Hra na oliheň

• Južná Kórea Ojingeo geim (viac)

HennessyVSOP

Vlastně nechápu, proč je tenhle seriál takovej hit. Nějakým způsobem se snaží upozornit na hrůzu kapitalismu, kde se dá koupit život za peníze a bohatí se nudí na tolik, že si vymyslí zvrhlou zábavu, a je to podáno stylem, že ten debil je ve finále samotný divák. Poměrně dost předvídatelné kam se to celé dostane, drobné překvapení na konec je taky myšlenka vybrakovaná z jiného filmu, ale se stejnou pointou. Btw. prakticky všechny postavy v ději až na výjimky jsou vlastně strašný kokoti. Asi nejsem cílovka. ()

mikiqex

Vše už bylo napsáno, osobně jsem se nad to zabíjení povznesl a bral to spíše ve stylu bitek Spencera a Hilla. Tak trochu jako ti VIP. Některé dějové linky a střípky jsem úplně nepochopil, třeba (spoilers!) co jako čekali ti manželé - že vyhrají spolu? A taky že nemohou ve dvojici jít proti sobě? Protože, nechci se kasat, ale mě to trklo okamžitě. Linka s policajtem byla super, ale podle mého ji nedotáhli. Tak za tohle (a ten zbytek, který sem nepíšu) dávám jenom čtyři :-) Jo a ze zvyku jsem se na to díval v angličtině, kde je pár věcí špatně přeložených. Třeba že s ukončením hry musí souhlasit všichni, ne většina. Docela jsem se pak divil tomu hlasování. ()

kacer4

Ak toto autor písal asi desať rokov, mám veľké obavy, čo vyprodukuje za jeden rok, ktorý mu dá Netflix. Súhlasím, že je to parádny námet a z vrtuľníka to vyzerá dobre. Ale ak to začnem rozmieňať, tak to padá na základných bodoch. Krátkozrakosť postáv je do očí bijúca - hry majú takmer celý čas nakreslená na stene. Organizátor si dovolí prehru v najlepšom možno okamihu - čo by asi robil na skle. Hlavná postava sa vykašle na dcéru (ako pri každej príležitosti) a ide rozbiť organizovanú skupinu. Neprekvapivo to vyhrá tá postava, ktorú typujete od začiatku. Atď. ()

Veber

Asi, občas nelogické, ale dobře se na to koukalo, perfektně zvolená hudba a až bizarní barevný vizuál. Občas chyběly odpovědi na otázky (je fajn vědět, kdo je Bílý kůň, ale jeho motivace mi unikla). Závěr mohl být lepší, ale svým způsobem byl uspokojivý. Psychologii postav a jejich chování v daných situacích hodnotím velmi pozitivně (vybavil se mi třeba trochu i Pán much). Obsah násilí únosný (Korea umí být mnohem drsnější) pro dost široké spektrum diváků. Navzdory závěru doufám, že pokračování nebude (ale obávám se, že vzhledem k tomu hypu se ho dočkáme, Netflix to určitě využije, zas by byl asi hloupý, kdyby ne, že...). Ps: já také ještě věřím v lidi ()

Doggie773

Korea mě stále nepřestává překvapovat kvalitou jejich filmové tvorby. Z názvu jak z nějakého zvráceného porna se stal úžasný seriál, který nedá spát nejednomu divákovi. Všechny postavy v seriálu jsou naprosto skvělé, velmi přirozené. Děj je sice předvídatelný, ale to na kvalitě rozhodně neubírá a jedná se o jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděla. Nadále kontrast tyrkysové barvy hráčů s růžovou barvou dozorců je naprosto skvělý a i když to divák nemusí vnímat, tak to má velmi dobrý vliv na lidskou mysl a je to přímo vizuální pastva pro oči. Hudba je velmi zvláštní, ale velice návyková a člověk si jí rychle zapamatuje. ()

kokofek

Příjemně mrazivé a příjemně děsivé. Chytré a překvapivé. Pro nás Evropany je možná trochu nezvyklá mimika ,gesta a prožívání emocí. Po čase jsem si ale zvykla a seriálu to na působivosti vůbec neubralo. Zkrátka a dobře,skvěle jsem se bavila. ()

