Vlci na hraniciach

• Česko Vlci na hranicích (viac)
Česko, 2020, 78 min

Kamera:

Petr Racek

Hudba:

Jiří Trtík

Vlci na hranicích vypráví příběh o návratu vlků do české krajiny a obecněji také o našem rozpolceném vztahu k přírodě. Na Broumovsku byly tyto šelmy vyhubeny před více než dvěma sty lety a začaly se postupně vracet až v poslední době.  V kraji, pro nějž je chov ovcí a dalších hospodářských zvířat tak typický, vyvolává jejich návrat mnoho emocí. Sledujeme tak příběhy konkrétních lidí – ekologické farmářky, starosty jedné z obcí, či velkochovatele ovcí, kterým všem do života zasáhli vlci. Veřejnost je rozdělená – na jedné straně stojí statkáři a další obyvatelé, kteří se cítí ohroženi a chtějí se vlků zase zbavit. Na druhé straně jsou ti, kdo je považují za přirozené predátory nutné pro znovunastolení rovnováhy v přírodě. Podle nich by se lidé měli vzdát absolutní nadvlády nad životním prostředím a měli by změnit svůj způsob přemýšlení o lidské bezpečnosti a majetku. Dokážeme a chceme vlky opět přijmout? (Bontonfilm)

coffeecat

přestože mi některé záběry připadaly poněkud zbytečné, přehnaně "umělecké" a dramatické, můžu jenom doporučit. důležitá současná témata, viditelný názorový rozkol ve společnosti, účinkující vyobrazeni jako skuteční lidé - ne jen "ten špatnej" a "ta dobrá" (ačkoli se každý z řad diváků nakonec přikloníme k tomu, s kým více souhlasíme). dokument zkoumá v podstatě jen jeden jediný region, a přitom jak kdyby častokrát zachytil mnohem větší svět. nepřijde mi teda zas tolik objektivní, čehož se údajně snažili tvůrci docílit, ale třeba se můj dojem ještě změní. i původní hudba byla super (přestože někdy až moc hrála do karet zmiňované obrazové dramatičnosti). jsem každopádně moc ráda, že v "českým rybníčku" vzniklo něco takového. jen tak dál, david attenborough přeci nestačí (ale je to pán, tojo). ()

Psice

Dokument Vlci na hranicích si primárně neklade za cíl edukovat širokou veřejnost o vlcích – jde spíše o sociologickou sondu. Dokument se zabývá přístupem a reakcemi tamních obyvatel na příchod vlků do konkrétní lokality (Zdoňov a Vernéřovice na Broumovsku). Za velký klad snímku považuji maximální snahu režiséra dát přiměřeně velký prostor oběma stranám. Zcela se ztotožňuji s názorem Lenky Štíhlové, která vnímá „spor o vlky“ jako zástupný problém mnohem hlubšího společenského fenoménu. Z některých záběrů mrazí při upomnění se na to, že se tento spor odehrává v příhraniční oblasti, kde po válce probíhal tzv. divoký odsun Němců. Možná, že jsou společenské jizvy mnohem podstatnější, než samotní vlci v lesích (tedy na hranicích) – ale hranicích čeho? A co vlastně pro nás takový vlk symbolizuje? ()

Hank

Poetické Broumovské s několika vlky, kteří rozdělují společnost. Přes nepopíratelné vizuální kvality a schopnost jemného pozorování mně chybí aspoň rámcové uvedení vlčí problematiky do kontextu, protože jako neznalý divák nevím, zda se postavit za hlasité sedláky nebo zapálenou farmářku. Taky by se mně zamlouval větší vhled do nálad ve vsi, ať víme, co si myslí i ti méně hlasití, kteří v sousedství vlků také žijí. ()

nula87

Velmi povedený dokument, který nesoudí, nepodsouvá divákovi "svou" pravdu, ale opravdu mu předkládá snad všechny pro a proti. Je jasné, že každý divák má na začátku svůj pohled a "fandí" jedné straně, nicméně dokument mu dá šanci se na věc podívat z obou stran, a dá mu hodně možností o tom přemýšlet. A přesně tohle by měl dokument dělat. Za mě super. 85% ()

Merzin

Film se mi líbil, ale chyběl mi větší rozbor některých momentů. Nejvíc, když myslivec ukazoval lebky zvířat ulovených vlky. V momentě, kdy je většina lidí proti mi to nepřijde stoprocentně důvěryhodné a rád bych k tomu slyšel aspoň krátký rozbor někoho kdo se vlky zabývá dlouhodobě. Být tam i podobné momenty, tak je to jasně za plný počet hvězd. ()

RavenSpector

Až na ty hudební a taneční vložky a plešatého vidláka od oveček jde o vcelku nestranný pořad. Umělecký dojem z dokumentu hodnotit radši nebudu, to byl skoro ten odpad. Tragická kamera, střihy a vůbec celkový dojem je hrozný. Osobně jsem za vlky i když chápu toho plešouna, že jej zakusováním oveček docela serou. Nenadchnuli by mě, potkat je na výletě v lese, ale do přírody patří rozhodně. ()

McGuffin

V bývalých německých, dnes česko polských Sudetech po pár set letech znovu hospodaří Vlci na hranicích. Moc si nevšímají divokého srnčí, zato žerou chované ovce a kozy. Jenže zachování vlků v krajině je prý podmínkou zachování vody v krajině. Protože vodu v krajině chtějí příznivci vlků i chovatelé ovcí a koz, kompromisní řešení vlčího konfliktu nenachází ani po sousedsku, ani s pomocí parlamentu, ani s pomocí soudů. I když příběh též režírujícího Martina Páva zobrazuje živé a mrtvé ovce a kozy, jejich chovatele s dětmi a manželkami i Sudety na hranicích, něco schází. Totiž titulní vlci; bezprostředně se publiku neukáže ani jeden. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. MacGuffin ()

EKOFILM začíná ve středu 20. října

EKOFILM začíná ve středu 20. října

18.10.2021

Už tuto středu 20. října začíná 47. ročník festivalu environmentálních filmů EKOFILM. Nabídne celkem 25 soutěžních snímků ze 14 zemí, které se utkají v soutěžních sekcích Krásy přírody,… (viac)