tam se setkají s gentlemanem Ottou, který právě přišel o práci analytika. S kolegou Lennartem totiž nepřesvědčili své zaměstnavatele analýzou, kterou nedokázali, že délka prstů souvisí s hluchotou. Lennart pustí sednout Marcusovu ženu, ale chvíli poté dojde k ošklivé nehodě, při které sedící žena umře a tak zůstane ostřílený a drsný voják Marcus sám se svou dcerou. Emoce nepřipouští, je chladnokrevný a odmítá pomoc psychologů. Otto s Lennartem mezitím zapojí své analytické mozky a vyvodí si, že nešlo o nehodu - vlakem cestuje také svědek proti mafiánskému uskupení jménem Rytíři spravedlnosti, které má kontakty na policii proniká do politiky, a se svědkem cestuje také jeho právník. Další indicií je muž, který těsně před nehodou vyhodil drahý sendvič s pitím, takže v té "nehodě" musel mít prsty. A tak Otto navštíví Marcuse s tím, že jeho manželka se stala obětí atentátu a on se svými kamarády může zjistit, kdo to byl. Otto s Lennartem se dohromady s jejich tlustým a stejně geniálním kamarádem Emmenthalerem a zjistí, že z 99% byl onen vystupující muž egyptské národnosti a žije v Káhiře, což se jim však zdá jako blbost. A tak mu navrhují, aby snížil pravděpodobnost na 95%, což je ale pro srovnání obličejů příliš málo. Po hádce s Ottou se podvolí a algoritmus zjistí, že z 95% to byl bratr bosse Rytířů spravedlnosti. Vše tedy vypadá zcela jednoznačně a úkol je jasný - naši tři nerdi budou pátrat a Marcus se postará o odplatu. Postupně také objevujeme temná zákoutí osobností našich nerdů a jejich kostlivce v šatnících. Marcuse má komplikovaný vztah ke své dceři Mathildě a po pozdním příjezdu dá jejímu přítelovi Siriovi pěstí do oka. Emmenthaler byl zase dříve šikanován a chce se mstít všem, kteří mu připomínají jeho trýznitele - jako třeba členové Rytířů spravedlnosti. Otto má chromou ruku a také přišel o dceru během autonehody, kterou zavinil. A chudák Lennart byl zneužíván svým otcem a strýcem ve stodole, která mu až příliš připomíná Marcusovu stodolu, ve které si zřídili našlapanou centrálu s několika pomalými monitory pro pátrání a odhalování oněch zlotřilých Rytířů spravedlnosti. O humor, napětí a pořádnou akci ve filmu není nouze, obzvláště Marcus ukáže, že je skutečným vojákem a zabíjet lidi mu nedělá problém, na rozdíl od Emmenthalera, který ze svého zápalu pomsty brzy vystřízlivý. Ale v poslední třetině filmu přijde takový zvrat, který ve mně zpochybnil veškerou důvěru v matematickou analýzu a statistiku. Nicméně konec dobrý, vše dobré, všichni se sejdou u štědrovečerní večeře a Emmenthaler zahraje koledu na lesní roh. Jo, bylo to dobré, ale abych z toho byl tak vystříkaný jako verbal, to zase ne. ()

bearmeedek

Hodnocení nelže, je to film na jedničku. Ten humor je specifický a místy dobře ukrývaný. Drama a thriller ano a v pěkně těžké formě. A z toho je udělaný neuvěřitelně pevný a chytrý mix, ve kterém nechybí parta magorů, kteří se kromě svých "schopností" umí převtělit i do role psychologů. A to je další nálož. Kdybych si přečetl obsah, myslel bych, že to musí být nebetyčná kravina. A tady všechno pasovalo krásně do sebe a vůbec mě nevadilo vánoční zakončení. Právě naopak. Herecky taky super. ()

Mngwa

Furt všude říkám, jak jsou ty severské komedie super. No asi to zatrhnu, tohle byl DĚS. Za celou dobu jsem se nezasmála ani jednou, zato pocit trapnosti byl přítomen prakticky nepřetržitě. Tohle teda ale jako fakt né! ()

winstonik

To by nebol Anders Thomas Jensen, aby divákovi nenaporcoval aj kus pravdy o živote. Napríklad o predurčenosti javov a o tom, že ono to tak celkom nie je, ako sa nám občas zdá. ()

pushover

Jensenovi pošahaný postavy jsou tentokrát dokonalý a dějově je to hodně povedený. Zatím asi jeho nejlepší kousek i když se to těžko hodnotí. ()

