Sněhurka a kouzelní trpaslíci

(TV film)
  • Nemecko Schneewittchen und der Zauber der Zwerge (viac)

Sněhurka žije po smrti svého otce s královnou macechou, která čím dál tím víc žárlí na její krásu. Rozhodne se jí zbavit a pověří svého bratra Gilliga, aby ji odvedl do hlubokého lesa a tam ji zabil. Sněhurka při útěku před ním spadne do řeky, odkud ji vytáhnou trpaslíci, kterým se nejprve její přítomnost nezamlouvá, po čase ale svolí, že u nich může zůstat. Vůdce skřítků Bömburr královnu zná to oni jí vyrobili zrcadlo, které říká pravdu a které královně potvrzuje její krásu. Královna touží po věčném mládí a kráse a proto skřítkům zadá úkol, aby jí vyrobili paruku, která jí věčné mládí a krásu zaručí. Jakmile zjistí, že Sněhurka žije, rozhodne se ji otrávit jablkem, což se jí podaří. Sněhurku ovšem k životu znovu probudí láska prince Kiliana, který zjišťuje pravdu o královně a jejím bratrovi. Dozví se i to, že ti dva zabili Sněhurčina otce. Sněhurka se rozhodne království zachránit a spolu s Kilianem a trpaslíky se jí podaří zabránit tomu, aby si královna kouzelnou paruku nasadila. Královnou se stane ona a bude vládnout spolu s Kilianem po svém boku. (TV Nova)

honeysuckle

Pro mě osobně se jedná o nejlepší hranou adaptaci Sněhurky za dlouhá léta. Jistě, nebyl by to režísér Ngo The Chau kdyby otřepaný námět nespojil s fantasy prvky, ale činí tak s citem, změny mají svůj význam a koneckonců, viděli jsme je v jiných obdobách i v jiných adaptacích (např. královna se zbavila Sněhurčina otce nejen v tomto filmu, ale i v Mirror Mirror, či v Zimní pohádce). Jinými motivy pak film navazuje na Rážovu verzi z roku 1992, i zde pravdomluvné zrcadlo vytvořili trpaslíci, z nichž jeden byl královnou okouzlen a následně zklamán. Líbilo se mi, že Sněhurka (půvabná Tijan Marei) dostala svůj prostor a nebyla jen krásnou bezduchou trofejí, protože v mnoha adaptacích je příběh této titulní postavy přehlušen královnou a jejími intrikami. Tady měla Sněhurka svůj charakter, svoje zájmy (kovařinu) i vývoj. Z trpaslíků měli víc replik jen dva, ostatní byli jen do počtu, ale to není nic překvapivého, od Disneyho Sněhurky z roku 1937 jsem snad neviděla verzi, ve které by většina trpaslíků nebyla navzájem zaměnitelná. Pozitivně kvituji i úlohu prince Kiliana (Ludwig Simon), který se nevydává Sněhurku hledat hned, ale místo toho moudře vyčkává v blízkosti královny, sbírá informace a v pravou chvíli se do věci vloží. I romantická linka mezi ním a Sněhurkou byla milá a uvěřitelná. Spíše vtipné mi přišlo nakombinování kostýmů různých stylů a ér; od stylizovaného středověku po devatenácté století. I když důvodem byl zřejmě malý rozpočet, výsledný dojem podtrhuje rozmanitost kouzelné říše, ve které se pohádka odehrává. Za mě velice povedený film, na který se v budoucnu určitě ještě mnohokrát ráda podívám. ()

ostravak30

Je to taková ta pohádka, která nenadchne ani neurazí. Pohádka o Sněhurce je zde prezentována trochu jinak. Dozvíme se, že královna zabila otce Sněhurky a ta i s ní poté vyrazí dveře. Není to ovšem myslivec, kterému se krásné dívky zželí, ale poskok panovnice, jemuž se ji zabít prostě nepodaří. A zapomeňte taky na trpaslíky s čepičkami a malými krumpáčky. Tito vypadají jako miniaturní bojovníci ze starověké Sparty. Podle oblečení určitě a vyznačují se i drsnou mluvou. Takže si mezi sebou nadávají - ještě, že je pohádka dělaná pro děti. Vlastně to byli oni, kdo vytvořil mluvící zrcadlo, takže žádné kutání toho svého. Sněhurka je otrávena, ale oživuje se velmi rychle. A pak už stačí jeden pořádně vymakaný plán, na kterém se podílí i ti malí, a královna je poražena. Tvůrci vlastně přetvořili klasickou pohádku na fantasy příběh. A je už jen na divákovi, zda to přijme či nikoli. Já mám rád klasiku. ()

Skuby47

Mám ráda pohádky a každé vánoce se mi povede mou sbírku o nějakou novou obohatit. Tato letošní mě moc nepotěšila. V nové německo-české pohádce převažuje chladný přístup německých tvůrců. Česká dobrosrdečnost, humor a vtip zde nedostal prostor, příběh je dosti ponurý. Taky našich herců je tam potenku a snaha o moderní příběh se projevila jen v účesu s dredy u jinak nepříliš zajímavého prince. ()

arcticsky

Vyvedená fantasy verze známé pohádky s hezkou Sněhurkou a eroticky provokativní královnou - dominou. Za zmínku stojí i malebná parta trpajzlíků, obr a princ - sympaťák. ()

• Do role obra Gorlocka byl obsazen stošedesátikilový český strongman Radek Paták. (Pluton)
  • Most, přes který přechází trpaslíci, je Rakotzbrücke, také známý jako Ďáblův most. Je postaven v parku Azalea and Rhododendron Park Kromlau v Německu. (Zetwenka)
  • Natáčení probíhalo na hradě Pernštejn. (Zetwenka)