Hra na oliheň

• Južná Kórea Ojingeo geim (viac)

easaque

+3* Opravdu se nešlo vyhnout současné všudypřítomné mediální masáži okolo tohoto Netflixovského seriálu a tak jsem neodolal a zvládl ho v průběhu jednoho dne, když mi budované napětí a zvědavost nedala, abych ho nedokoukal. Jihokorejskou kinematografii považuju za poněkud extravagantní a nejsem rozhodně její velký fanoušek, přesto jsem po skončení neodcházel nijak zvlášť zklamaný. Ve své podstatě to ale není žádné veledílo a veze se na vlně thrillerů s vyvražďovačkama oblíbené zejména u mladších diváků. Já jsem to vnímal spíš po stránce psychologické a sociálně-kritické, a to mě hodně bavilo a jen se mi potvrdilo chování lidí v krizových situacích. Proto se pro mě nijak zvlášť velké překvapení nekonalo a ke konci (poslední dva díly) to mělo klesající úroveň a dojemné scény mě tam spíš vadily a neseděly mi tam. Nepřekvapila ani snaha autorů si nechat otevřená vrátka pro případné pokračování, které mě však už opravdu neláká. Moje konečné resumé je jasné z mého hodnocení a nebojím se, že i bez mého doporučení to bude divácká událost roku ;-). Dodatek: nakonec po debatách jsem se neubránil přidat plusko a tím doporučit dál, ale výš se už nedostane. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

První půlka aspoň v sobě měla nějaký potenciál, který ta druhá docela zničila a úplně poslední scéna poslední epizody ho zabila. Takže z toho mám podobné "schéma dojmů" jako z otřesného Alice in Borderland - ale Hra na oliheň byla aspoň místy napínavá, měla zajímavější (i když šablonovité) postavy a je rozhodně o poznání inteligentnější. I některé ty hry měly něco do sebe. Ale ve výsledku to taky za moc nestojí, ani se mi to moc nelíbilo a znova to vidět fakt nepotřebuji. Navíc nelogičností bijících do očí je tam víc než dost. Takže moje další šance najít jihokorejský film/seriál, který by se mi skutečně líbil, zase selhala. I přes četná doporučení dobrých přátel. Podrobněji u hodnocení jednotlivých epizod. Slabé 3* ()

ilemas

Nebýt velkého ohlasu, všude na seriál narážím, tak by mě opět minul. Měl jsem velké obavy, že to bude nějaká pubertální kravina, zvlášť když hrají dětské hry, ale chytlo mě to hned od prvního dílu. Líbí se mě, že to má i jinou dějovou linku než pouhé hry  hluboký podtext. Psychologická sonda do charakterů lidí, zvlášť velice dobrá epizoda Kganbu, kdy se i ze slušňáka s mnoha dobrými morálními zásadami stává ve vypjatých situacích zvíře. ()

M.i.k.e

i přesto,že jádro příběhu,který variuje již viděné (Hunger Games,Escape Room,...) je poměrně obyčejné a nic objevného nepřináší je Squid Game tím nejlepším co přinesla spolupráce korejských/asijských tvůrců a Netflixu.Samozřejmě,že tu nechybí věci tolik typické pro zdejší tvorbu a ani se nedivím,že to místy až groteskní přehrávání všem nesedne,ale jinak Squid Game šlape jako hodinky.Tempo není zběsilé,seriál ale neustále letí kupředu a když už se má zpomalit,tak tvůrci přesně vědí kdy aby to mělo ten správný dopad.Co by možná neškodilo by byla větší hloubka postav,protože většina z nich se velmi rychle vyprofiluje buď jako dobrák a nebo úplný zmrd a víc by tomu slušela určitá nejednoznačnost,která by měla následně větší dopad...80% ()

Lischai

Recenzenti hodně slibovali "top strop" zážitek, který se za mě teda spíš nekoná. Squid Game je prostě Takeshiho hrad kde se umírá, a stylem seriál rotuje mezi emočně vypjatým thrillerem, sociální kritikou á la Parazit a ulítlým Bčkem. V několika momentech seriál dovede upřímně překvapit nějakým drobným twistem nebo vypjatou scénou, ale sociálně kritická rovina mi přišla spíš plytká a celková ujetost a nedomyšlenost settingu (tajemný ostrov plný záhadných mužů v maskách) to znesnadňuje vnímat jinak než jako odlehčenou morbidní srandu. Trochu taky zamrzí, že B-linka seriálu pozvolna směřuje k odtajnění identity hlavního záporáka s maskou, přičemž pointa je na úrovni Scooby Doo a průměrný divák ji podle mě prokoukne zhruba u třetího dílu z devíti. Vizuálně ale super a jako nenáročné pokoukání k obědu schůdné. ()

