Dva vojáci z americké základny Guantanamo Bay na Kubě jsou obviněni z vraždy svého kolegy. Případ se zdá nadmíru jasný. Vojenská prokuratura svěří obhajobu obou obviněných poručíku Kaffeemu, mladému ambicióznímu právníkovi, který proslul mimořádně rychlým mimosoudním vyřizováním svých případů. Kaffee chce svým klientům doporučit, aby se přiznali a vymoci jim co nejnižší trest. Kapitán Gallowayová, pověřená dohledem nad celým případem, je však jiného mínění. Domnívá se, že oba obvinění pouze vykonali rozkaz svého velícího důstojníka. Víra ve vlastní profesionální schopnosti a fakt, že jeho dohližitelem je krásná mladá žena, přesvědčí Kaffeeho, aby se pokusil o nemožné. Rozhodne se dokázat nevinu obžalovaných i proti jejich vůli. Ví, že podstupuje nesmírné riziko. Musí sehnat potřebné důkazy a především se otevřeně postavit veliteli základny Guantanamo, plukovníkovi Jessepovi, člověku s bezchybným vojenským rejstříkem a styky na nejvyšších místech. (oficiálny text distribútora)

BoXBe

Pár správných chlapů smrdí na sto honů kolínskou s titulem 80´s. To se pozná už podle titulní melodie. Když dojde na vážnější dialogy, můžou se Mooreová, Cruise i Nicholson, jinak společně s ostatními podávající více než slušný výkon, ubít, jen aby toho druhého překřičeli a vytlačili co nejsilněji vypointovanou lamentací. A jako mnoho jiných filmových soudních sporů, i zdejší jde na ruku více než potěšenému divákovi scénáristovi, který sází na charaktery, namísto precizní logiky. Pohodové dvě hodinky dobrého filmu, to nepopírám, ale možná jen dvakrát, maximálně třikrát za život stačí více než dosti. ()

FrodoF

Nadprůměrné soudní drama s opravdu vynikajícím obsazením (i v malých rolích). Nicholson se pořádně předvede jen asi dvakrát, děj se soustředí hlavně na Cruise s Moorovou, což je trochu škoda. A taky mě naštvalo, že se Nicholson přiznal, to k jeho vychytralému hajzlovi, který se před ničím nezastaví vůbec nesedělo. ()

M.i.k.e

jedna z mnoha dnes už skoro klasika, která mi delší dobu unikala což vzhledem k faktu že mám rád soudní dramata úplně nechápu.Středobodem vyprávění je dvojice vojáků která dá "deku" jinému vojákovi, který ovšem následně zemře.Jde o celkem nejednoznačný případ u kterého sem měl zkraje problém se vůbec zorientovat.Jedna strana totiž tvrdí, že vojáci jednali na vlastní pěst a jde tak o vraždu (a zároveň porušení rozkazu), druhá strana pak tvrdí, že vojáci dostali rozkaz provést tzv. rudý kód, což je vlastně obecně akceptovaná forma šikany o které všichni vědí a vina by tak byla na tom kdo dal onen rozkaz.To samo o sobě ukazuje lehčí pošahanost armády v tom smyslu, že rozkaz je rozkaz i ve chvíli kdy výsledek je při nejmenším diskutabilní.Velká část filmu se tak odehrává v soudní síni, kde se samozřejmě hodně mluví, což je ovšem Sorkinova doména a ten i ve své scénáristické prvotině ukazuje, že tyhle konverzačky měl v malíku nejspíš odjakživa.Z herců má největší prostor Cruisův arogantní právník a je výborný.Zdatně mu ovšem sekundují další v čele s tradičně ďábelským Nicholsonem.Ten má sice  prostoru hodně málo, ale když už je na scéně, tak si jí krade víceméně pro sebe.Ani po třiceti letech tenhle film nijak výrazně nezestárnul...80% ()

Gilmour93

Napínavé drama z prostředí armádního soudu o dvou řadových vojácích mezi mlýnskými kameny rozkazu a cti, právnických hejscích, ambiciózních kolegyních a jednom velikém egu, jenž je nakonec samo sobě největším nepřítelem.. Reiner se mohl opřít o chytrou kostru příběhu, svižně napsané dialogy i herecké výkony ve vedlejších rolích (Pollak, Bacon, Nicholson, Walsh) a i přes delší stopáž vše letí tak rychle, že by se ani Harmon Rabb nestačil oholit. Patetické řeči o frčkách a cti protentokrát promíjím, stejně jako skutečnost, že při emočně vypjatějších chvílích jsem chtěl použít věrnou baseballovou pálku upoceně přehrávajícího Cruise, abych odpálil míč, co má posazený na krku.. ()

Genero

Ať listuju jak listuju, nic z vojenských řádů ve své modré knížce nevyčtu, takže netuším, jaký musí být počet štětin na vojenském zubním kartáčku, nebo délka a hustota ok na hajzlpapíru v důstojnické latríně. O to víc si vážím všech chrabrých amerických chlapců, kteří hájí čest a slávu demokracie na základně Guantanamo, kde jim Fidel může přes plot počítat knedlíky na talíři. Chápu, že to není služba pro každého a můžou jí vykonávat jen ti nejlepší, kteří nikdy, ale nikdy nepláčou po večerce do polštáře a nezdá se jim o maminčině nedělní bábovce. Vojín Santiago je černou skvrnou na spanilé tváři armády, protože po uběhnutí devadesáti kilometrů sípá, ačkoliv pouze klusal a každou třistadvacátouosmou kulkou mine střed terče. Jediným možným trestem je smrt a Cruise jede z následné šlamastyky vysekat před soudním tribunálem dva vojáky, na které se musí mluvit hooodněěěě pooomaaaaluuuu. Což o to, přelíčení je to zábavné, soudce tluče kladívkem do stolu jako o život a co chvíli se vynoří nové skutečnosti vedoucí k pravému zadavateli vraždy vojína Santiaga, zlé prasopsí hlavě, která má co nevidět povýšit do štábu. Film by stačilo vidět jednou nebo dvakrát a myslím, že máte na celý život vystaráno. Jenže když ho přežijete jestě potřetí, popáté, podesáté, dočkáte se pokaždé na konci té fascinující desetiminutovky totálního herectví, kdy se Valký Jack s metály přes celá prsa vyznává z lásky k vojenskému řemeslu. Přestože se projeví v tuto chvíli jako opravdu velmi arogantní slizoun a naprostý zmrd, mám pokaždé chuť ho za ten výron před souloží ještě pochcat, pokud by si to jen přál. ()

• Scnárista Aaron Sorkin se objevuje jako právník v baru a mluví se ženou o jednom ze svých případů. (Aaron.)
  • Při plánování soudního přelíčení sáhli tvůrci po soudní místnosti, i když není běžné, aby se vojenský soud v tak honosné budově odehrával. Většinou jde o jednoduché prázdné místnosti bez výzdoby. (don corleone)
  • Hláška "You can´t handle the truth!" byla vyhlášena časopisem Premiere jako 92 nejlepší filmová hláška všech dob. (don corleone)

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

24.11.2013

Kdysi jim to spolu parádně šlapalo v klasice Pár správných chlapů. Proto si je umíme představit i v hlavních rolích akční komedie studia Warner bros. El Presidente. Projekt se vyvíjel několik let s… (viac)