Prekladateľka Nadia so svojou dcérou nachádza po rozvode novú stabilitu a pokoj, keď konečne získa nový byt. Postupne ale zistí, že susedské vzťahy v dome majú viac než výstredný rozmer. Nadina najbližšia susedka zjavne nie je v poriadku. Nová oáza sa mení na miesto zážitkov, kde sa komédia prelína s nočnou morou a končí groteskným obrazom systému, v ktorom prehliadanie problémov patrí k dôležitej výbave na prežitie. Hraný celovečerní debut renomovanej dokumentaristky Zuzany Piussi inšpirovaný realitou. (Filmtopia)

blondboss

Vedel som, že Piussi má kvalitné dokumenty, ale že príde s takto nečakane kvalitným hraným filmom, to by som teda nepovedal. Príbeh, ktorý verne a s dostatočným nadhľadom rozpráva o pohnutých medziľudských a susedských vzťahoch a vyberá na to ozaj až dystopicky vyzerajúce lokácie. Proste filmové prekvapenie, ktoré len tak nečakáte. 75 % ()

Awer

Na tomhle filmu se mi hrozně líbí jeho drzost - ať už formální, nebo ta vtělená do hlavní hrdinky. Její příběh je ambivalentní, v jistém smyslu průměrný, leč velmi bohatý na pixely. Je jich tam tolik, až se chvílemi fakt díváte víc na svět před kinem než na svět v promítačce. Ale zároveň nejde o pedantský pseudodokument, který by vlastně z povinnosti nudil, mazal scénář a zříkal se všech dokumentaristicky neproveditelných scén. Je to dokument, hrané drama a alegorie v jednom. A ačkoli se jmenuje Zešílet, spíše říká Přese všechno nezešílet. Jak nezešílet a nevynulovat své ambice ve světě, v němž se člověk často má chuť stáhnout. Vlastně taková Běžná selhání, akorát katastroficky zvnitřnělá a dovedená ne k opětovnému budování tichých míst, ale k tomu making trouble. "Teď budete žít můj život." Protože žít vždycky znamená i trochu frajeřit ()

kareen

Divnofilm, ale z mého pohledu, ne zrovna v dobrém smyslu slova. Paní Ingrid Hrubaničová, která napsala scénář a zahrála si i hlavní roli, je podle všeho autorkou tří dokumentů, z toho dvou krátkometrážních. A u nich měla taky zůstat. V tomto dramatu si zjevně chtěla vzít na paškál téma problémových sousedů a bezzubost městských orgánů, v řešení těchto konfliktů. Bohužel v tomto směru nepřináší nic zajímavého a podnětného, spíš jen tak klouže po povrchu. Její postava je vystavena sousedskému teroru od psychicky nemocné sousedky, ale já jsem měla pocit, že ani ona není tak úplně normální. Její představitelce je navíc přes šedesát a je to na ní znát, takže tu malou dceru musela mít její postava asi tak v padesáti. Scénář j tedy taky „lahůdka“. Hlavní hrdinka ve filmu říká zhrzenému muži, že už jí funguje jen mozek. To se ale mýlí, protože SPOILER když si jde stěžovat na bytový úřad, úřednice ji nevybíravě vypoklonkuje, že se měla před koupí bytu poptat na sousedy. Milá paní tedy jako poslední záchranu prodá byt a co udělá? Ano, koupí nový, udělá stejnou chybu, nic si nezjistí a skončí pod bytem, který majitel pronajímá bezdomovcům. Což mi taky nepřijde moc reálné. Pak se v poslední třetině téma opustí a řeší se, že hrdinka už nemá zájem o sex (což se v jejím věku není co divit), aby pak vzápětí v bistru aktivně sbalila pilota. A ten bizárovej konec jsem už nepobrala vůbec. ()

gogo77 odpad!

1/10 .... opat moje veta ... a na toto peniaze sa? ... absurdna sprostota ... ta jedna pani z vychodu sebe kupi byt v bratislave (vdova s dcerou) a neni jej podozrive ze majitelka suhlasi aj s nizsou cenou ... uz najblizsie dni sa ukazu dovody ... suseda v byte nad nimi je totiz psychopatka zbavena svojpravnosti ktorej sa nikto nevie zbavit .... a tak zacina akoze hrany slovensky terror .... tupy scenar ... ziadne herecke vykony (hlavna predstavitelka je zaroven aj scenaristkou) .... asi najlepsia cast je ked chyti pod krk dalsiu susedku (inak tucna pani z reklamy na Kasničku) a tam sa zabava konci ... uchechtavate sa a rozmyslate ze preco toto niekto dovolil a este aj financne podporil ()

Arsenal83

Zošalieť sa dá z mnohých vecí. Napríklad keď od septembra už po 1358. krát počujete "Vánoce, Vánoce přicházejí" a oni to kurva púšťajú aj 26.12. Alebo keď ste na konci roka 2023 fanúšikom Chelsea, to tiež na mentálnom pohodlí nepridá. Alebo potom tento prípad platný na celý rok a život: mať magorov za susedov. Panelákové bývanie je proste mnohokrát na hlavu, susedov si nevyberáš a ak ti niekto núka podozrivo nízku cenu, maj sa na pozore. Film, od ktorého netreba čakať koniec, pretože ide o špirálu, ktorá konca zvyčajne nemá, pretože namiesto tolerancie a vzájomnému rešpektu je to nekonečný boj o to, kto komu vnúti svoj spôsob života. ()