Nudes

Nórsko, 2019, 3 h 4 min (Minutáž: 17–36 min)

Nikdy neposílejte své nudesky lidem, které dobře neznáte. Může se vám to vymstít. Takové nudné poučky zná přece každý, že? ... Norská seriálová antologie pro teenage publikum pojednávající o nedozírných následcích sdílení choulostivého obsahu na sociálních sítích. Šestnáctiletá Sofia se po divokém večírku s hrůzou dozvídá, že ji někdo během sexu natáčel. Odhalení viníka ale video z internetu nevymaže. Čtrnáctiletá Ida si vyměňuje fotky s klukem z online seznamky, později se však objeví i na veřejném fóru. Neznámý Jan jí nabídne pomoc, bude za to ale chtít něco na oplátku. Viktorovi je čerstvě osmnáct, proto může být trestně stíhán za šíření dětské pornografie kvůli zdánlivě nevinnému videu, které sdílel na Snapchatu. Důsledkům se však už nevyhne. (Česká televize)

petrsv

Myšlenka dobrá, myslím, že by to mohlo mít nějaký úspěch u cílové skupiny. Závěr u Vikrtora ale přehnaný a obávám se, že pak už si budou ťukat na čelo i teenageři. Což je škoda, protože základní poselství o tom, že co je jednou na Internetu, to už z něj nezmizí, takhle zapadne. ()

Vajonek

Série na důležitá témata, která (nejen) mladí řeší, nápad dobrý, kvalitně po seversku udělané (herecké výkony, uvěřitelné emoce, dobrá hudba...). Asi by mi ale více vyhovovalo, kdyby namísto vícero krátkých dílů byly třeba jen tři delší, takové minifilmy, každý věnovaný jednomu z aktérů. A možná by to také mohlo být zajímavější, kdyby byly osudy hlavních hrdinů vedle propojení skrze podobné problémy, které řeší, propojeny ještě nějak šikovně i dějově (např. bychom se v prvním dílu mohli na věci dívat pohledem hlavní hrdinky-oběti, poté by byl díl s hlavním hrdinou-"útočníkem"; nebo by propojení mohlo být třeba skrze společnou školu, přátele atd.). V tomto formátu krátkých dílů o třech různých lidech jsem měla trochu problém se na ně nějak více napojit, i když byly jejich příběhy dobře zahrané, v mnohém poučné i zajímavé. Věřím, že svět dnešních teenagerů byl v mnohém vyobrazen velmi realisticky. Např. určitá přetechnizovanost a posedlost vším, co je online, vyspělost těch děcek oproti předchozím generacím, která může být v mnohém obdivuhodnou a "plusovou" věcí, v jiných ohledech možná ale naopak až trochu děsivá a v kontrastu s tím, jak ta pořád ještě (ač v lecčem hodně dospělá) děcka (ne)dokážou často čelit např. různým nástrahám internetu, i když třeba o tom, že nemají nikomu posílat nahé fotky, jistě slyší odmalička ze všech stran. Zároveň jsem se trochu ale i místy pozastavovala nad některými věcmi, které byly zobrazované skoro jako norma a nějak se mi úplně nechce věřit, že fakt tak moc běžné jsou (dvanácti-třináctileté holky běžně souloží a je to hlavní téma, které řeší s kamarádkami, chlastání vedené poměrně ve velkém u děcek, kterým ještě nebylo patnáct a (ne)dohled rodičů nad tím atd.). Ale možná jsem prostě jen moc stará nebo je problém v tom, že nejsem ze Severu:) ()

mira007

Norský seriál o rizicích nahoty, sexu vs. mobilní telefony a internet na příbězích dvou děvčat. Nemůžu tomu upřít filmařskou kvalitu, přirozené herecké výkony a atmosféru autenticity a realističnosti, jenže prostě jak je to prvoplánovité už tím názvem, tak to nemá čím překvapit a na mne komu není čtrnáct  to působí spíš jako agitka se snahou o moralitku. Tak přemýšlím, jestli něco takového opravdu může nějak působit na dnešní adolescenty jakože výchovném smylu, aby si nějaký riziko uvědomili ( čemuž moc nevěřím, když s tím mají problém i dospělý ) ()

JohnCZ

Nepodbízivé, přiměřeně vůči své cílovce edukativní, příjemně realistické a zároveň zajímavě napsané, přirozeně zahrané a ještě se špetkou severského prostředí. Norové sociální dramata umí a ČT má na podobné kousky dobrý čuch. Jen technická: na iVysílání jsou epizody oproti origo pořadí zpřeházené, ale ničemu to nevadí, jednotlivé příběhy na sebe nijak nenavazují a vlastně je to dokonce ve finále spíše ku prospěchu věci. Osobně mě nejvíce bavil závěrečný Viktor a jeho opilecký fuck up. ()

rikitiki

No jo, je to hlavně edukativní a varovné, ale na fakt hodně dobré úrovni. Tohle není žádné náborové video, které natočil nějaký zaprděný páprda. Tři epizodické historky o nebezpečí postování nahých fotek a videí je podané formou blízkou mládeži, pro kterou je série určena. Všichni mladí herci hrají neskutečně přirozeně a příběhy jsou naprosto realistické, včetně neromanticky podaných vztahů (a to i milostných) mezi teenagery. Jde o situace, kdy ze zdánlivě nevinné nebo nedomyšlené zábavy se stane průšvih kolosálních rozměrů, který se s člověkem může táhnout celý život. A taky, že bude. Minimálně v emocionální rovině. SHRNUTÍ: Nefoť se nahý. Když už se nafotíš, nikomu neposílej. Když už posíláš, ať aspoň nejsi poznat. A nesoulož na večírcích. ()