Strhujúce životopisná dráma výnimočného muža obdareného  zvláštnymi liečitelskými schopnosťami na pozadí dobových udalostí. Príbeh je inšpirovaný skutočnými osudmi liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc tisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek je človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostifikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedia poradiť. Jeho mimoriadne schopnosti sú však vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Liečiteľstvo je jeho vnútornou spásou a ochranou pred sebou samým… (CinemArt SK)

Lucy39

celá gay-retro-story mne rozhodně nezklamala.. jinak na asáka dobrý pohled pro ženu :-) monstr proces mi přišel už nepravděpodobný, takže jsem dohledala, že ve skutečnosti "trojan" dostal jen tři roky za zatajování příjmů režimu :-D jak typické :-) ovšem to by umělecký záměr zabilo :-D kamera a detaily moči čarovné :-) obecně letos nejlepší zážitek ze (skoro) českého filmu ()

zajpton

Film není ničím jiným, než představením a vyobrazením osobnosti Jana Mikoláška. Agnieszka Holland si nebere servítky a spoustu motivů nechává čistě na divákovi, což se v české filmografii moc často nevidí. Asi v polovině mi trochu začala vadit struktura, která je dost epizodní a bez nějakých záchytných bodů. O to víc však na mě zapůsobil silný závěr. ...(z Josefa Trojana bude do pár let velký herec:))... ()

augustin43 odpad!

kterak propagandistický film nezachrání ani skvělý herec. Film v zájmu propagandy homosexuality a antikomunismu utíká od skutečnosti a přimyká se k pokleslým postupům propagandistických filmů reálného socialismu. Celé je to navíc takové rozdrobené a depresivní jakoby kočička s pejskem pekli dort z myší a ptáků. ()

vladous

Rozjezd dobrý, od druhé třetiny bohužel film ztrácel na poutavosti a to zejména proto, že leitmotivem se stala homosexualita hlavního hrdiny filmu. Nechutné, mnohdy naturalisticky pojaté scény sexuálních hrátek pak upozadili dějovou linku filmu, tak dobře nastavenou v úvodu. Škoda. Se sexuální orientací se dá pracovat i jinými prostředky tak, aby nerušili celkovou atmosféru díla (např. Bohemian Rhapsody a jiné). ()

Lekatariba

Na české poměry místy opravdu drsný a explicitní film, který jsem měla v hlavě ještě hodně dlouho po skončení. Hlavně tedy ten závěr mě přiměl vyhledat si o Mikoláškovi víc informací. ()

Xakor20

Skvělý Trojan a ještě skvělejší trojan:)). Komunisti jsou svině a každý jeden z nich by tenhle film měl vidět. Emotivně natočeno, za mě super. ()