Garson

V hlavní roli opět finanční nouze a samozřejmě lidé kteří toho dokážou náležitě využít.Korejci se tu opět vyznamenali jak dokázali do devíti dílů narvat všechny kladné i záporné lidské vlastnosti.Na tomto seriálu se mi kromě chování některých postav líbila hlavně logistická stránka hry,vše to zázemí kolem,celý ten uspořádaný tým přisluhovačů,který se do té šílené hry zapojil.Je tu zde několik hlavních hráčů kterým od začátku fandíte včetně starého moudrého muže jenž byl podobný Yau-Manovi z pořadu Kdo přežije Fidži a Kdo přežije Mikronésie.Velká výhra v banku dokáže zázraky a stejně jako Stanfordský vězeňský experiment dokáže v lidech probudit i zvířecí pudy.Většina dílů byla průměrných,ale mě osobně velmi uchvátil 6.díl který byl plný podrazů a emocí a na tento díl se někdy zas podívám v alkoholovém opojení abych více dokázal pohltit tu emoční atmosféru která semnou i ve střízlivém stavu dost otřásla. ()

Wiikii

Nazval bych to klasickou Korejskou/Japonskou tvorbou zrcadlící životní standard v těchto zemích. CoToMelu? říkáte si? ... Znáte film Battle Royale (2000) je to snímek, který je brán jako inspirace pro Suzanne Collins co napsala Arénu Smrti aka Hunger Games, ale o tom psát nechci, jde o styl filmu, který ukazuje bezradnost života v těchto zemích, kdy vše je jen hra a vy jste hráč, který když hraje může vyhrát, ale musí respektovat pravidla svých bossů, pokud ne, zanikne. V těchto snímcích to znamená smrt, v reálu ... no to je skvělé na tomhle seriále, že tady Vám ukáží i ten reálný pohled na tuto hru. .... HODNOCENÍ: 90%  ()

Vyhy

1. série - 60 % - Asi chápu, proč je to takový hit. Musím sám uznat, že samotné hry a jejich provedení zabaví a divák vážně lační po tom se dozvědět, co bude další hra a jak asi zamává s počtem hráčů. To je ale vše. Samotný příběh kolem toho je nezajímavý, první dva díly doslova nudné. Hra s kuličkami, to bylo drsné a emotivní, to mělo grády, ale jinak takový průměr. Hitem to je z toho důvodu, že je to opět něco nového. Až přijde druhá sérka, tak lidi z toho už tak odvaření nebudou. ()

rakovnik

Kult tohoto seriálu mě tak ovlivnil, že jsem se prostě musel podívat. Rozhodně nelituji. Korejci umí, a to nejen násilí. Nevím, zda to tvůrci zamýšleli, ale mě kromě napětí zaujala také lidskost, kritika konzumní společnosti, rozpadající se vztahy. Však her bylo pouze několik a popravdě minimálně jedna spíše nudná. Ale tam se zase projevily charaktery. Hned první zvrat překvapil, momentů překvapení bylo dostatek. Hodně se mluvilo a křičelo (korejština zní opravdu zajímavě), ale to mluvení bylo mnohdy významnější, než samotné hry. Opravdu zajímavý seriál, který rozhodně není pouze o brutalitě a násilí. ()

Nach

Skvělý seriál, jehož nejslabším článkem je druhá a poslední epizoda. Druhá, neb se v ní nic zajímavého neděje a poslední pro zvraty, které jsem uhádl už v polovině série. Nicméně nenechte se proto odradit. Hra na oliheň je jeden z TOP seriálů ala Hunger Games. Logických lapsů až tolik není (kromě pár her a epizod) a celé to navíc dává i filozofický smysl. Tisíceré doporučení pro všechny milovníky kousků typu: Úniková hra, Saw, Hunger Games, Kostka, apod. 80% ()

