Vzestup nacistů

• Veľká Británia Rise of the Nazis (viac)

Na mapě Evropy je černá skvrna, Německo. Kdysi hrdý národ je na kolenou. Toto je příběh o tom, jak zemřela demokracie... V roce 1930 bylo Německo liberálně demokratickou zemí s volbami, parlamentem a právním řádem. O čtyři roky později svoboda slova skončila. Většina politických oponentů byla ve vězení a vláda se svírala v rukách vrahů. Abychom objasnili, jak k tomu došlo, historici a další odborníci zkoumali situaci v Německu, každý ze svého úhlu pohledu. Seznámí nás s myšlením bojovníků proti nacismu i nacistů samotných. Staneme se svědky okamžiků, kdy se největším zvěrstvům v historii lidstva dalo ještě zabránit. (Česká televize)

Marze

Jde o jiný styl vyprávění než podobné dokumenty. Soustředí se hlavně na mechanismus úpadku demokracie a příchodu totality. Velkou roly hrál mimořádný stav a stanné právo, které nacistům umožnilo prosadit důležité věci. To je paralela s našim současným pandemickým mimořádným "fašistickým" stavem, kdy po této zkušenosti nebudou podle psychologů lidé a společnost stejní jako před pandemií. V druhé dílu je dost času věnováno založení prvního koncentračního tábora v Dachau. Dokument zdůrazňuje, že demokracie vyžaduje stálou obranu před ultralevicovými a ultrapravicovými silami. ()

Arsenal83

Výnimočný dokument aspoň tým, že nepláva po povrchu tých istých informácií, ktoré máme v súvislosti s prevzatím moci Hitlerom a jeho nacistickej strane prakticky v každom dokumente. Snaží sa byť iný a tak pozerá na detailné súvislosti, na politickú situáciu v Nemecku zhruba od roku 1929-1930. Aký bol postoj Hindenburga a ako málo stačilo, aby sa Hitler nikdy k moci nedostal. Ako len hlúposť či nadutosť van Papena spôsobila, že navonok hlúpučký Adolf nebol nielen zneužitý, ale naopak on zneužil jeho. Podobne sa v prvej časti rozoberá aj ďalší kandidát na prevzatie moci, ktorý chcel Hitlera využiť lebo ho mal za ťuťka – Kurt von Schleicher – ako si myslel že už to má celé v hrsti no nevedel, že z funkcie kancelára sa dostane čoskoro pre hlaveň dôstojníka SS. Po prvej časti hodnotím plnou paľbou. Odporúčam každému, kto si chce urobiť naozaj podrobný prehľad o tom, ako to vlastne tomu Hitlerovi vyšlo. Ale z politického pohľadu, nie toho povrchného, ako nám podsúvajú médiá, že zmanipuloval masy a to je všetko. Áno, zmanipuloval, ale tento dokument vám ukáže, že v čase keď prevzal moc, jeho popularita paradoxne začala klesať a jemu ostala už len posledná šanca... ()

slunicko2

Zajímavé informace v dobře dávkovaném množství doprovázejí nepříliš atraktivní pseudodokumentární hrané záběry. Problém je v rychlosti. Film je příliš stručný a rychlý na to, aby si divák vychutnal (inscenované) obrazy doby. Film je současně příliš pomalý pro diváka znalého věci. ()