Ovdovělý, světově proslulý neurochirurg Michael Hfuhruhurr (Steve Martin) je vlákán do manželství bez lásky s Dolores Benedictovou (Kathleen Turner), kterou zajímají pouze jeho peníze. Během cesty do Vídně na lékařskou konferenci se zamiluje do mozku naloženého v líhu a také se zaplete do vražd, které na svědomí tzv. Výtahový vrah. (oficiálny text distribútora)

Chřástal

„Byl to největší anglický jednoruký básník. Zemřel v roce 1894. První člověk v dějinách, kterého přejelo auto.“ Romantická komedie podle mého gusta – šílený vědec, výtahový vrah zabíjející injekcí do zadku, sexy nymfomanka (po všech stránkách vynikající Kathleen Turnerová), gorily, mozkové záklopky – a mozky. Mezi tím se proplétá Steve Martin a hledá lásku za pomoci mimořádných gagů kalibru Bláznivé střely nebo Připoutejte se, prosím. Pro tvůrce filmu není žádný vtip příliš trapný nebo ulítlý (lezení po zdi, panebože!), a protože je dokážou podat opravdu zábavně (a drebinovsky říkat ty nejabsurdnější repliky jako by šlo o normální dialog příčetných lidí), tak ani pro mě jako diváka. Navíc řeší společensky závažnou otázku, zda lze milovat ženu jen pro její duši, respektive její mozek, obzvlášť pokud je ve sklenici. ()

dezert

Chvílema geniální a chvílema ne-až-tak-geniální, ale vždycky hodně legrační komedie, na které je poznat Reinerův rukopis (naprosto imbecilní věci a absurdity podáváný jako samozřejmost). Steve Martin tu jede jak blázen. -"Doktora XY zabili v Evropě!" -"Ano, takže nejen, že je mrtvý, ale je i 10 000 km daleko!" ()

Radko

"Mozgy ma fascinujú, lebo majú podobne slizkú a mazľavú hmotu ako červy." Uletená komédia, pri ktorej som si uvedomil, ako vnútorné naladenie formuje tvár. Steve Martin dneška je ulízaný trapák s tvárou slizoidného komika reprezentujúceho oficiálnu líniu humoru. Začiatkom 80. rokov to ale bol normálne sympatický ďábel - prístupný takýmto gejzírom šibnuto odvalených a zároveň inteligenciu neurážajúcich gagov. ()

noriaki

Část vtipů je naprosto skvělá, část trochu trapná a část vyzněla do ztracena. Naštěstí dostal hlavní roli Steve Martin, a ten i z hluchých míst vydoloval velice slušnou zábavu. Kathleen Turner kupodivu moc nezaostávala, takže svou manipulativní mrchu zvládla naprosto s přehledem. Bláznivá střela, Žhavé výstřely a Připoutejte se, prosím jsou pořád jinde, ale mezi zbytkem se tohle rozhodně neztratí. ()

honajz2

Sice tu poněkud často hapruje tempo, ale když pominu tohle), kupodivu jsem si ten film dost užil. Má to v sobě především dost absurdního humoru a zrovna přesně toho, který mi tak sedí, takže jsem se u nemalého počtu scén dost bavil. Navíc zajímavých šílených nápadů to má taky celkem dost, což už vlastně plyne i ze zdejšího obsahu. Své mouchy to sice má, ale popravdě mě už dlouho žádná sci-fi komedie takhle nepobavila, takže jsem s tím filmem nakonec ještě spokojenější, než bych asi být měl - ale upřímně, ono by to stejně vyšlo na úplně stejný počet hvězdiček. 4* ()

• Jedna ze scén („...jakékoliv znamení, zatím tě dám na záchod“) se v ČR proslavila díky pořadu Banánové rybičky (od r. 1999). (Loik)
  • Název metody mozkové operace Dr. Hfuhruhurra (Steve Martin), tzv. cranial screw-top (metoda lebečního víka), později inspiroval britskou punk-popovou skupinu Cranial Screwtop, která název převzala. (PogoJoe)
  • Tento film byl oblíbeným snímkem Donalda Hardena, který vyluštil šifru vraha jménem Zodiac. (Mornastr)

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner