Strhujúce životopisná dráma výnimočného muža obdareného  zvláštnymi liečitelskými schopnosťami na pozadí dobových udalostí. Príbeh je inšpirovaný skutočnými osudmi liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc tisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek je človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostifikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedia poradiť. Jeho mimoriadne schopnosti sú však vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Liečiteľstvo je jeho vnútornou spásou a ochranou pred sebou samým… (CinemArt SK)

adaben

Čekal jsem trochu od filmu i něco jiného, víc rozpracovaný motiv napětí mezi Mikoláškovými metodami a soudobou medicínou. Snad proto mne ponejvíce bavily scény z jeho učednických let u báby kořenářky než druhá půlka filmu. Herci ale  zajímaví,  třeba i právě paní Pokorná, mladý obhájce, Trojan mladší, Budař v malé roli atd. ()

horskejvlk

Konečně zajímavý a výpravný film, není to žádné vykreslení hrdiny to režisérka ani scénarista neplánovali, rozporuplná postava Bylinkáře Mikoláška je stejná z otazníky jako film : Toman, který ždímal státní systém aby Se napakoval a i po roce 1989 měl strach z návratu. Kdo tedy byl Mikolášek ? Film nám ho nevykresluje jako lidumila se smyslem pro vyšší dobro, nýbrž jako komplikovanou rozporuplnou postavu, na jedné straně filantrop, děti posílá “za vlastní” k moři a potřebuje kolem sebe pomáhat lidem na druhé straně žádný světec, žádný Jan Hus. Ovšem světce češi milují, Mikolášek to ovšem není, je zde vykreslen jako cholerik, zbabělec, cynik a samozřejmě homosexuál - vykreslen dopodrobna, režisérka jasně ukazuje že je z katolického Polska. Vykreslí nám, že se nikdy nesmál, sestře: “stejně ti tu nohu uříznou tak to máš jedno”, místo utopení novorozených koťátek je umlátí v pytli k smrti, sám Troján prohlásil že v jedné scéně se sympatie k Mikoláškovi i víc jak třikrát mění, proč ne… na to má režisérka právo. Mikolášek vynikal tím, že prováděl trefné anamnézy a měl skvělý cit na byliny, pokuď vědél že byliny nepomohou poslal je k specialistům do nemocnice, jestli měl léčitelský dar a poznal blížící se smrt je zde ukázáno že ano. Pro jiné byl obyčejný velkohubý bylinkář který dělal kolem sebe aureolu výjimečného léčitele. Kdo byl ve skutečnosti nám režisérka dává ať rozhodneme samy, každopádně ho vykreslí jako rozporuplnou postavu která sobecky hodí ve smyšleném procesu vše na svého milence a ten všechnu smyšlenou vinu bere na sebe, neboť sám činí pokání z vraždy svého nenarozeného dítěte na které mu dal byliny jeho milenec Mikolášek. Je tedy tento film dobrý nebo ne ?To by asi zhodnotil nejlépe jeho zarytý odpůrce Čeňek Adamec. ()

Kinepa

Vadilo mě několik věcí. Hodně to šlo mimo oficiální životopis včetně tím pádem nesmyslného závěru, když se oba pánové dožili požehnaného věku. ()

Ivan68

Sujetova skladba ma az tak nerusila, ako svietenie niektorych scen (napr. prepalene okno v pozadi, v popredi herecka akcia sotva rozpoznatelna v tme). Film zaujal skor po formalnej stranke, obsahovo priemerny. Nepodarilo sa mi ho dopozerat, prepol som po, dnes uz takmer povinnej (aspon v tej chvili som to tak citil), homosexualnej scene. Urobim este jeden pokus, mozno zmenim nazor... ()

aadis

Normálně se k filmům moc nevyjadřuji. Dám hvězdičky a fertik. Ale fčil musím udělat výjimku. Skutečně byl Jan Mikolášek především buzna a až potom nějaký léčitel?? Hlavně toto nám chtěla sdělit paní Agnieszka spolu s panem Epsteinem?? Nebo se jenom chtěli svézt na módní vlně propagace všeho, co není normální (pardon, vlastně jsem chtěl říct, co není hetero, protože normální je všechno...)? Při scénách lajt gej porno mi bylo líto Trojana. Zjistil jsem, že i kdybych měl jeho talent, tak bych prostě herce nemohl dělat, protože tohle bych nedal ani kdybych měl 3 promile. Fakt bylo nutné, jinak celkem dobrý film, zmršit tady tím hnusem? ()

Naive

Krásně natočený film, výborní herci, atmosféra, příběh. Ale jde-li o příběh skutečné postavy, měl by se více držet faktů. Zápletka s homosexuálním vztahem, která měla zřejmě poukázat na rozporuplnost hrdiny vs jeho silnou víru v Boha, posloužila více jako senzace pro diváky. Přitom život hlavního protagonisty byl sám o sobě zajímavý i bez nepodložených drbů. Škoda, dost to shodilo celkový dojen z filmu. ()

Dakota1978

Za mě velmi vydařený životopisný snímek o výjimečném člověku. Bezvadně řemeslně zvládnutá dobová atmosféra. Skvělé herecké výkony, krásná kamera. Mělo by se povinně promítat všem středoškolákům. Vkusně vykreslená intimní linie příběhu pana Mikoláška (šla poznat ženská citlivá ruka). Smekám, jen drobná výtka - v závěru chyběla kompletní informace..., možná aby si divák dohledal sám. ()

