Vzestup Osmanské říše

• Turecko Rise of Empires: Ottoman (viac)
Turecko / USA, (2020–2022), 9 h 12 min (Minutáž: 41–50 min)

Réžia:

Emre Şahin

Kamera:

Clint Lealos

Hudba:

Deniz Cuylan

Cem Yiğit Üzümoğlu, Damla Sönmez, Alp Türker İlkman, Çağatay Atasagun, Tuba Büyüküstün, Erdem Akakçe, Özgür Başol, Giovanni Lelli, Tommaso Basili (viac)

Osmanský sultán Mehmed II. (Cem Yigit Uzümoglu) se vydá dobýt byzantské hlavní město Konstantinopol a udá tak směr dějin na příštích několik století. (Netflix)

Recenzie používateľa Nach k tomuto seriálu (2)

Dobytí Konstantinopole (2020) (S01)

Pád Konstantinopole je velký historický milník, který stojí za takové zpracování, v němž se propojuje dokument s hranými pasážemi, ač místy mi přijde, že hrané pasáže si skutečnost velice volně interpretují. Přesto jako základní seznámení s učební látkou, která podpoří lásku ke studiu historie je to celé přímo geniálně pojaté. A to oceňuji. 75% ()

Mehmed proti Vladovi (2022) (S02)

O něco málo lepší než první série. Skvěle vykreslené rozdílné charaktery Vlada a Mehmeda. Snaha o objektivní přístup k faktům na straně historiků i vyvážená dramaturgická stránka hraných scén na straně druhé. Tu a tam to sice sklouzává až k lacinému klišé s nímž si seriál neumí pořádně vyhrát, ale to je jen malá vada na kráse jinak dobře herecky obsazeného pseudodokumentu, kterému pro jeho originální přístup fakt fandím. 80% ()