Rozkoš

(festivalový názov)
  • Česko Rozkoš (festivalový názov) (viac)

Sedem rokov po premiére krátkometrážneho filmu Rozkoš na Medzinárodnom týždni kritiky v Cannes nakrútila Ninja Thyberg rovnomenný celovečerný film s podobnou témou. Témou nie je tento príbeh mladučkej Švédky, ktorá sa vydá na americký kontinent, aby prerazila v Los Angeles v neúprosnom pornobiznise, objavný. Nekompromisný je však pohľad debutujúcej režisérky do zákulisia praktík a fungovania tohto odvráteného „zábavného“ priemyslu. Linnea alias Bella Cherry podstupuje len veľmi ťažko stráviteľnú cestu na pomyselný hviezdny Olymp vo filmoch pre dospelých. Názov filmu odkazuje na príjemné zážitky, v danom prípade je to však iba trpká, až bolestná, irónia. Snímka obsahuje viacero silných explicitných scén, ktoré môžu bežného diváka vyrušiť, možno až znechutiť. To je však iba prvý, povrchný pohľad, ktorý by mal byť vyvážený trpezlivosťou a ešte viac empatiou. Je pozoruhodné, že ide o takmer výlučne ženský film. Okrem režisérky a scenáristky sa na ňom výrazne podpísali aj kameramanka Sophie Winqvist, strihačky Olivia Neergaard-Holm a Amalie Westerlin Tjellesen, a predovšetkým v čase nakrúcania 22-ročná debutujúca herečka Sofia Kappel. Výsledkom je trýznivo realistická sociálno-melodramatická snímka. (Art Film Fest)

Necrotongue

Film přinesl ještě vcelku jemný pohled do zákulisí natáčení pohyblivých XXX obrázků a já z něj mám dost smíšené pocity. Po celou dobu jsem měl dojem (nebo jsem doufal, těžko říct), že se mi tvůrci snaží přiblížit psychologický vývoj začínající pornoherečky, ale nakonec se na to buď vykašlali, nebo to prostě nezvládli. Dokázal bych si představit častější zapojení střihače, protože dlouhé scény z různých párty, v nichž se vlastně nic nedělo, jen zbytečně natahovaly stopáž. No, čekal jsem, že mě bude snímek z prostředí mého oblíbeného průmyslového odvětví bavit mnohem víc. / Poučení: Nepřeceňuj své síly. ()

Morholt

Pořád nějak nevim, co by mě mělo šokovat. Tenhle film sice dává nahlédnout za oponu pornobranže, ale z mého pohledu je to spíš light verze. Herečka tady totiž vždy může říct ne. Nic jí nelimituje, pokud nepočítám její touhu dostat se do první ligy. Mohla zůstat doma a zvolit úplně jiný zpúsob obživy, ale ona se rozhodla prorazit v nejdrsnějším odvětví filmového průmyslu a teď brečí, že si to představovala jinak. Už z tohoto důvodu jí nedokážu litovat nebo s ní soucítit. Celkově je to dobře natočená a dobře zahraná sonda, která ale hlouběji osloví snad jen někoho, kdo je pornem nedotčený. A to je sakra malý okruh diváctva. 50% ()

TheEvilTwin

Hodně realistický, někdy extrémně drsný, jindy zase neskutečně milý náhled do porno průmyslu, který je formou podání tak originální, explicitní a bez jakékoli cenzury, že co se týče nahoty je i Euforie dvě třídy pozadu. Na jednu stranu celkem zábavně filmově zpracován příběh mladé dívky, na stranu druhou jde o čistokrevné porno ve filmu, protože dvojitou černou penetraci, gangbangy nebo detailní záběry všech sexuálních praktik člověk jednoduše jinde neuvidí. Současně nám však film dává i určitý obrázek o tom, jak to v tomhle odvětví chodí, aneb metaforu jednoho velkého mlýnského kola, které jednoduše ochotné holky vynese do oblak, ale ty, které se neodváží jít do všeho, zkrátka nemají šanci uspět v tak velké konkurenci. Obrovské plusové body si film zaslouží za originalitu, nebojácnost ukázat se doslova vše a za relativně fajn formu, ale ve výsledku mě tady "technika šokování" dostala asi víc než samotný film. Rozhodně stojí za zhlédnutí a překvapí, ale nic víc bych ve filmu asi nehledal. Rozhodně jen pro okrajové publikum. ()

NiWi

Velmi přesný a realistický náhled do světa pornoprůmyslu, na dřeň explicitní (film zobrazuje reálné natáčení porna, takže údy všech barev a prsy všech velikostí se to jen hemží), a s mnohy tabuizovaným tématem jednajícím naprosto bezostyšně jako s zcela běžnou zábavou. Ninja Thyberg se rozhodla ve svém prvním celovečerním filmu poodkrýt svět, který si většina z nás idealizuje. Bohužel Pleasure nenabízí žádný výrazný přesah ani nedokáže nijak šokovat. Ve výsledku nedokáže ani bořit ona tabu i přesto, že se snaží být extrémně realistický a ukázat, jak za lechtivou, a na první pohled příjemnou zábavou, leží pouze nehezká a tvrdá realita plná ponížení. Snímek nabízí příběh ambiciózní avšak naivní mladé dívky, která překonává sama sebe aby si splnila svoje sny, a zde funguje docela slušně. Velký respekt Sofii Kappel za její první roli, která je nadmíru explicitní, a zažívá si v ní všechno možné fyzické i psychické zacházení. Pleasure zkrátka působí jako film, který má divákovi ukázat jak doopravdy dokáže být toto odvětví zábavního průmyslu náročné po všech stránkách, ovšem pro mě osobně to nedělá to nijak zajímavě ani objevně. 6/10 ()

JFL

Řemeslně perfektně natočený festivalový produkt, který se zaštituje frázemi jako "ženská perspektiva mužského průmyslu", "vyvolává debatu", "provokativně autentické", "obsahuje znepokojivé scény" atd. Ale při tom jen divákům servíruje moralitu, která k tématu iluzornosti hvězdné kariéry v pornu neříká nic nového. A tak sice poutavě, ale předvídatelně mapuje kariérní sestupný vzestup hlavní hrdinky, jejíž cesta k pofidérní domnělé slávě vede přes stále větší sebedegradaci a ztrátu vlastní hodnoty. Paradoxně možná nejzajímavější otázkou, kterou film nepřímo vyvolá, může být, proč porno nejen že schematičnost a stereotypy využívá ve svých vyprávěních, ale také je vyvolává coby průmysl a masomlejn lidských těl a identit. ---  Zvlášť je potřeba ocenit zážitkový přínos festivalu, kdy vylézt po filmu z Thermalu a ocitnout se mezi vystajlovanými dívkami na vysokých jehlách a nařvanými nabíječi v okolí Becherbaru dodávalo projekci 4DX rozměr. ()

• Film měl být původně nasazen s ratingem R do kin distribuční společnosti A24. Film nakonec dostal nejvyšší rating NC-17 a jeho distribuci převzala společnost Neon. (NiWi)
  • Projekt vzešel z eseje o pornoprůmyslu, kterou režisérka Ninja Thyberg napsala v rámci genderových studií na vysoké škole. Toto téma také prozkoumávala ve svém krátkometrážním snímku Rozkoš (2013), který vyhrál cenu na festivalu v Cannes v roce 2013. (NiWi)
  • V rámci získávání informací na dané téma žila režisérka Ninja Thyberg v podobném domě pro modelky a herečky, ve kterém žije i ústřední postava. (NiWi)