Sumichalek

Veľmi zlý scenár aj spôsob rozprávania príbehu. Naviac príbeh človeku nemá čo dať. Z toho čo bolo divákovi podané nie je možné ránhojiča pochopiť. Môžeme len hádať, či za jeho "pudy", ktoré sa občas prejavovali, môže udalosť z vojny alebo niečo hlbšie. Veľa načatého, nič dorozprávané. Naviac zbytočné prídavky v podobe sexuálnych hľadaní sa. Kokteil, ktorý zrejme obsahuje všetko, čo scenárista chcel, no málo toho, čo by divákovi malo čo dať. Jedna hviezdička za tému ľudového liečiteľstva, aj keď aj to sa stalo len rukojemníkom ľudí, ktorí filmy točiť nevedia. ()

alienable

Vždycky mě potěší, když se objeví koukatelnej českej film. Scénář moc povedenej, to se musí nechat, ani mi nevadilo, že je příběh jen inspirován skutečností. Všechno stojí a leží na Trojanovi a my můžeme jen děkovat, že v našem malym trapnorybníčku někdo takový existuje. A rozhodně nenaplňuje rčení "mezi slepými jednooký králem". Bylo to vkusný, zábavný a tak akorát dlouhý. ()

Janakin

Co k tomu napsat, snad jen...wow... Smysluplné zajímavé dílo, které, světe div se, vážně stojí za to... No jo, fakt nemusim českou kinematografickou tvorbu, ale kdykoli a kdekoli jsou někde ve filmu homosexuálové musim to vidět, čistě jen ze zvědavosti co všechno přehnali nebo se jim nepovedlo vystihnout... Depresivní, smutná podívaná, nedoporučuju pokud si chcete udělat hezký večer, po tomhle už nebude. Jinak ale jedno velký ano. Možná jen škoda nevyužité dějové linky co se odehrávala v mládí, mohli dát mladému Trojanovi víc prostoru, zdá se zajímavej. Nu škoda, ale jinak? Skvěle zvládnutý, s výbornou atmosférou, depresivní jak svině, jak to češi uměj a celkově výborný. ()

OtokPag

Jsem rád, že Ivan Trojan neochutnával obsah lahviček 🤓. Zajímavý film, parádně odvyprávěný  příběh. Nejde hodnotit měně, než pěti žlutými, mírně zakalenými  ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ()

krysarr

Příliš mnoho pribarvenosti k životu pana Mikoláška mě dostává o hvězdu níž, škoda, film v reálnějším světle bez mravenců na prdeli by na mě asi působil o dost líp ()

Lalaith22

Příjemné české překvapení. Je osvěžující vidět, že se dá natočit kvalitnější snímek i u nás. Původně jsem se na obsazení Trojan-starší a Trojan-mladší dívala skrz prsty (protekce, apod). Ale výsledek je úžasný. Opravdu věříte, že vidíte Trojanu mladší verzi a kopie mluvy a gest je perfektní. ()

CamilleS

Rozumim tomu, že zpracovat něčí biografii zabere neskutečný množství času, výzkumu a práce, ale tento film ve mně vyvolal tolik otázek...  Příběh slušný a zajímavý, ale zpracování mi připomíná spíš koláž sestavenou z vybraných okamžiků Mikoláškova života, takže je často složité rozumět jednotlivým postavám a jejich chování, nebo jak to s postavami vůbec dopadlo. Hrozně ráda bych dala více hvězdiček, protože téma je strašně super a jednotlivý scény jsou krásný (ok, scéna s koťaty mě bude strašit do konce života), ale je to nějak divně všechno poskládaný a nedovysvětlený? Zkrátka celkový dojem: ohromená ale zmatená ()

mato331

Tak woke culture už je aj v Česku. O tom, že komunisti boli svine sa dá natočiť bezpočet filmov o udalostiach, ktoré sa skutočne stali. Nie je potrebné prekrúcať históriu tak, aby zrovna sadla súčasnému politicky korektnému naladeniu. Takto úbohej fabulácii nemôžem dať viac než 1* za Ivana Trojana. ()

Belphegor

Hodně dlouho odkládaný film u mě. Nakonec jsem viděl až na Netflixu a trochu lituji, že jsem ho neviděl v kině, určitě za to stojí. Chtěl jsem původně napsat, že na Český film je to dost dobré, ale přece nelze filmu přidávat nebo odebírat pod nálepkou vlastenectví. Určitě je to kamerově pěkně zvládnuté, atmosféru to buduje s přehledem, ovšem trochu jsem se ztrácel v reprospektivách, také jsou podle mě nejslabšími částmi snímku, kdy jsem se u nich trochu nudil. Konec snímku není úplně tak podle skutečných událostí, což nevadí, ovšem ocenil bych nejakou větší katarzi, ta se totiž nedostavuje, dokonce bych se nebál tvrdit, že tam i chybí nebo nefunguje a kdyby ano, filmu bych nalepil i pět hvězdiček. ()

Sandman92

Na film se divalo dobře a dvě hodiny utekly jako voda. Ivan Trojan výborný. Z historického hlediska nepřesné, nevím zda by film měl mít přidomek "životopisný" ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny