Havel

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. (Bontonfilm SK)

Lefty86

Není to špatný, Havla jsem měl za prezidenta když jsem byl puberťák a spíš dítě. Takže je mi tak nějak jedno. Ale film ho zobrazuje jako člověka s chybama, není to žádná propagační idealistická sračka , ale já ty české filmy 2000+ moc nechápu. Čtyři jsou hodně, tři akorát. Vidím to tak na 70% ()

WayDott

Životopisný film o Havlovi, kde se v průběhu filmu stává z uznávaného "divadelníka" vůdčím disidentem. Je zde zmiňovaný i jeho komplikovaný vztah se ženou Olgou a jeho milenkou Annou Kohoutovou. Film držely nad vodou občasné groteskní situace (dala jsem díky tomu o 1* navíc). Jinak trošku nemastné neslané. ()

Jaro_slav

My havloidi z PražskÉ kavárnE si libujeme zejména u závěrečných titulků. Proto jsme celou COVID-19 epidemii spustili právě do období premiéry filmu, aby vynikla nedůstojnost současného Hradu. Jo a Geislerka je furt kost. OF. Pravda zvítězí. Dadaismus v ceně vstupenky. >> Špatně časově zařazenej Žralok W115 jsem tudíž filmu odpustil. ()

mira007

Filmová dramatizace života Václava Havla let 68-89 sice trochu z rychlíku, ale teoreticky mohou být spokojeni všichni - příznivci ocení, že je ikonická osobnost našich dějin vykreslena i se svými slabostmi a chybami jako obyčejný člověk a odpůrci si jen potvrdí, že byl Havel slaboch, zbabělec, kurevník a asi i agent CIA, když jezdil v mercedesu. Já patřím spíš do první skupiny a prakticky je fakt, že Havel v těch svých slabostech je vykreslen asi ve větší míře než by si pro objektivní vyznění zasloužilo - kde je ten Havel, kterého komunisti považovali za nepřítele číslo jedna? ( ale ten estébácký tlak je ukázán dokonale ), kde je Havel, který svými hodnotami určil směr a cíl do jaké demokracie máme mířit, kde je ten Havel, který napsal čtyřicetistránkovou esej Moc bezmocných, na kterou se disidenti a utlačovaní po celém světě od Číny a Ruska odvolávají a kandidáti na amerického prezidenta se pyšní, že to četla jejich dcera ( kam se hrabe Klaus se svými stopadesáti knihami o fialové planetě ). Tyhle věci z filmu jsou upozaděny jeho osobními peripetiemi a nerozhodností. Dám čtyři hvězdy protože ikdyž tomu chybí víc emoční šťávy je to technicky kvalitní, silný v první třetině a finále, herecky skvělé ( brilantní Hofmann jako Landovský ) a lepší než jsem dle recenzí čekal. ()

Garch

Nemusí, a ani nemůže, naplnit představu, kterou máme o Havlovi, tak nějak každý v sobě. Akcent na "váhavost" (ženy, prázdný papír...) dává vyniknout klíčovým momentům rozhodnosti, finalizované odmítnutím Dubčeka. Oceňuji přechody děje na jeviště a všudypřítomné větší či menší absurdity - "Do you have more film?" ... "Charošaja muzika" (běž domů Ivane), ... "Subjekt zašel do objektu" ... močení u plotu: "zrušení cenzury" "Taková úleva." ... "Sedíme všichni?" nebo i ta drobnost s tabletkou. PS herci výborní, Aňa Geislerová asi nejsilnější herecká osobnost posledních třiceti let. PPS Hodně, hodně výborných detailů čeká na objevení při dalších reprízách. ()

ArthasKarfa

Osoba Václava Havla je popsána velmi a dopodrobna, tak velký film byl spíš jakousi popularizační trafikou jeho a všech, kteří s ním zlatou celu socialistického vězení sdíleli. Film má celou řadu povedených pasáží, osob a já jsem hlavně rád, že ukázal jak to s ním Olga měla těžké, že velký pan (V) prezident byl kromě disidentu i flamendr a sukničkář. Lanďák se povedl. ()

Klara

Obrovská škoda, že se z tématu místo filmu neudělala minisérie, která by všechno probrala více do hloubky. Havel je jedno velké téma, které se rozhodně nestihne rozebrat za dvě hodiny filmu. O jeho činech jsem se bohužel nedozvěděla téměř nic. Co ale musím pochválit je výkon Viktora Dvořáka jako Havla, byl vynikající, za zmínku určitě stojí i skvělá hudba, v některých scénách se dostavila husí kůže. Natočit film o takové personě je vždycky velmi riskantní, v tomto případě tomu bohužel uškodila délka pouhých dvou hodin... ()

