Toto nie je pohreb, toto je zmŕtvychvstanie

(festivalový názov)
  • Lesotho This Is Not a Burial, It's a Resurrection (viac)

Keď jej dedine hrozí nútené vysťahovanie z dôvodu výstavby vodnej nádrže, 80-ročná vdova nachádza opätovnú vôľu žiť a vo svojej komunite vzbudí ducha odporu. (MFF Cinematik Piešťany)

Lucretius

Opravdu jsem se dodíval až do konce. Nejde o "pomalý film", je to absolutní strnulost, pravděpodobně nejpomalejší a jeden z nejnudnějších filmů, co jsem viděl. I statické básně Gan Biho jsou o proti tomu akční jízdy. Příběh zde není, dvě hodiny se tam potuluje babka, kterou díky ztrátě blízkých nebaví žít. To je jediná informace kterou film nese, omlovám se tedy za spoiler. Vesnice, ve které se to odehrává je pravděpodobně stejná, jako ta, ze které je obrázek u Lesotha na wikipedii. O kultuře země, nebo o čemkoliv jiném to neřekne nic. Nevadí mi kontemplativní, pomalá díla a nechci zde podrývat hodnocení a komentáře lidí, co filmu dali 4, či 5. To, co opěvují ve filmu lze najít. Ale skutečne jen těmi, co se na podobné snímky zaměřují. Imho, pro drtivou většinu lidí i jinak na míle vzdálených mainstreamu je to nesnesitelná, důležitě se tvářící nuda. ()

WillBlake

"The dead bury their dead." Od truchlení přes revoltu až ke stěhování mrtvých a prvnímu nádechu. Být tohle poslední film, co kdy uvidím, jsem spokojený. ()

boogieman

Páči sa mi juxtapozícia prostého, bežného príbehu, ktorý aj vďaka poňatiu rozprávania cez rozprávača pôsobí takmer až ako ľudový mýt, a prvkov ktoré v takýchto príbehoch nezvykneme vidieť - nezvyklé použitie hudby, unikátne rámovanie záberov, použitie farieb, ale aj samotná exotickosť prostredia do ktorého je príbeh zasadený. Táto kombinácia niečoho veľmi prirodzeného a divákovi dobre známeho, s experimentálnejšou formou, ktorá pôsobí v porovnaní s rozprávaním až artificiálne, mi príde veľmi svieža a dobre zvolená. Takisto hlavná hrdinka rozhodne nie je typickou postavou príbehu o "vzdorovaní systému" - v úvodzovkách preto, lebo mi vlastne príde že je to tak trochu McGuffin. Film je audiovizuálne skutočne nápaditý a do detailu premyslený, s radosťou som hltal každý jeden záber. Forma však neuberá príbehu na sile, naopak skvele ho podtrhuje, a pre milovníka kinematografie bude radosť sledovať tento tradičný príbeh spracovaný so súčasnou senzibilitou pre audiovizuálny aspekt filmu. Vedel by som pridať i drobné slovo kritiky, ale necítim potrebu, nakoľko som zase raz videl film, ktorý spolu s Mother, I Am Suffocating. This Is My Last Film About You, ustanovil v mojich očiach režiséra ako talent ktorého ďalší film budem s napätím očakávať. ()

gulista

Kompozične nádherná a unikátna, vyznenín hlboká a intenzívna spirituálna sonda v jednej komunite z južnej Afriky, kde pokrok je synonymom pre skazu. Snímke taktiež dodáva ďalší rozmer Yu Miyashita a jeho hudobný podkres a zaujímavé vyrozprávanie. Every time I say the word progress, my tongue literally rolls backwards. 90% ()