Honzuki no gekokudžó: Šišo ni naru tame ni wa šudan o erande iraremasen

• Japonsko Honzuki no Gekokujō: Shisho ni Naru Tame niwa Shudan o Erandeiraremasen (viac)

Žila byla jedna mladá dívka jménem Motosu Urano, jejíž životní vášní byly knihy. Motosu milovala čtení, a tak se rozhodla hned po škole nastoupit jako knihovnice do místní knihovny. Žila byla Motosu Urano až do jednoho dne, kdy na Japonsko udeřilo strašlivé zemětřesení a dívku pohřbilo pod hromadou jejích milovaných knih. Jejím posledním přáním před smrtí bylo narodit se znovu do světa, ve kterém bude opět mít možnost číst spoustu knih.
Někdy se poslední přání člověku splní, jindy se nám však vyšší moc vysměje, a tak byla dívka reinkarnovaná do těla pětiletého děvčátka, dcery obyčejného chudého vojáka, ve světě, kde je úroveň literatury mizerná a kde jsou knihy tou největší vzácností, kterou si může dovolit pouze bohatá elita. Tohle křehké a neduživé děvčátko, které dostalo jméno Myne v sobě však stále má vzpomínky Motosu, její odhodlání stát se knihovnicí a touhu číst knihy. Jak by toho mohla dívka dosáhnout? Tak třeba pro začátek by mohla zkusit nějakou tu knihu sama napsat... (Jeoffrey)

Recenzie používateľa Jeoffrey k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2019) (S01)

Nádherné a kouzelné anime, už od skvělého openningu, který je rozhodně tím nejlepším v celé sezóně, až po samotný závěr každé epizody, spolu s překrásnými obrázky (arty) na konci. Někdy, když už si člověk říká, že ho ty isekai anime nemají čím překvapit, přijde i něco nového... A tohle je opravdu povedené, sice to má hodně pomalé tempo, ale celá atmosféra příběhu je tak úžasně poklidná, příjemná, milá a jen občas narušená nějakými dramatičtějšími chvilkami, které díky tomu, že zde není hlavní záporná postava, ale spíše podivná, život ohrožující nemoc, jsou náležitě napínavé a tajemné. Zatímco devět z deseti isekai hrdinů se vydává na cestu za záchranou světa, zdejší neskutečně roztomilá hlavní hrdinka si chce jen splnit svůj malý sen a tak místo boje s nestvůrami vytváří mnohem prostší a obyčejnější věci, jako je šampón na vlasy, papír, či různé okrasné ornamenty. Že to vypadá nudně? No díky jejímu neustálému boji o vlastní život, ukrytému na pozadí a dalším na první pohled obyčejným zápletkám, které vyplývají z toho, že pokud chcete něco tvořit, musíte mít materiál, lidi a finance a také díky faktu, že Myne musí neustále skrývat, že vlastně tak úplně není obyčejnou malou dívkou, to zase taková nuda není. Naopak, má to prostě své kouzlo, na jednu stranu je to hodně civilní a o obyčejných věcech, ale zároveň je to něco nádherného s hlubokým přesahem. Skvěle se na to dívá, hlavní hrdinku si nelze neoblíbit a stejně tak mě oslovilo i několik dalších postav. Také se hodně těžko hledá něco, k čemu bych si tohle anime přirovnal - mě osobně to vychází někam mezi Ookami to Koushinryou a Hakumei to Mikochi - což jsou obojí také velice silné a kouzelné seriály s pár podobnými aspekty... Každopádně za mě velká spokojenost a jeden z vrcholů této sezóny (a na pokračování na jaře se opravdu těším) 8,4/10 ()

Season 2 (2020) (S02)

Pokračování se nese zhruba ve stejném stylu jako první série, jen tím největším nepřítelem přestává být tajemná, život ohrožující nemoc, ale stává se jím boj proti sociální nerovnosti. Už to není tolik ani o tom vynalézání stále nových, drobných věcí, je to spíše o snaze o restrukturalizaci některých odvětví zdejší církve, přesvědčování ostatních, jakou má hlavní hrdinka cenu a boj na mnoha frontách se sociální nespravedlností. Jistě, témata zajímavá, občas docela silná, ale seriál tím u mě trošičku ztratil z té své lehkosti a uvolněnosti, díky kterým jsem ho měl v první sezóně tak rád. Není to rozdíl tak markantní, pořád je to velice příjemná podívaná se spoustou sympatických (starých i nových) postav, kde mě osobně nejvíc imponuje (kromě roztomilé hlavní hrdinky) hlavní kněz Ferdinand, ale cítit tam je. Je to pro mě asi jako když si porovnám oba openningy - ten u první série mi přišel prostě nádherný a ten u druhé série je mu hodně podobný (dokonce je od stejné zpěvačky), ale je to prostě pocitově o trošku slabší, pořád skvělé, ale trošku slabší... I tak druhá série za mě 8/10 a na další pokračování se pořád těším. ()

Season 3 (2022) (S03)

Jedna kniha se dopsala, je na čase začít psát další… Já však s hodnocením začnu naprosto nelogicky od konce. Poslední díl třetí série je úžasný, finále je skvěle emotivní a hořkosladké, navíc je většina linek logicky a často velmi uspokojivě uzavřena. Tenhle díl jsem si dnes opravdu užil. Zbytek série na mě ale už tak dokonale nepůsobil, občas mi to přišlo celé takové uspěchané a z té sympatické a tvořivé lehkosti, která prostupovala první sérii, toho tady už opravdu moc nezbylo. Nových vynálezů sice opět přibylo, ale ten tvůrčí proces, výroba a problémy kolem, byly jen jednou z mnoha součástí celku. Někdy jsem si až říkal, že se seriál snaží pracovat na příliš mnoha frontách najednou a na to, kolik má mít dílů, se tu toho snaží skloubit někdy až moc dohromady, ale pořád to celé drželo pohromadě a vše co se dělo, se dalo zvládnout bez problémů sledovat a každé téma dostalo dle mého dostatečný prostor. A tak i na poli všech těch pletich zdejší šlechty, problémů v rámci církve, starostí s podnikáním, a i tím občasným vynalézáním pro zdejší svět nových věcí (a s tím spojené důsledky pro zdejší společnost) se opět podařilo vybudovat slušný příběh s dobrou atmosférou a momenty, kdy se člověk dokázal o hrdinku a její blízké i trošičku bát. Byl to povedený příběh, často jsem si říkal, že musím Main obdivovat, autoři si toho do cesty pro takhle malou holčinu připravili docela dost. O tom, že postavy fungují tak, jak by měly (mnohé budete mít opravdu rádi, jiné nenávidět, jiné třeba jen chápat, ale nikdo vám nebude ukradený) asi nemá smysl u třetí série moc mluvit, kdyby postavy nefungovaly, tak bych u seriálu asi tak dlouho nevydržel, natož se jím dokázal bavit. Stejně tak se mi pořád líbí animace i hudba.  A tak naplněn myšlenkou, že vždy když něco končí, něco jiného začíná, budu vyhlížet další dobrodružství téhle sympatické knihomolky a i třetí sérii odměním zářivými čtyřmi hvězdami. 8/10 ()