BarryLyndon

Trochu mne kolem toho sere ten buzz, protože jsme to bingli ještě než kolem toho bylo halooo v den vydání. :) Je to prostě jako libovolná velká korejská klasika akorát v seriálovém podání. Must see pro všechny. Akorát to nemuselo mít víc konců než Návrat krále. ()

Langy10

Naprostá bomba. Nevim co víc napsat. Hra plná zmrdství, podrazů a prohnilosti, přesně tak, jak vypadá dnešní civilizace. Pointa filmu je, že lidi udělaj pro peníze všechno. Líbilo se mi to nadmíru a myslim, že žádný seriál v blízké budoucnosti se tomuhle nevyrovná. 99% ()

Rocky88

Vydařená brutální psychozáležitost, která ve všech směrech 2/3 graduje, aby pak následně sundala nohu z plynu a nechala pracovat rekuperaci, jinak by jí došla šťáva úplně. Snad u toho stojanu s nápady nějaký měsíc vydrží, aby se dalo jet dál a mohl být odčiněn konec, který tu vlastně ani nebyl. ()

moviefreak

Som neskutočne rád, že sa Netflix rozhodol vyhradiť 500 miliónov ročne na kórejské filmy a seriály. Prečo? Nadštandardný vizuál a kamera, strelené až prestrelené príbehy, herecké koncerty všetkých, dokonca aj komparzistov a vďaka Netflixu vidia tieto skvosty po celom svete. Go Korea Go :D ()

C0r0ner

Velmi dobré, to jo, ale ne skvělé jak by ohlasy naznačovaly. Našlo se pár ryze pětihvězdičkových momentů (např. celá epizoda 6), ale také se našlo pár blbostí a nezvládnutých detailů, takže dohromady "pouze" nadprůměr, nicméně pokud by se podobným směrem ubírala seriálová tvorba, nezlobil bych se. 85% ()

dubinak

Mám to mezi čtyřmi a pěti no, protože jsem asi nebyla překvapená natolik jako někdo, kdo na tyhle typy "her" ve filmu není zvyklý. Korejci to ale povýšili na docela jiný psychologický level a například díl s kuličkami byl po této stránce absolutní špička. Tento seriál má tu moc, že vás dokáže každičkým dílem (s výjimkou druhého, který byl brutálním propadem) napnout jako struna, protože je to stavěné hlavně na napětí spíš než nějaké akci. Hlavní hrdina je vybrán, řekla bych, excelentně, protože jiné kultury se potřebují s hlavním hrdinou zkrátka citově propojit, což by mohlo jít se špatně vybraným Korejcem těžko. Obecně to chce se naladit na zcela atypickou vlnu při sledování tohoto příběhu. Režijně je to ale zvládnuté brilantně, nečekejte žádná klišé, i když nějaký ten americký motiv by se možná našel. Tento seriál ale umí překvapit úplně v jiných měřítkách a nenechá vydechnout. O té páté hvězdě ještě popřemýšlím, zklamalo mě totiž trochu to rozuzlení v osmém díle a že si toho pro poslední díl příliš neschovali. ()

PROCESOR

Tak jsem byl na ten seriálový hit zvědavý a po prvním díle jsem si říkal, že je to s námi lidmi už opravdu špatný, když tohle má být nějaký kult. To šílenství kolem toho absolutně nechápu. Nicméně jsem to samozřejmě dokoukal a rozumím, že tam jsou monety, kdy stupňující se tlak na soutěžící rozvíjí jejich opravdový charakter, ale celkově to bylo pro mě spíše zklamání. Ohromná zábava, vážně k popukání, sledovat, jak se lidi navzájem zabíjejí. ()

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

04.12.2022

Mezi největší streamovací služby se typicky řadí Netflix, Disney+ nebo HBO Max, často se ale zapomíná na poměrně zásadního hráče - Amazon Prime Video. Pravda, je pro to několik dobrých důvodů: jeho… (viac)

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

09.11.2022

Zatímco v těchto dnech na Disney+ stále ještě bojuje o diváckou přízeň Andor, což se mu podle vesměs pozitivních reakcí diváků poměrně dobře daří, mezitím už začíná i natáčení jednoho z dalších… (viac)