Shitonit

No Ty svatá píčo ! Todleto je Kurwapecka. Nejdřív měto jakože těžce neba, páč jakože blbě natočená sračka, jenže jak se Einstein s Cimrmanem začali rejpat v hovně a mikrosračky předhodili nasranýmu vlku šedivousovi... Jak se jakože začali dít věci... Na první dojmutí by se člověk skoro až rád odsmrknul do pozdně večerního pelechu, pidičurdu připojil na záplavu mikroelektronů a jal se ukolébati megamysl multivýronem. Jelimišto nebylo popřáno víše zmíněného, odhodlákoval jsem se pokračovávati pidlovoce polozvrácenou zábavu sledovati a dostalo se mi následujícího: Ojediněle povedená záležitost, jenž pozvedla duši mou zvrácenou od osaměle tvářícího se filmového onanu, peprně projiskřená jakýmsisou ugrofinštinounebočím. Pamparáda. ()

misar3

Dánové umí... vezmou hrstku skvělých herců, u kterých neřeší, jestli jsou černí, bílý nebo tlustí a dají jim dost prostoru na to, abyste si je mohli oblíbit pro jejich hercký um, a ne kvůli tomu, co je zrovna trendy. Temné, vtipné a hlavně stylové. ()

maramashi

Jedného dňa sa mi nedalo spať tak som si tento film pustil (boli 3 hodiny ráno) pozrel som si o tom nejaké informácie tu na čsfd a vyzeralo to zaujímavo aj keď ma zarazila jedna vec, Komédia? akože asi som ja divný alebo neviem no nezasmial som sa ani raz maximálne raz pousmial a to ma dosť zamrzelo. Ale inak je to perfektne premakaný film vo všetkých smeroch, takže poďme postupne zarastený Mads Mikkelsen je mrzutý bezcitný vojnový vdovec ktorý musí riešiť problémy okolo svojej mŕtvej manželky a psychicky rozbitej dcéry bál som sa že to bude nejaká uplakaná kravina ale práveže naopak. severské filmy moc niesu pre mňa ale toto mi sadlo na plnej čiare, celý film je niečo ako 96 hodín po Dánsky :D, akcia bola spravená ultrarealisticky (ten švih so zlomeným väzom bol že fuuu) a celkovo pohyby pri streľbe od Madsa bolo cítit ten vojenský výcvik, hláškami je to nabité od začiatku do konca a drsnosť bola úžasná no má to dačo do seba. popravde by som tam niektoré veci zmenil ale nedať 5 hviezd tak by som sa cítil zle lebo toto bol fakt nečakaný zážitok 85% ()

Godhaj

„Děda v Boha věřil.“ „Jo, ale nebyl moc chytrej.“ Rytíři spravedlnosti přináší svěží vítr poctivé evropské filmařiny, zde navíc s mimořádně zajímavým myšlenkovým přesahem na téma kauzality. Smrt jedné z postav je tu příležitostí rozebrat, jak lidé chápou události svého života, a že mají nutkavou tendenci těmto událostem, i když se jedná o pouhé náhody, dávat nějaký smysl. Osmyslování skutečnosti na úkor reálné kauzalitě je pak příčinou omylů, v případě tohoto filmu omyl vyústí do krvavé akce, ale to už prozrazuji mnoho. Vedlejším motivem tohoto filmu je podobný jako v Přeletu nad kukaččím hnízdem. Ukazuje podivíny jako normální lidi, kteří jsou jen trochu víc zvláštní než jiní. Z herců jasně dominuje dvojka Mikkelsen a Kaas. Jejich výkon byl dechberoucí, ale i ostatní herci byli maximálně přirození. Suma sumárum, nenašel jsem na tomto filmu žádnou chybičku, naopak mě nadchnul tak, jak mě už dlouho žádný film, absolutní hodnocení si tedy ode mne zaslouží právem. ()

Maniik88

Elitná Dánska zostava hercov a režiséra sa opäť stretá a točí spolu niečo priam nedefinovateľné. Proste vlastný severský štýl. Zmes čiernej komédie, akčňáku, rodinnej psychologickej drámy a detektívky tak namixovaná, že nikto v Hollywoode by to zo cťou nepozliepal dokopy. No a tu to tak nejak funguje skvelo. Je tu aj fajnová akcia, aj pútavý príbeh a vyšetrovanie, aj občas fajný čierny humor. Výborné postavy skvostného Madsa Mikkelsena, Lie Kaasa a aj ostatných či už gangstrov alebo geniálnych, ale hodne spoločensky postihnutých ITčkárov. Mads bol drsnejší ako Eastwood vo Westerne. Nuž, klobúk dole a len tak ďalej. Vzdialene sa to dá prirovnať snáď len k Nórskym Lovcom hláv z 2011. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (viac)