Nasadený vojak Markus sa vracia domov k dospievajúcej dcére Mathilde potom, čo jeho manželka umrela pri tragickej nehode vlaku. Zdá sa, že to bola len nešťastná zhoda náhod, až kým sa neukáže matematický geek Otto s dvomi excentrickými kolegami Lennartom a Emmenthalerom. Aj Otto cestoval v zničenom vlaku. A je presvedčený, že za nehodou musel niekto byť. Ako sa stopy hromadia, Markusovi začína byť jasné, že mohlo ísť o starostlivo naplánovaný atentát, ktorého náhodnou obeťou sa nakoniec stala jeho manželka. Nová komédia Andersa Thomasa Jensena je modernou bájkou o solidarite, náhodnosti vesmíru a… no, o zmysle života. (Film Europe)

Dinoroth

Výborný film, ktorý má všetko čo mám rád: humor (ten najlepší, seversky temno absurdný), napätie, myšlienky. _____ Zároveň do bodky spĺňa všetko, čo od režiséra Adamových jabĺk (na ktoré sa považujem tak trochu za odborníka :-D) môžete očakávať. Takmer až schematicky, čo v tomto ohľade nie je ani trochu na škodu. _____ Vlastne sa desím času, kedy už nebudem mať nádej, že A.T. Jensen s jeho obľúbenou bandou hercov ešte niečo natočí. A to je to najlepšie. _____ Jen houšť a větší kapky. _____ (Scandi online, film #1054, komentár #8) ()

Ivo

(pozor - obsahuje drobné (ne)spo(ko)ilery). No nevím. Začalo to celkem zajímavě, ale brzy se zvrtlo do jakéhosi čím dál nudnějšího bizarně kecacího chaosu, který moc nedával smysl ani souvislost. Nevím co viděli ostatní, ale já jsem viděl vykolejení vlaku a následně prezentované domněnky pár autisticky superaktivních týpků že to prý nebyla náhoda, ale statisticky zaručený Atentatsen. Poté fousatý, pěstnatý a mentálně (de)(la)bilní otec Liam(sen) na základě informací z 50 ks i9 špionážních monitorů (pečlivě nainstalovaných a exkluzivně propojených lokálně ementálním XXXXL Thomasem Andersonem) několikrát rychle a rutinně postřílel všechny, které někde našel, během odskočení ze souběžně probíhající veselé domácí psychoterapie. A moc si těch bleskově všudypřítomných mrtvol (v mražácích na ulicích?:), hlasitých bum bác, ani dočasně odhozených kolegů na cestě pak v pustém Dánsku nikdo ani moc nevšímal - podobně jako třeba v oblíbených perverzních psycho krajích Honzy Wicka? Sprostí rytířští podezřelí (kteří prý dokonce jednou zcela nestatisticky vyhodili do koše i své drahocenné fástfúdové občerstvení!) však byli čím dál přítulnější, dorazili dokonce i na klasickou rambo pětkovskou návštěvu, no a právě při této další rutinně popravčí příležitosti se zrodila poněkud nečekaná nová statistická domněnka že to nakonec možná ani nejsou vůbec oni, ale že život je jen náhoda (jednou zastřelíš toho, jednou onoho..). Život plyne jak voda - a proto asi hned poté bleskový střih na family extended idylické vánoce back to the future, koleda na lesní roh, závěrečné meditačně výletní neukradené kolo na sněhu a titulky... Eeee? :) "Bajka o smyslu života"? To snad nee. To by tedy byl docela perverzní (ne)smysl? Naštěstí není... Zábavné? Prásk puškou do hlavy, prásk facku boyfriendovi, nesahej mi na můj počítač volesene, buu buu jsem v depresi a zase dokola... Tak ok, ehm chichi... Zlatý třeba Hodejegerne proti tomuto rozpačitému filmovému blábolíku připomínajícímu v mnohém dílka členů kreativního filmového kroužku bøhnické léčebny... kterým bychom jinak samozřejmě uznale (mezi pløty) zatleskali. ()

DAPDO

Je to takovej mix žánrů. Půlka filmu výborná, ve druhé se ubrala pára. Mikkelsenovi skvěle sekundují tři blázni, hlavně postava Emmenthalera neměla chybu. 70%. ()

Razzor_82

Jensen namíchal osvěžující a stylový koktejl absurdní komedie, vyvražďovacího thrilleru a dramatu. Vše s neskutečnou razancí a přesvědčením do všech poloh. Na první pohled pětice nesourodých postav pomalu s hloubkou a citem odkryjí své lidské charaktery. Je to nevšední zážitek, který pohladí a pobaví akcí i humorem. Mads Mikkelsen je toho všeho pilířem a s ostatními herci vytvoří jednu magickou rodinu. 9/10 ()

PEZ

Dlho som váhal, ci dať 3* alebo 4*. Film dosť umne mení jednotlivé filmové štýly, kde sa z úvodného krimi dostaneme ku konšpiračnému thrilleru, následne k bizárnej komédii, potom ku psychologickému filmu a na záver k mafiánskemu westernu (resp. dajú sa tam badať také prvky). Celkovo je film originálny a pobaví, navyše Mads Mikkelsen zas a znova pred kamerou naozaj hviezdi, akurát ma to napriek tomuto všetkému nechalo dosť chladným a pár dni po dopozeraní mám stále väčší a väčší problém si spomänúť na jednotlivé udalosti. Je to tou rozrieštenosťou. Trošku dramaturgickej umiernenosti a mierne kratšia stopáž by v tomto prípade filmu ozaj prospeli. 7/10 ()

