V 23. storočí je Zem ohrozovaná ohnivou guľou. Starý mních Cornelius vie, že ju môže zastaviť len Piaty element - Najvyššia existencia, spájajúce štyri základné elementy. Zlo však robí všetko preto, aby sa to nestalo a osud Zeme tak leží v rukách taxikára a bývalého agenta Korbena Dallasa a krásnej mimozemskej bytosti Leeloo. Spojí ich náhodné stretnutie a hoci Korben Dallas spočiatku nie je veľmi ochotný Leeloo pomôcť, napokon jej nedokáže odolať. Zlo so svojim vyslancom, magnátom Zorgom sa však nevzdáva... (RTVS)

Skejpr

Jeden z nej akčních filmů, sci-fi filmů, i komedií poslední dekády. Rozhodně jedna z nejlepších rolí Bruce Willise, a v každém případě nejlepí Trávníčkův dabérský výkon :) Ten film má svoje mouchy (například dost nezvládnuté tempo a gradace akčních scén), ale já ho prostě žeru. ()

Pumiiix

Pátý Element mě teda rozhodně nijak nenadchnul a nezasáhl, už jednou kdysi jsem viděl začátek a párkrát prostředek, možná někdy na nově i konec ;-). Až dnes jsem se ovšem odhodlal si film pustit celý. Má své světlé stránky, párkrát rozechvěje bránice, ale většinou spíše irituje, aspoň ale nenudí. Bruce Willis je mage sympaťák, film hodně zvedá, stejně jako mumlající, roztomilá Milla Jovovich, ale co je to platné když je v každé scéně tuna klišé? Masky jsou slabé, padouši mizerní, Chris Tucker jako Ruby Rhod na zabití. Tolik patosu v jednom filmu…Humor mi přišel dost dětinský a ani GP nefungovalo. Slabší průměr, jednou a stačilo. ()

Shit

Jeden z nejlepších filmů Luca Bessona, skvěle hláškujícího Bruce Willise a nejlepší film Milli Jovovich, která je tady opravdu krásná, dokonalá nadbytost.Pro mě je to absolutni špicka mezi Sci-fi komediemi a i mezi normálními sci-fi to u mě zastupuje ty nejvyšší příčky, opravdu jsem se královsky bavil v každičkým kousku tohohle filmu a ještě je to film, kerý se dá vidět i vícekrát, což je jeho další velký plus. pro mě neni možný jiný hodnocení, než za 5 ()

Morien

Suprzelený. Jo a jen tak mimochodem, například u tohohle filmu mě fascinuje trailer. Já nevím, jestli jsem tak divná, ale obsah "tohohle" Pátého elementu bych podle upoutávek fakt nepoznala. ()

choze

Fajn space opera s epickou výpravou a triky, ale hlavně s milým sbližováním Korbena a Leeloo a spoustou zábavných detailů a humorem. ()

Segrestor

Tak jako se stal Blade Runner kultem pro moje starší kamarády, se stal v devadesátych letech Pátý element pro mě. Brilantní sci-fi, fungující hlášky (hodnocení - zelený a superzelený používám dodnes), skvělé výkony všech zúčastněných a spoustu další nej. Ve sci-fi musí sranda být, to vám řekne každý, kdo není z NASA. Vlastně v celé světové kinematografii stěží naleznete film, který by v sobě tak geniálně snoubil všechny žánrové prvky navíc zabalené v dechberoucím vizuálu. ()

Gilmour93

„Ahoj, vy jste Němci..?“ Himl, hergot, krucajs, Pátý element, tohle mě vážně baví a to hlavně proto, že na každém políčku tohoto sci-fi plného nadsázky, parodie a šílených kostýmů lze vycítit lásku k žánru a nadšení, s kterým k tomu autor přistupoval. Zábavný kněz Bilbo Holm, Willis jak ho máme nejraději, "Mul-ti-pas“ Milla a král parchantů Gary. Dokonce i ta nesnesitelnost Tuckera nepatrně pominula, když ztratil pod nohama sebevědomou půdu suprzeleného D.J. Rubyho. Bessonovo nejen z pohledu evropského sci-fi "Velké Bada Bum!“ ()

Hal_Moore

Konečně! Už žádní jednoduší Muži v černém nebo beletrie Den nezávislosti. Pátý element má vše, co si vaše fatazie jen dokáže představit pod pojmem fantasy vesmír. Vetřelci jsou velmi živí a přesvěšdčiví. Zbarvení, stroje a zajímavosti jsou velmi originální a oděv Jean Paul Gaultierové je neobyčejný. Tento film je oku potěšující a velmi neamerický. Bruce Willis je jedno velmi přijemné klišé. Tato představa o budoucnosti je velice cynická a ovlivněná knižními sci-fi trháky. Luc Besson odvedl svůj kus práce dokonale. Fantastický film! ()

TheDarKnig

Určitě výborná na hranách trapnosti, parodie a vážnosti se pohybující scifi, ovšem někdy jsem měl pocit z té záplavy barev, kuriozních postaviček, ještě šílenějších záběrů a celkového vykreslení této budoucnosti, jako by si Besson řekl: Ok, tak po dvou opravdu seriózních a výborně přijatých filmech teď potřebuji něco lehčího.. A nejlepší, když tam prostě hodím cokoliv, co mně přes dnešní den napadne." Bylo by určitě zajimavé analyzovat, kdy např. vymyslel toho černocha, protože ten působil jak z hajzlu :) a je skvělým příkladem velmi velké samoúčelnosti některých aspektů filmu. Nicméně, hlavní herecký ansámbl je zdařilý, Willis hraje zase mlčenlivého, ironizujícího badasse se šrámy z minulosti, Jovovich je jako křehká kráska k sežrání a Oldman si opakuje scénář z Leona. Řemeslně o třídu až dvě lepší než o dva roky mladší Epizoda 1, vizuálně kýčovité leč povětšinou chutné.. A nemůžu neříct, že jsem se nesmál :) Takže 4. A závěr se snaží o nějaké moralizování a docela mu to chvíli jde ()

Brouk

Nehorázná "vizuální poívaná" od L.Bessona prokládaná super hláškami. G.Oldman je v tomhle filmu vzorem všem antihrdinům, záporňákům. ()

sportovec

Víc hluku a vnějších efektů odnikud nikam na úkor skutečné kvality. Film působí spíše dojmem parodie nebo travestie. Je to napadnutelné i jako pohádka. ()

TeeAge

| Scenár: Robert Mark Kamen, Luc Besson | Hudba: Éric Serra | Produkcia: Patrice Ledoux | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Gaumont Film Company | Rozpočet: 90 miliónov $ | Tržba: 263,920,180 $ | Film, ktorý mal v sebe niečo jedinečné. Atmosféra bola fakt dobrá, napriek tomu, že sa tie rôzne tvory niekedy chovali fakt blbo. Pesníčka Divas Dance mi však tak prirástla k srdcu, že dnes je už pre mňa klasikou (s partou si ju pospevujeme v Q dure a Z mole :) Besson, ďaľší nadpriemer... ()

sniper18

Je to vydarený akčný sci-fi film od Luca Bessona. Má pomerne dobrý príbeh odohrávajúci sa vo vzdialenej budúcnosti, kedy sa k Zemi blíži samotné zlo a ľudstvo môžu zachrániť iba štyri vzácne kamene a hlavne piaty element, ktoré vlastní priateľská inteligentná mimozemská rasa, lenže kvôli mocnému mužovi a jeho pomocníkom, nepriateľským mimozemšťanom dôjde k narušeniu pôvodnému plánu, ale piaty element sa podarí zachrániť a je ním zvláštna žena. A tak taxikár, bývalý špičkový vojak spolu s ňou dostane za úlohu získať aj kamene a odvrátiť tak hroziacu katastrofu. So spracovaním som veľmi spokojný, síce celý film pôsobí na prvý pohľad prakticky úplne brakovo a preplácane, ale v tomto prípade s tým nemám ani najmenší problém, keďže je to jasným zámerom a navyše to vyšlo snáď najlepšie, ako vôbec mohlo. Tu po celý čas skutočne vidieť, že tvorcovia k tomu pristúpili s úprimnou radosťou a ani chvíľu sa neberú vážne a preto z toho vznikla dynamická zábava s množstvom skvelých nápadov, bez jediného slabého miesta, kde jedna nezabudnuteľná situácia strieda druhú a všetky tie absurdnosti, či už menšie, alebo aj zásadné pôsobia tak zaujímavo. No pochváliť musím aj to celé univerzum, ktoré je úplne netradičné a originálne, preto sa dá stále tešiť na to, čo zase príde a tak tu vlastne ani nemám čo vytknúť, veľmi ma to bavilo od začiatku až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a v rámci svojej kategórie je výborná. Samozrejme ani akcia sa tu nedá brať vážne, ale všetky akčné sekvencie sa vydarili, od najmenších prestreliek až po vesmírne akcie. A najradšej mám celú časť na dovolenke, ktorá využije klasický akčný koncept, len tentoraz s mimozemšťanmi. Tentoraz sa mimoriadne vydaril aj humor, je ho tu plno, či už rôzne hlášky alebo aj celé scény a je to výborná zábava. Herecké obsadenie je skvelé, Bruce Willis v jednej zo svojich najlepších úloh, Milla Jovovich v netradičnej úlohe, zaujímavý záporák Gary Oldman a množstvo výborných vedľajších postáv ako Ian Holm, Chris Tucker, Tommy Lister, Brion James a mnoho iných. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, Luc Besson tu odviedol skvelú prácu, hlavne jeho netradičná vízia budúcnosti, všetky tie zbrane, dopravné prostriedky, kostými, mimozemšťania, to všetko ma bavilo, rovnako aj celý ten zámerný béčkový štýl, tu nemám čo vytknúť. Toto nie je práve film, ktorému by som dokázal dať plné hodnotenie, ale aj tak je Piaty element skvelá kombinácia akcie, sci-fi a humoru, na ktorú sa dá pozerať opakovane. 80% ()

molotov

Tenhle film prostě miluji, Bruce je naprosto okouzlující, Milla sexy, Chris vtipný a Gary ďábelský. Takové množství vtipů a vizuálních nápadů se jen tak nevidí. ()

Madison

Obdivujem jedinečnú fantáziu režiséra Luca Bessona. Táto snímka si ma získala sympatickým humorom, oslnivou farebnosťou a impozantnými maskami. Taktiež jej nechýbalo skvelé herecké osadenstvo na čele s neuveriteľným Gary Oldmanom, neopakovateľnou Milou Jovovich a na prvý pohľad arogantným Bruceom Willisom. Jediné, čo mu môžem vytknúť, je povrchnosť a obsahová absencia. Pri tomto trikmi nabitom scifi je sotva badateľná, no po dopozeraní sa vo mne nezakorenila nijaká hlbšia myšlienka, ktorá by ma nenechala ľahostajnou. Škoda nevyužitého potenciálu. ()

berg.12

Buďte trošku patrioti! Takovéhle sci-fi made in Evropa (aspoň trochu) se hned tak nevidí. Vlastně se vůbec nevidí, takže nebudeme klást na film přehnané filozofické nároky, promineme toho příšerného Chrise Tuckera a budeme si všímat hlavně Bessonovy obrazotvornosti, která je tady prostě úžasná. Což potvrzuje i skutečnost, že ten film téměř nestárne. ()

NinadeL

Příběh, který nás z roku 1914 přenese velice záhy do 23. století, čekal na svou realizaci 20 let. A proto není divu, že na první pohled není přístupný všem. Částečně je to parodie parodie a zároveň oslava fantazie. Za Moebia a Maïwenn Le Besco jsem šťastná. ()

Kaka

Ukrutně barvitá a po všech stránkách přepálená záležitost, která pobaví, chvílemi i strhne, nadchne několika legendárními hláškami a trikově naloženými, přeexponovanými sekvencemi. Zároveň donutí k zamyšlení nad zajímavým mixem žánrů a vizuálních stylů, plejádou hereckých hvězd, které zaštiťuje Evropa z pozice režiséra a odérem legendy, která se z tohoto výtvoru za ty roky dozajista stala. Je to celé příliš ulítlé a crazy na vyšší hodnocení, ale v mnoha aspektech by Besson tímhle dílem mohl mraky jeho kolegů vyučovat. ()

akisha

Z dob, kdy Besson ještě měl co říct. Zajímavý příběh, výborný Bruce Willis, spousta zajímavě ztvárněných vedlejších postav a v neposlední řadě i dobré vtipy, to všechno dělá z Pátého Elementu výjimečný film. Milla Jovovich ve své nejlepší roli - neodolatelně roztomilé Leeloo, její nezapomenutelná lámaná angličtina a samozřejmě úžasné oranžové vlasy (nádherná je obzvlášť scéna, kdy Leeloo skáče z mrakodrapu mezi vzdušnou dálnici). Všechny "bessonovské" vychytávky, které se s jeho posledními filmy přejedly a staly otravnými, jsou tady ještě zábavné a inovativní, takže mi nezbývá než držet Lucovi palce, aby se mu ještě alespoň jednou podařilo dosáhnout nebo přiblížit kvalit svého Pátého Elementu. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

11.12.2020

V noci na pátek v Lotyšsku nečekaně opustil filmový svět režisér a scenárista Kim Ki-duk. Podle dostupných informací populární a oceňovaný korejský tvůrce zemřel na komplikace spojené s nákazou… (viac)

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

Zemřel herec z Pána prstenů Ian Holm

19.06.2020

Ve věku 88 let zemřel britský herec Sir Ian Holm. Diváci jej znají asi nejlépe jako představitele Bilba Pytlíka z fantasy ságy Pán prstenů. Slavný herec se ovšem objevil i ve filmech jako Vetřelec,… (viac)

Zemřel herec Luke Perry

Zemřel herec Luke Perry

04.03.2019

Jen pár dní po prodělání těžké mozkové mrtvice, hvězda Beverly Hills 90210 a seriálu Riverdale, herec Luke Perry, zemřel. Bylo mu teprve 52 let. Oznámil to hercův mluvčí, který potvrdil, že s Perrym… (viac)

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (viac)