WinstonS

Nakonec to nebyl takový průšvih, jak jsem očekával. Chyb i výtek by se dalo najít docela dost, hlavně se mi nezdálo, proč dělají tvůrci z Havla takového ťulpase a chyběl mi i větší akcent jeho schopnosti stát se lídrem protirežimní opozice, ale Dvořák i Geislerová výborní a v řadě míst to mělo sílu a hloubku (sledovačka StB na Hrádečku, zátah na Plastiky v hospodě, pasáž s Dubčekem a zejména dialog Isteník vs. Dvořák ve vězení). Slušné tři hvězdy, nicméně jednu přidávám navíc coby srdečný pozdrav lidem, kteří dávají filmu hodnocení "odpad" aniž by ho viděli a jen proto, že pojednává o osobě, kterou nemají rádi. Jste hrdinové, úplně jste to panu prezidentovi Havlovi nandali :-) ()

petikacka

Tak pro mě je to velké zklamání. Nedozvěděla jsem se nic nového kromě jediné věci a to, že "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" nepochází z úst Václava Havla. Jinak jsou ve filmu pouze naprosto známé skutečnosti. Ovšem co je pro mě naprosto nepochopitelné je to, že všechny postavy jsou beze jména. Kdo nebyl dospělý v době Havlova prezidentství a lehce před ním, tak nemůže absolutně vědět kdo je who?! Tak si říkám pro koho je tento film vlastně určen? Pro mě je to naprosto zbytečný film o velké osobnosti, kterou toto dílko totálně zabilo. Za mě 50% ()

Chudobka

Kdybych o Havlovi nevěděla vůbec nic, podle tohoto filmu bych nechápala, za co ho mnozí obdivují. Bojovník za lidská práva. A bezcharakterní záletník. To má být morální vzor? Bez Olgy se nebyl schopen obejít. Proč nebyla Olga zobrazena jako jeho osudová žena a tolik prostoru se dostávalo milence?  Z herců byl jednoznačně nejlepší M. Hofmann, dobrá byla Geislerová. Dvořákovo ráčkování mi připadalo směšné a trapné, myslím, že bylo zbytečné. Vadila mi bezejmennost postav - Patočka, Kohout...Šokující návrh života ve třech tomu nasadil korunu. Obdivuji Olgu, že to s ním vydržela. Takového člověka si nemůžu vážit. Pro mě to není ikona. ()

Fifer

Režisér J. Prušinovský oponuje Filovi a říká: Copak tu není prostor i pro mainstreamové dílo, které nepůjde do hloubky, ale pobaví? Vždyť intelektuál už má televizní cyklus České století, kde se s tím Kosatík se Sedláčkem poprali zdařile. Kritika je pravdivá v tom, že Havel je redukován na slabocha, co lítá za ženskejma. Na druhou stranu jako mainstreamové drama, které se dotýká hlavních bodů Havlova života po rok 89, to funguje. Diváci se na mnoha místech dobře bavili. A cizincům nebo studentům to může zábavnou formou osvětlit některé události. Je už pak na nich, zda se dostanou k hlubšímu studiu Havla. Pro lidi, co mají dobu načtenou, je zábavné sledovat, jak si poradili s Landovským, Patočkou, Kohoutem, Kohoutovou, Vodňanskou, Kašparem či Magorem. ()

phamphi

Podepisuji se pod většinu tezí recenze Kamila FIly. Je to bohužel film o tom, jak se nějaký nerozhodný ňouma náhodou, až jaksi nedopatřením stane prezidentem. Filmu schází jakákoliv myšlenková hloubka (v čem byly Halvovy ideje a eseje tak zásadní, že se o nich dodnes učí celý svět), jakýkoliv geopolitický kontext (hroucení komunistických režimů, zákulisní machinace a snaha o řízení předání moci komunisty, role Čalfy atd.), jakékoliv napětí vyplývající ze střetu myšlenek oproti snaze o nikterak nosný střet neutěšeného osobního života s politickými postoji (to vskutku žádné skutečné pnutí nepřináší), žádné vysvětlení toho, co pro Olgu Havel znamenal, když ne ideálního partnera, atd. atd. Je to promarněný "velkofilm", který ani po kotníky nesahá dvěma epizodám seriálu České století, kde jedna scéna venčení psa a v sauně (od 32. minuty) řekne o Chartě a postojích (i nejistotách) Havla vše, o co se film Havel snažil, ale nepodařilo se mu to a místo toho se utápí v nekonečných klišé a karikovaném ráčkování. ()

garp7

Na filmu mi nic extra nevadilo - dobře natočeno, výborně zahráno, mělo to švih. A ano - určitě je v tom kus nostalgie. Václav Havel pro mne je (a nadlouho asi i bude) poslední výrazný politik, kterého si vážím pro to, co udělal - především pro ostatní a pro Česko. Takže jsem se rád nechal dojímat... :-) ()

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (viac)

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (viac)