Je rok 1842. Němcovi se právě přistěhovali do Prahy, kde se Josef snaží etablovat jako finanční úředník. Báře je dvacet dva let, je matkou čtyř dětí a po posledním těžkém porodu už nemůže rodit. Před mladou ženou toužící po společnosti se rázem otevře nový svět. Osudným je pro ni český ples na Žofíně. Josef ji přivede do společnosti české kulturní elity. Bára svou bezprostředností získává nové přátele a její srdce se nečekaně rozhoří. (Česká televize)

thoreau

Tento počin a jeho diváci se stali rukojmími režisérčiných temných pudů a jejich freudovské sublimace. Kozy léčí. Jako laik si myslím, že se jedná o podprůměrný erotický sitcom, už jen chybí, aby Anna Kameníková vrhla při sexu občas pohled do kamery a lascivně si olízla rty. Z hlediska historického se mi zdá, že má seriál asi podobnou hodnotu jako Flintstoneovi, scénáristky a režisérka jen našly příběh, do kterého mohly vymísit své vlastni životní postoje. Také jejich představa o sexu 19. století je zjevně poznamenána moderními představami o této činnosti, Božena souloží jako zkušená sexuální revolucionářka na hormonální antikoncepci. Už se příště dívat nebudu. ()

Rain.mann odpad!

Hrůza. Hrůza. Hrůza. Herci neumí hrát. A ta trapná hudba přes dialogy, to je česká specialita. Mluvenému slovu není rozumět, ale zvuky a hlavně ta odporná neposlouchatelná hudba řve jako kráva. Hnus. Hnus. Hnus. ()

nel93

Blbý to určitě není , to ne. Ale asi vzdělávací film pro školáky útleho věku to taky nebude. Je to pravda, bylo tam až nadmíru erotických scén, že jsme se pomalu víc dozvěděli o sexuálním životě Boženy, než o jejím psaní. Ale i když tam ty scény byly, pořád to mělo větší spád, než předchozí díl. Herecký výkony dobrý. Uvidíme, jak to zvládnou “starší” představitelé. ()

JenTR

Je tu slušně nablito. Každý umí jen kritizovat, ale nic lepšího by nezvládl. Bylo to zdařilé, vizuálně zajímavé, hezké kostýmy a výprava, dobré rozhovory. na českou tvorbu fajné. Přiblíží to život BN i negramotným lidem. Výtky by byly, třeba to její nesutálé souložení na tři různé způsoby, ale třeba taková opravdu byla (i když asi to nedělali na ulici). Poděkujte sami sobě, že máte rádi akční filmy a nekonečné, přiblblé seriály. Proto vám to pak ČT naservíruje v tomto podání. F.L. Věk byl krásný, ale intelektuální a dnešní generaci by nudil. Bohužel. ()

nickrgwrsz odpad!

Každá diktatura potřebuje svoje nepřátele, aby před nimi vynikla. Zlaté Československo a nestárnoucí komedie. Dnes máme televizi - 104 cm úhlopříčku, ultra HD, 150 programů... A na každém programu hnůj... Dnešní doba je tak pohlcena sexem, že možná jednou láska mezi mužem a ženou, ve smyslu zamilovanost, zcela vymizí. Komunisti točili básníky, kteří vyznávali ženám lásku, dnes se točí porno. Kdyby paní Němcová obživla a trochu zabrouzdala po internetu, viděla všechny ty zvrácenosti, kterými nás současní vůdci krmí, zvracela by. Kdyby šla někam na seznamku, kde by jí deset pánů za den poslalo fotku přirození, opět by zvracela. Kdyby zjistila, kolik dnes máme pohlaví, nestačila by se divit. Znám dívky, co jsou z dnešních mužů tak zklamané, že hledají raději soužití s ženou. Nemá cenu pokračovat... Možná by paní Němcová byla ráda, že žila ve své době. Děvky mají být hrdinky naší doby, a tak je paní Švorcová opravdu ve své roli, ani nemusela nic hrát. já bych ovšem uvítal, kdyby velikáni našich dějin byli prezentování poněkud přijatelnější formou, abychom si jich mohli nadále vážit. To že feminismem poštvávají muže a ženy proti sobě v USA ještě neznamená, že my to musíme činit také. ()

5tipes

Nedokázal jsem se ztotožnit s herectvím Anny Kameníkové a nefunguje mi tam ani Geislerová. Nechápu, proč ČT obsadila do role brunetky dvě typické zrzky - s tímto celý projekt padá a nepustí vás dovnitř příběhu. Prostě nevěříte, že se díváte a Němcovou. Kameníková vypadá s parukou a amatérsky namalovaným tmavým obočím, které působí s její bílou pletí dost nepřirozeně, dost nedůvěryhodně a trochu uměle. Člověk má místy pocit, že se dívá na ochotnickou přehlídku. Asi úplně nevadí, že si Kameníková šlape na jazyk, ale její němčina byla tak směšná, že divák skutečně nemůže věřit, že je zaritá germanistka a čte a hovoří německy od útlého dětství. Její výslovost (narozdíl od Javorského) značí, že německy hovoří asi půl hodiny. Geislerová používá neustále své herecké taktiky, jako např. ve Vánoční hvězdě a bohužel nenašla pro Boženu originální svéráznou hereckou polohu, čímž opět seriál ztrácí na svébytnosti. Scénář je zcela šablonovitý a hlavně příliš rozvleklý. Místy se divák přistihne při tom, že se nudí a od seriálu odbíhá, což není pro ČT moc hezké vysvědčení. Řežijně je celý seriál banální a kronikářský. Škoda. ()