SamGee

Dva mesiace od svojho debutu na Netflixe si kórejský seriál  Squid Game podmaňuje čoraz viac divákov a stáva sa predmetom diskúsií na Západe. Väčšina ľudí by sa však pýtala prečo je tento seriál z Ďalekého východu taký populárny a v čom sa odlišuje od ostatných počinov na Netflixe?     Dej sa zameriava na skupinu ľudí, ktorí nestíhajú splácať svoje dlhy. V najzúfalejšej chvíli sa im naskytne riešenie vo forme súťaže. Hráči čoskoro pochopia, že prehrať v súťaži sa rovná smrti. Celá sezóna sa nesie v duchu smrtonostných hier a odkrývania ľudskej povahy.   Tento survival triller sa spolieha na dejové zvraty, gradáciu napätia a kritku spoločenského systému. Spolupráca týchto prvkoch je najviac viditeľná pri hrách z detských čias. Divák je v neustálom strese a nikdy nevie, ktorá postava to prežije. Napätie nie je jedinou zbraňou tohto seriálu. V zásobe má aj osobné momenty, v ktorých odkrývajú charaktery svoju pravú tvár. Príbeh dostáva aj krimi nádych vo forme policajta (Wi Ha-joon) hľadajúceho svojho brata, ale táto dejová vložka je menším sklamaním, nakoľko neodkrýva tajomstvá hry, ktoré by diváka zaujímali. Ostáva nám len dúfať, že v druhej serií sa dozvieme viac o tejto hre.   Samotní herci podávajú skvelé výkony. Hlavný hrdina Gi-hun (Lee Jung-Jae) si prechádza charakterovou premenou, ktorá nestráda silné emócie. Hráč č. 1 (O Yeung-su) je Gi-hunovým zábavným spoločníkom, kamarát z mladosti Sang-Woo (Park Hae-soo) nie je tým, za koho sa považuje, a mladá Sae-byeok (Jung Ho-yeon) odkrýva svoju zraniteľnú stránku. Vedľajšie postavy stihnú zažiariť, či už ide o imigranta Aliho (Anupam Tripathi) alebo kriminálnika Deok-Sua (Heo Sung-tae).   Hudba je atmosferická a navodzuje zimomriavky. Spolu so slávnou skladbou Na modrom Dunaji vytvára perfektný kontrast so zvyškom seriálu. Samotná výprava je úžasná.  Kamerové zábery sú dobré nasnímané, kulisy dotvárajú hĺbku k hrám a kostýmy s maskami sršia štýlovosťou. Nech už ktokoľvek dbal o vizuálnu stránku seriálu, zaslúži si nejaké to ocenenie.     Squid Game je odvážny seriál, ktorému sa podarilo preraziť vo svete vďaka neokúkanému nápadu, dobre napísaným postavám, napätej atmosfére a jedinečnému vizuálu. Určite ho odporúčam všetkým milovníkom týchto ingrediencií.     Príbeh: 9/10, Herci: 9/10, Hudba: 8/10, Kamera: 9/10, Výprava: 10/10, Celkovo: 9/10. ()

Desmond04

Korejci filmovému světu poslední roky ukazují, že opravdu umí. Je však hype ohledně Olihně opravdu oprávněný? Ano i ne. Od nejsledovanějšího seriálu na Netflixu vůbec bych čekal, že mě asi více odpálí na Mars. Přesto je to však bezpochyby velmi nadprůměrná podívaná. Skvělý koncept, skvělé obsazení, skvěle budovaná atmosféra, ne tak skvělé rozuzlení. Ač to zpočátku vypadalo, že bude diváka zajímat v podstatě jen postava člověka, který selhává jak v roli otce, tak snad ještě více v roli syna, postupem času si sympatie získávají i ostatní členové velké hry, kteří z velké části přišli o život v neuvěřitelné hře s kuličkami. Klobouk dolů autoři, to byla fantazie. Bohužel jak děj postupoval dál a dál, kulervoucí rozuzlení a vysvětlení ne a ne přijít. Jakto, že tahle hra může žít tak dlouho? To je na tom Jižní Korea tak špatně, že se nikdo nepodivuje nad tím, že každý rok beze stopy zmizí na 500 lidí? A sakra chlape, proč si nenastoupil do toho letadla? ()