Setcet

Chci mít ten film rád. Zjevně ho netočil žádný wannabe filmař, ale zkušená režisérka s pevnou rukou. Ale když si dáte na plakát klišé: "Inspirováno skutečným životním příběhem," a pak si s životem toho člověka vytřete řiť, tak to v pořádku není. Zaprvé, zda byl Mikolášek homosexuál, se neví. V tomhle ohladu mají jasno jen Epstein a Bláhová z Respektu. Že ale nežil se ženou a neměl děti, ještě nic nedokazuje. Nikdo ho za to nesoudil a dost bych se divil, že by ho do toho komunisti nenamočili, kdyby mohli, když to zkusili i na svého ministra Čepičku. Postava slovenského kamaráda do deště je čistá fabulace, takže Mikolášek ani nemohl SPOILER: na někoho házet vraždu nebo nutit někoho potratit, což jsou dva zásadní momenty, na kterých příběh stojí KONEC SPOILERU. Pokud se jedná o světonázor, dá se to pochopit, pokud jde ale o festivalový kalkul - přidáme tam LGBT motiv, ať máme větší šanci na úspěch - tak je to na blití. Mimochodem blití ve filmu nechybí. Protože film, ve kterém se neblije = film bez ambicí. Zařazení blicí scény dává asi takový smysl, jako zařazení Noční můry z Elm street do edice nejlepších večerníčků. A ještě k homosexualitě: za tu se dával maximálně rok, ale častěji nucený pobyt v psychiatrické léčebně už od dob Rakouska-Uherska, přes první republiku až do roku 1961. Homosexualitu ti fujky fujky komouší dekriminalizovali tedy dřív, než dnešní liberální Mekky Velká Británie, USA a Německo. Je vtipné, že právník s Mikoláškem exaltovně řeší maximálně jednoroční flastr za homosexualitu, když jeho mandantovi hrozí šibenice za vraždu. Zadruhé, Mikoláška nesoudili za vraždu, ale za krácení daní a podvody. Nejen polská nenávist ke komunistům je sice pochopitelná, lhát by se však nemuselo. Krom toho mi vadí stejná upachtěná doslovnost, která doprovázela Hořící keř. Jako by byl divák nesvéprávný imbecil, který nepozná, že je vyšetřovatel záporná postava, pokud ten neurve v záchvatu vzteku holubovi hlavu. Nakonec jen pár detailů. Trojan a Loj, možná ještě trochu Hanuš ostatním ujeli na míle daleko. Vedle nich pak zejména Černý, Trojan ml. a Kopta působí jako ochotníci. Sice dobří, ale ochotníci. Práce se žlutým světlem fajn, cgi rozbor moči je k smíchu. Juraj je hezkej herec, ale full frontal jeho Loje jsem vidět nemusel. ()

Nedos.

Natočit film o někom tak výjimečném jako byl pan Mikolášek z pohledu že je homosexuál, co to vlastně znamená být homosexuál a co vlastně takoví homosexuálové dělají... Nezlobte se na mě, ale tenhle pohled na jeho život a práci je zvěrstvo. ()

Jan_Hybern

Na tu bídu, co se tady v Česku točí, je to celkem slušný film, možná s ambicí prosadit se i mimo ČR. Jen mě trochu mrzí, že se tak volně nakládá s životem skutečného člověka, když v reálu to bylo všechno úplně jinak. Juraj Loj je výborný. ()

kyzi

Trojanovy filmy prostě nebývají špatné, ale je potřeba nebrat film doslovně. Když pochopíte, že život Jana Mikoláška je pouze námětem filmu a že se tudíž nejedná o dokumet o jeho životě můžete si z kina odnést mimořádný zážitek. Co mi ve filmu chybělo byl dovětek o rozsudku a jak skončily osudy hlavních hrdinů. Co mi přebývalo jsou některé drastické scény... Holt jsem někdy musela přivřít oči bleeee. ()

notinkansas

Výborný film. Za sebe mohu napsat, že mě neskutečně potěšila romantická dějová linie, která je na české poměry zjevením. Chemie mezi Ivanem Trojanem a Jurajem Lojem funguje dokonale - každý pohled, každý dotek, každé gesto. Intimní scény mají ve filmu své opodstatnění a mám velkou radost, že se konečně podařilo natočit uvěřitelný, citlivý LGBT snímek i tady u nás. Hercům samozřejmě vévodí Trojan, nicméně pozadu nezůstává ani Juraj Loj, který mě "odrovnal" především během závěrečného soudního procesu. ()

JenTR

Líbilo se mi to, ovšem mohlo to být ještě lepší. Tedy PLUSY: + super kamera, střih + dobré herecké výkony + výprava, kostýmy, vypadá to hodně dobře na český film MÍNUSY: - občas jsou ty dialogy trochu plytké, jakoby pro západní trh.. "musím léčit" apod. - někdy moc tlačili na pilu, vražda koťat asi nebyla nutná,skutečný Mikolášek nebyl násilník - dvě explicitní gay scény a jedno povídání o orálním sexu je podle mě až příliš Film samozřejmě volně nakládá s fakty, udělal z Mikoláška hajzla, zatímco ve skutečnosti takový nebyl. Ale to je asi věc scénáristy. Nebyl odsouzen za jed v čaji, nedostal provaz, nemlátil lidi a tak dále... Když se od toho oprostíme, celkově je to kvalitní film. ()

