Strhujúce životopisná dráma výnimočného muža obdareného  zvláštnymi liečitelskými schopnosťami na pozadí dobových udalostí. Príbeh je inšpirovaný skutočnými osudmi liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc tisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek je človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostifikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedia poradiť. Jeho mimoriadne schopnosti sú však vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Liečiteľstvo je jeho vnútornou spásou a ochranou pred sebou samým… (CinemArt SK)

Shimargh odpad!

Co tohle bylo zase za ostudu, my bychom měli přestat točit filmy, potažmo v nich hrát. Mikoláškův příběh by si zasloužil víc, mnohem víc. Jan Mikolášek nikdy homosexualitu nepřiznal, byly to jen drby a nikdy nebyl souzen pro zabití, těchhle trapných smyšlenek tam bude určitě mnohem víc, asi abychom byli co nejvíc světoví, pan scénárista by se měl na "životopisná" dramata příště vysrat! ()

Foxhound#1

Jako není to špatný, film stojí jednak na kontroverzním/zajímavém tématu bylinkářského fejkaře (či snad opravdu léčitele?) s psychopatickobuzerantskými sklony a jednak na výkonu Ivana Trojana. Ale kde je konec herdek? Opravdu nemám rád, když na konci životopisného filmu není jasný závěr nebo textové dovysvětlení a musím pak jít lovit na wikipedii. Jedna věta o tom, že ten hajzl sice dostal basu, ale ne moc dlouhou a dožil se vysokého věku by stačila. ()

Oralfabet

Jako když je řeč o českých životopisných dramatech... it doesn't get much better than this. Agnieszka očividně ví, co dělá (moc často se mi u nových českých filmů nestává, že bych si liboval nad tím, jak jsou natočeny) a Trojana je zajímavé sledovat, i když většinu času kouká na lahvičky s močí. 7/10 ()

WayDott

Na české filmy moc nekoukám, ale nelituju. Jeho znalosti bylinek bych opravdu chtěla mít :-) Film mě opravdu celou dobu bavil, ani jednou jsem se nekoukla na hodinky (kdy už bude konec :-D ). Jen mě naštval ten otevřený konec, který mi pak musel povědět pan Gůgl. Jinak za mě super. ()

Kamas

Film, na který bych se již podruhé nepodívala. Zanechal ve mně trochu rozporuplné pocity, co si o panu Mikoláškovi myslet. Nebyly tam moc do hloubky vysvětleny motivy postav, proč jednali tak jak jednali. Líbila se mi část, kdy se mladý Mikolášek zaučoval u kořenářky Jaroslavy Pokorné. Ale to ostatní ve mě nevzbudilo skoro žádné emoce. Až na úplný závěr, kdy jsem si říkala, co to mělo celé znamenat.. Krásná kamera.. ()

mira007

Trojanové jako léčitel Mikulášek geniální diagnostik z moči a bylinkář , kterého jsem vůbec neznal. Dobovka od první světové po komunistická padesátá léta v technické kvalitě A1 , skvěle zahrané pod taktovkou Hollandové Agnieszky. Komorní, ale poutavé. ()

Oyer

Velký obdiv paní režisérce a všem hereckým výkonům, Ivanovi Trojanovi obzvlášť. Opravdu velmi silný, emotivní příběh, který přichází v to pravé období. Třeba už konečně některé pro-soudružské občany probudí ze spánku. ()

Garch

Prakticky dokonalé zpracování tohoto jedinečného příběhu zaslouží absolutorium ve všech filmových disciplínách. Nemá cenu se rozepisovat o hereckých výkonech, kameře, maskách atd. Jen pečlivě shlédnout a poklonit se. Nemá smysl srovnávat s životopisy zfilmovanými za posledních mnoho let. Stejně, jako nelze srovnávat božský dar Jana Mikoláška s léčiteli na úrovni ezoteriků s pružinou a kyvadlem. Mikoláškovo "musím léčit" není o touze, ale o nutnosti, nezbytnosti, která jediná dokázala udržet na uzdě běsy a démony geniálního mozku. PS "Bezmoc je nesnesitelná." ()

jasse odpad!

Natočit tímto způsobem životopisný film o člověku, který nezemřel zas tak dávno, na kterého si ještě mnoho lidí pamatuje, o kterém existuje velké množství dohledatelných skutečností, je zhovadilost. Paní Hollandová má štěstí, že Mikolášek neměl žádné přímé žijící příbuzné, žaloba by ji neminula. Byl to jen šikovný bylinkář, pravda trochu zpychlý ze všeho toho uctívání, který své umění dokázal dobře zúročit. Souhlasný a naprosto trefný komentář: Mamutol, JitkaCardova, dsaiko. ()

ArthasKarfa

Jako divák jsem velký zastánce českých filmů a podobných projektů o lidech a významných událostech našich dějin. Ačkoliv se film odehrává v dobách, které jsou mi historicky velmi blízké a jinak je natočen velmi precizně a kvalitně. Nějak jsem se po celou dobu nemohl dostat do příběhu, který byl stále přerušován minulými událostmi, převážně obsahující homosexuální vztah J. Mikoláška a jeho asistenta. I přes krutost výslechů a pasáží z 1. světové a později z 2. světové války je příběh vlastně dost neslaný a nemastný. Proces je veden proti osobě, která je sice velmi lidská, ale zároveň si od lidí a pacientů drží jakýsi odstup. Stejně takový jako si celý film držel ode mně a nedokázal se mi zalíbit. ()

filipvrbik

Moc zajímavý film, celkem takový "nečeský" ... Díky Ivanovi a Josefovi Trojanovým, je to fakt síla ( i když podle mě je Ivan Trojan až moc známý herec, ale už se stalo). Nekteré scény jsou až moc naturalistické, ale chápu, že to asi bylo záměrem- - ale kvůli tomu se mi film až tak moc nelíbil, té moči tam bylo prostě moč - pardon, moc... Léčitelům, zvláště těm, co berou peníze, nevěřím ani nos mezi očima, ale je možné, že Jan Mikolášek byl prostě výjímka, i když v titulcích se dozvíme, že ostatní postavy jsou smyšlené, takže jak to bylo doopravdy stejně nevíme - což mě celkem dost mrzí.. I tak ale atmosféra hutných padesátých let dá filmu svoje...70% ()

husokachna

Šarlatán je místy až příliš doslovný, někdy zase moc zkratkovitý, čemuž se ale asi vyhnout nedalo...každopádně na české poměry výrazně nadprůměrný film. Už jen fakt, že homosexuální scény nepůsobí v českém filmu trapně a nechtěně vtipně, je úspěch a je sice smutné, že se na to musím dívat optikou český X nečeský film, ale asi se tomu nedá vyhnout. Jinak vše ostatní, od hereckých výkonů, po výpravu, kameru, je v podstatě bez výhrad. Jediný, co mi nakonec vadilo byly některé doslovné scény, které působily televizně a pro mě nedostatečné vykreslení Mikoláškova "ducha", kdy zlo v něm, jsem sice akceptoval a nepůsobilo na mě vycucaně z prstu, ale film mi neposkytl klíč k pochopení Mikoláškova rozpolcení. Pokud nějaký český film v kině, tak tohle určitě ano. Čtyři plné ampule moči. ()

poet

Na šarlatánovi je zaujímavý najmä Ivan Tojan ktorého herecký prejav je ako vždy bezchybný a človek mu uverí každý pohľad . Samotný film ma až tak nezaujal napriek tomu je tam pár silných momentov. Myslím že samotný zaver sa dal určite urobiť emotívnejšie. Juraj Loj si po účinkovaní v tých našich Slovenských telenovelách aspoň zahral v poriadnom filme :) ()

petikacka

Ty voleee, Ufff....Musela jsem si dát pár hodin oddech na srovnání myšlenek, protože to co jsem viděla byla řádná pecka do hlavy potažmo duše. Takhle zvláštní film s Ivanem Trojanem jsem ještě neviděla (a že se jich nahrál). Ty milostné scény byly natočeny decentně a vkusně přesto jsem řekla nahlas "chudák Ivan", bylo mi ho fuckt líto i když bez nich by to nešlo. Další brutal pro mě byla scéna mladého Trojana Josefa při které má, jak to jen kulantně říci, vyřešit problém s příliš mnoha koťátky. Možná si až teď plně uvědomuju jak moc mě to zasáhlo a nedovedu si představit co to udělalo s Josefem. No Trojani, to je holt asi daň za váš talent, oblibu a pokoru. Jan Mikulášek byl bezesporu velmi rozporuplná osobnost s velkým darem pomoci bližnímu. I když kdoví jací bychom byli zažít to co on v 1. válce. Asi proto se celý život trestal. No podtrženo a sečteno pro mě ohromná emocionální darda, která ve mě bude ještě dlouho rezonovat. Jediná výtka kterou mám je ten konec, kdy si můžete myslet co chcete (nebo-li Schrödingerova kočka) a nebo si vygooglit jak to bylo ve skutečnosti. Aspoň, že tak. Za mě 90% ()

Brylin

Řemeslně skvělé, ale ani kvalitní režie a neobvyklý způsob vyprávění nezachrání slabší scénář. Škoda i některých samoúčelných a zbytečných scén (koťata). Pouze silnější tři hvězdičky, byť je mi téma velmi blízké. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny