Irští horníci toho mají už dost. Pracovat za žebráckou mzdu v nelidských podmínkách by se nelíbilo nikomu. Proto se bouří. Kapitalistická klika však nasazuje do jejich společenství policistu. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Vysloveně dokonalá filmařina, hlavně v bezdialogovým kamerovým úvodu jsem se vysloveně vyrochnil. Kamera ví přesně co má zabíra, herci zase co a jak říkat a charisma obou hlavních představitelů násobí už tak kvalitní zážitek ze sledování tohoto sociálně laděného snímku. Pokud jde o postavu Jamese McParlana celou dobu jsem si nalhával něco co nakonec vůbec nebyla pravda. Málokdy jsem se v někom tak spletl jako v Jamesovi, ale když si ten film v hlavě přejíždím znova, tak si to nalhávám zase. Fakt skvěle napsaná postava. Krapet víc se vymazlit s koncem a neváhal bych s pětkama. ()

emma53

Kdybych nečetla o tom filmu trochu víc, tak do toho jdu s vědomím, že Molly Maguires bude hlavní ženskou postavou tohoto dramatu. Chyba lávky, jde o daleko složitější a organizovanější Molly. než se na první pohled může zdát. Je to parta, která se skrývá za Hyberňany a říká si Molly Maguires, podle bandy hrdlořezů v Irsku a jsou roztroušeny ve všech uhelných dolech. Ale co se za tím skrývá a proč jednají, tak jak jednají se dozvídám až přes Jamese McKenna, který mezi ně proniknul jako agent policie. Syrové, drsné, nelidské podmínky v dolech a práce za pár šupů. Nedivím se mnohým reakcím ani trochu. Poslední rozhovor mezi Jamesem a Jackem měl svou váhu, to co mu Jack na rozloučenou říkal, byla pravda, s tím jsem nemohla než souhlasit. A trochu té romantické vsuvky Molly Maguires zjemnilo, takže to nebyla až tak moc chlapácká záležitost, jak to na mě v prvních momentech působilo. ()

tahit

Historka, která by na partaj komančů působila jako opojné víno. Chmurné sociální podmínky a přitom pořád plná hospoda. Jak příkladně skromní horníci, když mají ženy a děti. Problém je v tom, že celá tahle story je místy nezáživná. Vzdáleně to trochu připomíná některé naše budovatelské bestsellery z dob socialismu. ()

Flego

Komplexne sa film blíži k dokonalosti, súzvuk obrazu, hudby, zvuku, réžie či hereckého obsadenie je na vysokej úrovni. Azda sa snímok do seba príliš zamiloval a posledná tretina ( okrem záveru ) stráca na údernosti, ale je mu odpustené. Málo známy snímok zobrazuje veľmi známe filmové hviezdy v dokonalej forme. ()

classic

Strhujúci úvod filmu, keď počas prvých 15. minút nezaznie ani jeden ľudský hlas, čo mi pripomenulo, 9 rokov starý kinematografický nedocenený Andersonov klenot - Až na krv, s Danielom Lewisom. ROPU vystriedalo UHLIE, v geniálnych minimalistických záberoch som si myslel, že v takomto duchu pôjde aj ostatok filmu. Z časti, áno, z časti, nie, lebo tu režisér so strihačom pridávajú niekoľko zbytočných strihov a scén, ktoré rušia kvalitné pocity z pozerania, inak výborného filmového diela, s tradične skvelým kameramanom Wong Howeom. Druhá polovica 19. storočia, a nespokojní baníci, ktorí robia, ako draci, pritom MZDA, je extrémna nízka, každú chvíľu im strhávajú rôzne pracovné poplatky. Jedna tajná organizácia, ktorá sa nazýva, ako tento film, čiže The Molly Maguires, ktorých by som nazval : SABOTÉRI. Niekoľko baníkov, na čele s lídrom Jackom Kehoeom ( Sean Connery ), organizujú nebezpečné sabotérske práce v bani, pritom neváhajú vraždiť, podľa nich : za to zodpovedných... Polícia si najmä detektíva - INKOGNITO, Jamesa McParlana, aby sa nenápadne INFILTROVAL do tejto skupiny, tam má podávať informácie, sondovať, začleniť sa, pričom nemá vzbudiť podozrenia, že je špión. Zamiluje sa do jednej sympatickej ženy. Celý snímok na mňa pôsobil takou nepríjemnou čiernou atmosférou, nielen preto, že boli celí začmudení, sú tam aj malí chlapci, ktorí pracujú taktiež v ťažkých sociálnych podmienkach. Taká depresívno - hustá atmosféra, ktorá vynikajúco zachytila dobu. Harris aj Connery, sú parádni, dobre to odsýpa, občas filmu chýba potrebnejšia logika, lebo postavy zvláštne konajú... Ale inak, som viac - menej spokojný, má to niekoľko kazov, ktoré by teoreticky mali znížiť hodnotenie, ale popri mojom obľúbenom kameramanovi, tak neučiním. ()

• Art Lund v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)