lazyman

Komentář píšu se zpožděním, musel jsem si ten film tak nějak vnitřně sám ještě přežvýkat. Zamyslet se nad ním... Byl natočen velmi dobře a herecké výkony byly skvělé. Byl chvílemi depresivní, ale to bylo částečně dané dobou, film se prolínal od 1. světové války, přes mezidobí první republiky, k 2. světové válce a až do 50. let. Zde to končilo vykonstruovaným soudním procesem s léčitelem a jeho asistentem. Ostatně byl ten léčitel hodně rozporuplná osoba, na jedné straně pomáhal lidem, na druhé zase v něm byla vnitřní krutost a bezohlednost, kdy se nebránil ublížit blízkým a obětovat svého nejlepšího přítele, aby zachránil sám sebe nebo aby ublížil svým blízkým a blízkým svých přátel. Byl homosexuál, držel to s tím svým asistentem/přítelem, což v té době bylo nemyslitelné. Ostatně on ten člověk opravdu existoval, jmenoval se Jan Mikolášek, lze ho vygooglit. Myslím si, že by film mohl zaujmout, nejen příběhem... Doporučuji ho zhlédnout... Každopádně, film ve mě zanechal hluboký dojem. ()

jiki

Mohl to být dobrý film, ale označit ho za životopisný je lež jako věž. Většina na filmu se veze na zcela vyfabulované homosexualitě, pak vykonstruovaný vykonstruovaný proces za vraždu, asistent který nikdy nebyl a jediné co nám zbyde pravdivého je ta MOČ. Podbízivost požadavkům na Oskary či jiné ocenění za splnění kriterií menšin je tak velmi okatá. Dvě hvězdy za Trojany a super herecké výkony. ()

doubravkaa

Byl to dobrý film, hezky natočený, jen nějak pro mě jakoby odtažitý, nevím, jestli tím tématem nebo čím přesně. Asi bych dala tři hvězdičky, ale nakonec ze závěrečné scény u soudu mě až mrazilo, takže přidávám čtvrtou. A navíc se mi moc líbil ten krásný slovenský asistent. Vždycky když je potřeba povolat do filmu někoho urostlýho a mužnýho, pomůžou nám Slováci. :-) ()

nelja

Další naprosto zbytečný LGBT film. Absolutně nic mi to nedalo. Nebudu vzpomínat. Holland se jen trapně svezla na módní vlně "teplých filmů". Postava léčitele má se svým reálným předobrazem jen pramálo společného. Ale to nic, od toho je film fikční médium. Spíš se mi příčí předem vypočítané naroubování trendy prvků, které dneska, díky všeobecně rozšířené propagandě, prostě táhnou masy a vydělávají. Chudák Mikolášek se nejspíš musí obracet v hrobě. A s tím komunismem (popřípadě nacismem) už jděte opravdu do pr+ele prosím pěkně. Režimní, či politická rovina filmu je milionkrát viděná, už to opravdu nudí, nic nepřekvapí, všechno je totálně předvídatelné. Trojan byl, nadužíváním a nesmyslným obsazováním do každého druhého cz bijáku, umělecky vytěžený už před dvaceti lety, nic moc zajímavého nikdy nepředvedl, jen průměrné herectví. Asi by to chtělo uvolnit prostor zajímavějším typům (např. Jiří Černý v roli advokáta), trochu toho čerstvého vzduchu proboha, tohle je nehorázná zatuchlina. ()

JancakV

Nechápu smysl točit životopisy, které se více či méně odchylují od skutečnosti. Kamera, výprava a herci (až na divně kamenného šarlatánova asistenta) skvělí. Ale to na celkový dojem za 5* prostě nestačí. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny