Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (viac)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

BadCough

Anna Geislerová dokonale splnila úlohu "panenky" , neviem si predstaviť typovo lepšiu herečku na stvárnenie Mariky. Opakujúci sa hudobný motív podčiarkuje plazivú atmosféru zlého sna. Je to fakt nervydrásajúci triler, o to viac, že je natočený podľa skutočnej udalosti. ()

yamk5

Podľa mňa tvorba Filipa R. určite patrí k tomu lepšiemu, čo za Moravou v súčasnej filmovej tvorbe majú. Ale ostatne nájdu sa aj lepší (určite nie Menzel a podobní "kudy vítr, tudy plášť" tvorcovia). Dufám, že jeho filmársky top nás ešte len čaká, ale pár obľúbených alebo pár kvalitných snímkov na konte má. Toto je skôr ten kvalitný. ()

anitae

Po letech jsem se k filmu vrátila, a stále se mi líbily role chovanek Geislerové a Hrzánové, i vychovatelek - brutální lesby Valentové a Holubové. Na kolik se film zakládá na pravdě je už věc jiná. 4* ()

tranquill

"Tak ty myslíš, že nejsi debil? Tak my ho z Tebe uděláme, holčičko!" Určitě nejpovedenější film Filipa Renče. Provokujícímu dramatu vtisknul tu správnou atmosféru a především je zde několik vynikajících hereckých výkonů v čele s Barborou Hrzánovou. ()

Corbinian

Velmi silný příběh to do jisté míry rozhodně je. Jen mě dost mrzí, že se Renč nesnažil dát snímku trochu větší autentičnost a že s realitou se dost značně rozchází. To nic nemění na tom, že z nelidského chování dozorkyň opravdu mrazí. Herecké výkony všech (s výjimkou filipa Renče) jsou další věc, o které se Requiem pro panenku opírá. Ač Aňu Geislerovou nemám nijak zvlášť v oblibě, i ona zde předvedla moc dobrý výkon. S čím jsem měl trochu problém, byla ale audiovizuální stránka. Psychadelická hudba není dobrý prostředek k navození psychadelické atmosféry. To působí pak velmi uměle a nepřirozeně, mírně mi to i kazilo zážitek. Stejně tak některé scény byly dost neumětelsky uchopeny a natočeny. Až to chvílemi sklouzávalo ke kýčovitosti. I přes to je to film rozhodně odvážný a určitě jsem velmi rád, že byl natočen, ač potenciálu v sobě tohle téma skrývá mnohem víc. |55%| ()

RobLord

Mladičký Renč, který ani neměl autoritu u filmového štábu, si ukousl příliš velké sousto, když jej napadlo, že napodobí Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem. To se pochopitelně nepovedlo. Jednak se Marice v ústavu neděje nic tak drastického (třeba ve srovnání s experimenty CIA na nevinných dětech na psychiatrických klinikách v USA), aby šel otrlému divákovi mráz po zádech, a jednak je Renčův film vulgárním políčkem do tváří skutečného personálu ústavu v Měděnci. Ve skutečnosti ho nezapálila křehoučká zrzečka, ale agresivní romská lesba s celou řadou duševních problémů (později přeoperovaná na muže a končící sebevraždou). Impuls ke škrtnutí zápalkou dokonce nepřišel od zlých vychovatelek, nýbrž od té hodné, která v chovankyni pěstovala plané naděje. Josef Klíma, autor předlohy, kvůli své povídce trpí výčitkami svědomí. V pořadu 13. komnata říká: "Budu nadosmrti vědět, že tohle byl můj omyl, kterým jsem ublížil několika lidem." Vychovatelkám z Měděnce se omluvil. Závěrem dodám, že Renčův "majstrštyk" nevypadá jako kinofilm, nýbrž jako snímek pro televizi nebo průměrné video béčko. Nicméně se protekčnímu režisérovi, kterému bych nesvěřil ani natáčení reklamy na hajzlpapír, následně žádný film už takhle nepovedl. http://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/209562210800040-13-komnata-josefa-klimy/ ()

Razzor_82

"Když budeš hodná, tak se ti tady bude líbit." Už z dětství nezapomenu ten děsivě hořící ústav. Strašně jsem se tehdy bál tohoto snímku. Aňa Geislerová v šestnácti letech předvede brilantně uvěřitelný herecký výkon. Renč dokázal skvěle navodit totálně depresivní atmosféru. Surovost a brutalita vychovatelek neznala mezí. Chovali se k postiženým jako ke zvířatům. 9/10 ()

Sosak

Zástupce z řady nejlepších českých snímků. Drama Requiem pro panenku je příjemně naturalistické a Geislerová herecky přímo řádí, ačkoli je to její debut. Příběh není tupý, jak tomu dnes bývá a obsahuje velký počet výborně zvládnutých scén. No a ta atmosféra...ta je fakt povedená. ()

Gardenboy

Výborný československý film, hneď po Koljovi, Peliškách a Tmavomodrom svete najlepší ... nemám k tomu čo viac dodať, snáď len toľko, že mrazenie na chrbte v dramaticky vypätých až hororových scénach nemá obdobu v našej kinematografií ... Bravo ... američania by to nazvali "masterpiece" :) ()