ReactLotus

Východné krajiny vytvárajú veľmi zvláštny osah. Väčšinu z toho nechápem a príde mi to zvrátené a blbé. Squid game je na tom podobne. Tiež to je zvrátené a blbé, ale všetko začne vo finále dávať zmysel. Je to ako som už spomenul zvrátené, divné, blbé, ale aj emočné a vytvára niekoľko dilematických otázok a myšlienok. "Má väčšiu hodnotu pomoc svojim blízkym, aj za cenu, že buď oni alebo my prídeme o všetko alebo sa radšej zmierime s osudom a neriskneme šancu na zlepšenie našich problémov?" Vo finále je práve toto myšlienka, ktorú som zo seriálu pochopil. Je to jeden z mála seriálov, ktoré Netflix nedoj*bal. Nemyslím to tak, že Netflix produkuje sr*čky. skôr mám na mysli to, že Netflix strašne tlačí na kvantitu a vo finále je veľa ich seriálov, ale hlavne filmov unáhlených a slabých, ale plných už nepotrebných vecí. Myslím, že to by sa stalo aj s pokračovaním. Nemyslím si, že je potrebné. Skôr nejaký prequel, spinoff, ale pokračovanie nie. Herci sú hádam všetci skvelí. Proste každá postava je uveriteľ'ná. Myslím, že tu nie je nikto, kto by nehral presvedčivo a čo je hlavné, záležalo mi na postavách a mrzel ma ich koniec. Príbeh je v základe jednoduchý, ale kulisy, scenár, hudba a všetko ostatné vytvárajú atmosféru, ktorá diváka vtiahne a nepustí pokiaľ seriál nedopozerá - epizódy su pomerne dlhé, ale ubiehajú veľmi rýchlo. Niekoľko otázok mám stále aj po konci nevysvetlených a to je dobre ako pre tvorcov, tak aj pre divákov. Otvára to možnosť novým projektom vstúpiť do sveta tejto HRY a mne, divákovi dáva o dôvod viac si to pozrieť celé znova a sústrediť sa na nevysvetlené veci, prípadne nájsť odpovede. Čakal som pecku a to, čo som dostal je pecka. Skvelé efekty, herecké výkony, dej, proste všetko. Ale, stále mi tam niečo chýba a preto dávam 8,3/10. Update: už bola ohlásená 2. séria. Dúfam, že bude dobrá... ()

furie

Super první série, kterou jsme si s rodinou užili, ale...  Proboha to si musel obarvit vlasy na tak příšernou barvu?! Doufám, že si to mě to nebude v během druhé sérky moc iritovat. ()

kishi_SO

zaujimavy pohlad na to, coho su ludia schopny za peniaze. Prejav citov (vsetkeho druhu), zvrhlost, napatie. Pomaly rozbeh, kde som sa len divil preco gestikulacia a mimika hra hlavnu rolu, az po vynikajuci stred a trochu rozpacity a zvlastny zaver. ()

Igy007

Počáteční motivací byla prostá zvědavost. Hlavně ten název mě zaujal : co si pod tím představit, žeano ... Na první dojem působil herec v hlavní roli jak nějaký bídný ochotník; i první dojem se může zásadně mýlit. Šok přišel s odpovědí na otázku ohledně názvu seriálu; dětskou hru bych vážně nečekala. Nevím věru, co pochváliti dříve: scénář, vizuál, herecké výkony, zvuk nebo celkovou propracovanost ... ty úkoly jsou vážně pekelný, ačkoliv některé se mi už vytratily z paměti. Nečekaně za nejfikanější považuji úkol s cukrátkem. Co ale pro mě je na celém seriálu nejnečekanější, je ta psychologická stránka, není to forma vez vobsahu, jak říká Brodský ve Světácích. Paradoxně mi z toho nejvíc utkvěly jednotlivé postavy, přes všechen bengál si nejvíc vybavuji ty lidi uvnitř i mimo hru. Možná se mi to celé líbilo o to víc, že mi sledování nevnutila média, našla jsem to náhodou při hledání jiného filmu, a tak nebylo jak si vyrobit předsudek. ()

Franki69

Ano, je to surové…ale nejen to. Scénář se s postavami pomazlil a emoční a psychologický vývoj skupiny, která se dobrovolně účastní v hermeticky uzavřeném prostředí smrtelně nebezpečných dětských her, kde ze skupiny „stovek“ vyhraje miliardy v korejské měně won (v českejch to vychází na 861,5 milionu korun) jen jeden vykreslil velmi barvitě a přesvědčivě. Přidejte designově sevřenou a precizně propracovanou výpravu, kostýmy a občasné (ne však neustálé) bezmála slasher akce. Nejvíc jsem hru na oliheň užil, když jsem měl možnost vidět ji v původním zvuku. Dal jsem plnej počet hvězd, bodově je to ode mne ale za 85%. Za tu stupidní linku s bílými V.I.P. gaidžiny a některé dost divné nelogičnosti.  Abych nespolieroval, nebudu na ně upozorňovat. Až se podíváte, přijdete si  na ně sami. A zkouknutí doporučuju, tohle se povedlo. ()

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

04.12.2022

Mezi největší streamovací služby se typicky řadí Netflix, Disney+ nebo HBO Max, často se ale zapomíná na poměrně zásadního hráče - Amazon Prime Video. Pravda, je pro to několik dobrých důvodů: jeho… (viac)

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

09.11.2022

Zatímco v těchto dnech na Disney+ stále ještě bojuje o diváckou přízeň Andor, což se mu podle vesměs pozitivních reakcí diváků poměrně dobře daří, mezitím už začíná i natáčení jednoho z dalších… (viac)