Torgal

Jensenove filmy rozhodne nepatria k mainstreamu, no ich inakosť mi náramne sedí. Má talent napísať bizarné postavičky, osadiť ich do nemenej bizarného deja a nejakou záhadou z toho vždy vypadne silný ľudský príbeh. Toto je jeho zatiaľ asi najambicióznejší a najvyzretejší kúsok v ktorom sa snúbi čierna komédia s psychologickou drámou a riadne krvavou akciou, pričom to dokonale funguje vo všetkých rovinách. Mads je skvelý už tradične, zvyšok s ním ale drží krok. Je to kvalitka po všetkých stránkach, doporučujem každému. 9/10 ()

Urukhaj98

Takhle sebevědomě a bez jakéhokoliv zaškobrtnutí balancovat mezi několika v podstatě navzájem nesourodými žánry zvládají dnes opravdu jen potomci Vikingů. 9/10 ()

FeriusParfax

Při sledování tohoto zajímavého snímku jsem byla přesvědčená o tom, že slabší 4 hvězdy padnou. Jenže je to asi 2 týdny, co jsem tento snímek viděla a nejenže jsem už zapomněla o co přesně šlo, ale zapomněla jsem i na to, že jsem ho viděla. Doluji tedy z vod vzpomínek. Jednalo se o velmi zajímavý slepenec žánrů. Nejvíc mě navnadilo, že hlavní roli hraje Mads Mikkelsen. Přiznávám, že v této roli se mi zatím líbil nejméně. Nic to ale nemění na faktu, že jsem se při snímku zasmála nad černým humorem, byla tu zajímavá myšlenka o osudu, nad kterou občas přemýšlím a taky tu bylo dostatek násilí. Zkrátka takový zajímavý mišmaš, který hezky plynul. Moc se mi líbili hlavně inťouši, kteří pomáhali Mikkelsenovi ke krvavé pomstě. ()

bararich8

Tak trochu střelená severská záležitost, která boduje neotřelou zápletkou a zajímavou skupinou podivínů. Plusem je také krásně namixovaný žánrový koktejl, kdy se občasná drsnější akce střídá s komedií a celé to táhne dramatická a smutná linka. No prostě něco, co se nevidí každý den. A Mads v hlavní roli samozřejmě pecka. Lepší 4* ()

dakarin

Chápat svět jako hodně složitý orloj, kde jedna součástka zapadá přesně do druhé - tedy dokonalá mechanická kauzalita - je úsměvný, dávno překonaný pohled. Mě i další také v době dospívání napadl :-) Podobně se dá chápat třeba i spravedlnost apod. Vývoj poznání posunula kvantová teorie, ale už jen rovina chemického dění je vyšší prosté mechaniky. Každopádně film zajímavý, se spádem i lidskou rovinou. Film je zároveň dokumentem probíhajícího rozkladu západní společnosti. Pořád se dá samozřejmě nad různými popletenými nešťastníky slitovat a přikrývat milostí a shovívavostí co se dá... ()

Los Losos

Anders nezklamal a lahodným Ementálem, Madsovo prošedivělým plnovousem, skvěle přikořenil další komedii se statistickou zápletkou. Ram pa pa pam ()

Maximilianus

Prekvapivým spôsobom zábavné, akčné, s nejakým tým ponaučením. Oproti Chľastu je tu Madsova partia omnoho zaujímavejšia, pestrejšia a predovšetkým zábavnejšia. Povedal by som, že Mads dostal z tých všetkých v parte najmenej zaujímavú postavu, a je jasné, že by vedel bravúrne zahrať aj všetky ostatné. Tak len toto ma tak najviac mrzelo, že nemá Mads lepšiu úlohu. Hral však výborne ako vždy. 7,7/10. ()

ER

To nejlepší skloubení krimi a komedie s traumaty lidí, které jim kladou různé překážky po cestě životem. Hlavní postava, voják, zvyklý i zabíjet, je nakonec jedním taky dostižen. Film přitom nesklouzává do banalit a humor vyvažuje počty mrtvol. To je něco, co americká produkce neumí, např. finální střílečku by 100% protkala všemi možnými klišé. A hřejivý závěr umožnil "vydýchat" všechny předcházející strasti. ()

LukasKalasek

Velmi bizarní (v nejlepším slova smyslu) dánský film, něco mezi černou komedii, psychologickým dramatem a akčním thrillerem. Když k tomu ještě připočítáme skvělý výkon Madse Mikkelsena dostaneme pastvu nejen pro oči. Většinu filmu jsem marně přemýšlel zda je zrovna ideální doba na smích nebo na existenciální otázky smyslu života. ()

Tomash58

Mads opět skvělý v dobrém a chytrém filmu. Jeho tři, pro mě neznámí, kámoši taky parádní. Co mě ale opravdu zvedlo z  křesla byla kamera. Ano, film samotný byl chytlavý, napínavý a opravdu jsem si ho užil. Ale pouhé záběry z dálky, přírody Dánska nebo scéna kdy si Mikkelsen otočí a jde si vyřídit účty je perfektní, s tím musí každý kdo film viděl souhlasit. Ke konci pro mě trošku natahované a *SPOILER konec možná větší happy end než by se mohlo zdát. * Avšak nic co by zážitek zkazilo a jako první film po coronové pauze rozhodně něco, na co stojí za to jít! ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (viac)