Martin79

Pro mně jeden z vůbec nejlepších českých filmů všech dob. No Renčův určitě. O výkonu Anni se nemá cenu vůbec bavit. Krásně se do role položila, jak už tady někdo napsal (To je myslím přesné Radyo). Taky se mi líbil trojlístek Soňa Valentová ! Bára Hrzánová a z Evy holubové, šel opravdu strach a to bylo účelem její role, že? Filip Renč alias Viki přesně zapadl a třešinkou na dortu je pak Eduard Cupák. Strhující, syrové, trochu šokující, přesně tak to můžu. Za 5. ()

Psycho.R

Velmi svíravá podívaná. Renč uměl natočit film tehdy a umí to i teď. Geislerová hraje dobře, Hrzánová výborně. Záporná část osazenstva si, samozřejmě zasloužila daleko vyšší tresty, než ty, které jsou uvedeny před titulky. Měl jsem velmi podobný pocit, jako u filmu Padlé ženy, ale tady je to jiné, jelikož tam se z normálních dívek stávali lidi bez cti a se zákazem mít vlastní názor a tady šlo o lidi mentálně postižené. Je dobře, že takové filmy vznikají a poukazují na hyenismus v různých ústavech. Co je horší? Pocit, kolik ještě takových zařízení po světě existuje... ()

MilesTeg

Na tomhle filmu mě štve jenom jedno - změna hlavní představitelky z opravdu problémové Rómky v nevinnou zrzku, za to hvězdu dolů. ()

mirra66 odpad!

Lež a snaha vydělat za každou cenu, to je celá charakteristika tohoto odpadního produktu. Co se týče námětu "největšího novináře" pana K., tak k tomuto se raději nebudu ani vyjadřovat (lidem je sympatický asi pro svůj zevnějšek - sympatický muž, ale objektem jeho novinářského zájmu bych být nechtěl). Těm skutečným vychovatelkám tímto lživým dílkem pěkně znepříjemnili život, a to zcela nespravedlivě (o pravdu tady ale nešlo, motivací k filmu byl jen zisk). Je to HNUS, vlastně ODPAD! ()

kukkik

Na tenhle film se tak hrozně těžce kouká i po tolika letech.. Co všechno bylo v té době možné a jsem si bohužel jistý, že nejen tehdy.. Bezcitné násilí páchané na těch nejběžnějších spolu s tím příšerným režimem.. Z takových důkazů lidské zvrácenosti a nízkosti bez nadsázky bolí srdce. A bolí i duše.. A z té výsledné nespravedlnosti, co se trestů týče.. V člověku to vře, při vědomí, že toto se dělo a bezpochyby děje na mnoha místech světa, že jen člověk dokáže být tak nekonečně hloupý a krutý, aby si dělal další a další vlastní verze pekla tady na Zemi. Film se hodnotit snad ani nedá, ne po prvním zhlédnutí.. Někdy tomu možná dám ještě šanci ale zatím 4/5 PS: ono je skoro jedno, že zrovna tady je to o něco přibarvené. Bůh ví, že na světě jsou a byly tisíce ústavů, kde to bylo a je stejně špatné, jako v tomto filmu, anebo ještě horší ()

junxi91

Hnusně nepříjemný a depresivní film z prostředí despotického děcáku pro mentálně postižené. Čtrnáctiletá žába Marika byla znásilněna vlastním fotrem, a tak skončila v ústavu sociální péče. Díky omylu úředníků byla však umístěna do ústavu pro mentálně chorá děvčata na Šancích. Od začátku se snaží místní personál upozornit, že sem nepatří, a že by měla být přemístěna do dětského domova v Hradci Králové. V ústavu vládnou tvrdou rukou vychovatelky v čele s Volfovou a Krocovou a také starou vychlastanou Procházkovou. Ty rády používají tvrdé tresty v podobě přikurtování na lehátko, studené sprchy a vyhánění ven do zimy. A také rády dávají chovankám různé oblbováky. Ředitel ústavu je totálně mimo realitu, sedí zavřený v kanclu a řeší jen auta nebo zahraniční konference. Jsou zde pouze dvě kladné postavy - starý ústavní lékař a také starší pečovatelka, které si tu hrůzu uvědomí, ale nemůžou s tím nic dělat. Marika si najde nejlepší kamarádku Johanku, se kterou sdílí všechny špatné okamžiky a utěšuje ji během záchvatů. Marika chce odtud za každou cenu utéct. S útěkem jí částečně pomůže sympatický páreček Viki a Katuška, kteří se jí snaží také zajistit to přemístění do děcáku. Jednou jsou Marika s Johankou připraveny utéct, ale nahánějí je ty dvě chovatelky (mimochodem také vzájemně se lízající lesby) a holky se schovají do prádelny, kde Marika založí požár, který způsobí obrovskou tragédii a ještě ukáže, jací jsou hasiči líní zmrdi. Film má skličující atmosféru, hlasitou a autentickou hudbu a občas jsou v něm až příliš dlouhé záběry. Na druhé zhlédnutí to rozhodně nevidím, ale nuda to rozhodně nebyla. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

18.07.2018

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady 2018 navazuje na úspěch předchozího ročníku, který navštívilo přes třicet tisíc fanoušků nejen filmové hudby. Ti měli možnost… (viac)