Agatha Christie's Poirot - Season 13 (2013) (séria)

Opona (S13E05)

(epizóda)
  • Česko Opona - Poirotův poslední případ (viac)
TV spot

Zostarnutý a artritídou poznačený Poirot  na invalidnom vozíku sa stretne so svojím spoločníkom kapitánom Hastingsom na mieste, kde sa to všetko začalo.
Styles je starý vidiecky dom, kde sa pred 30 rokmi po prvý raz videli, keď bol Poirot zbeh a Hastings ranený vojak. Je to tiež dom , kde po prvý raz spoločne vyšetrovali vraždu - a čoskoro budú vyšetrovať aj poslednú. Od ich posledného stretnutia Hastings ovdovel a Poirot má vážne problémy so srdcom, ale jeho mozog je bystrý a aktívny ako vždy. S istotou jemu vlastnou, oznámi svojmu lojálnemu priateľovi, že v Styles sa znovu nachádza vrah a je len otázka času, kedy zaútočí. Problém je v tom, že Poirot ešte nepozná totožnosť vraha, ani jeho obete. Musí nazbierať posledné zvyšky síl a zapnúť mozog , aby dobojoval svoj posledný prípad. (STV)

LencaN

S13E052 - Možná jsem čekala až moc. Předvídala jsem, že budu brečet jako želva, protože umře můj oblíbený detektivní hrdina. Ale ono to bylo podáno civilně a pragmaticky. A nejspíš to tak bylo i dobře, protože to nezastínilo celý seriál a nestrhlo to na sebe zase příliš pozornosti. Jinak to byl ale prvotřídní díl, kdy Poirot nezklamal a přišel na kloub nevyřešitelnému. Ocenila jsem i osobní nasazení do potrestání viníka a Poirotovu vykutálenost. To jeho morální dilema jakoby bylo poučením z Orient Expresu. Jen mám drobnou výtku - ta zbraň na konci neměla tlumič, to to nikdo neslyšel? Celkově dílu na atmosféře přidal návrat na místo, kde s Hastingsem řešili svoji první vraždu... na zámek Styles přebudovaný na penzion. Je to tam ponuré, trochu šedivé a záhadné. Byl to důstojný odchod legendární detektivní postavy, s napětím, s překvapením, úžasem, respektem a špetičkou sentimentu. ()

sitmin

Konec velké éry. Co jsem živ, byl tu Poirot a vždycky jsem věděl, že někdy příští rok bude alespoň pár dalších dílů a Hercule bude vlastně navždy řešit ty nejkomplikovanější případy a já budu u toho. A teď najednou přišel konec a všechno se změní... Hercule Poirot, starý zlomený muž, se ve svém osamění stále více upíná k bohu a tiše chystá velkolepé rozloučení se svým drahým Hastingsem a námi všemi. Tíživý interiér zpustošeného zámku dodává celému příběhu nádech zašlé slávy, stejně jako Poirot sám. Opona má kvalitní příběh a hutnou atmosféru, stejně jako tomu je již posledních pár let, ale tentokrát se setkáváme se zločinem tak temným a geniálním, že Poirot je nucen učinit všemu přítrž za opravdu každou cenu. Důstojné završení velkolepé postavy, která si prošla fascinujícím vývojem a v závěru potvrzuje, že se velice změnila. ()

house336

Konec jaký má být. Excelentní představení plné nostalgie. Tady nikdo nemohl předpokládat následující průběh. Každý mohl mít své tipy, nicméně musel si počkat na poslední půlhodinu, během které Poirot rozehrává asi to nejlepší za celý svůj život. Dokazuje, že jeho vlastnosti a puntičkářství ho prováží až do samotného konce. Opravdu donutil člověk se zamyslet po skončení tohoto dílu a spolu s Vraždou v Orient Expresu, i zde předvádí v jistých okamžicích herecký koncert a morální tvrdost. ()

jarmil8

Poslední díl působí v televizní sérii Hercula Poirota jako Casino Royale (nebo znásobené Skyfall) pro sérii filmů Jamese Bonda. Je syrový a chladný, pryč je příjemná retro nálada tv seriálu, vtipných scén je pomálu (střelba na "zajíce"). A nakonec i ten knírek je falešný! Důstojný konec. ()

RoyBatty444

Rozlúčka s Poirotom v podaní Davida Sucheta dopadla trochu temne ale bolo aj ako vždy miesta na pousmiatie. Prípad mal opäť gradáciu, ktorá verne kopíruje všetky diely čo je samozrejme len dobré. O samotnom Poirotovi sa tiež niečo dozvedáme a Hastings si zahrá jednu z hlavných rolí prípadu. ()

ABC1

V posledním díle dle mého mínění podal D. Suchet nejlepší herecký výkon! Kamera, režie i dabing velmi dobré, malé odchylky od knihy jsem ani nevnímala..naštěstí se to obešlo bez citového vydírání diváka, což nesnáším a nostalgie bylo pro mě tak akorát…Byly to výborné časy..!!! Díky Agatho, díky Davide i všichni ostatní, kteří jste se podíleli na výborném výsledku tohoto skvělého seriálu. ()

Toxic

85%. Těžko se tomu dává "jen" čtyři hvězdy, ale navzdory vší preciznosti z toho šlo udělat ještě lepší dílo, hlavně dramatičtější závěr (ani ne sentimentálnější, i když trochu taky:). Na druhou stranu bylo příjemné, že to nebylo zbytečně přehnaně sentimentální, ba naopak. Jen škoda - mohlo se to rovnat největším filmovým detektivním počinům, kdyby z toho prostě vytřískali všechen potenciál... Ovšem až na roli virtuóza Sucheta, tato část byla stoprocentní, jeho výkon jedinečný. ()

jonnybe

Nejdříve mně tomoc nevzalo a nevim, ale nějak ne, ale...........ale pak ...ten konec. Jo to jsem si "pochutnal" a jen jsem koukal. Suchet nehraje Poirota, on je Poirot. A to je podle mého asi největší ocenění pro herce. ()

matyas11

Když jsem se naposledy podíval do kamery,myslel jsem na poslední Poirotova slova,které řekl Hastingsovi v onen pátek.‘Cher ami,’řekl jsem lehce ,když Hastings Poirota opouštěl.Ta slova pro mě mají obrovský význam, také proto jsem je zopakoval i poté co za sebou již zavřel dveře.Ale mé druhé ‘Cher ami,’ nepatřilo Hastingsovi.Bylo pro mého převelice drahého přítele Poirota.I jemu jsem dával sbohem a to celým svým srdcem... -David Suchet ()

sokoliki

Možná je to celé pojato až moc rozlučkově. Hlavním motivem je tentokrát Poirotův odchod, jako by to bylo celé vystavěno pro ten závěrečný pohled do kamery a vlastní detektivní zápletka je jen kulisou, pomocnou rekvizitou. Vražda v O E (2010) vybočovala z řady morálním dilematem práva a spravedlnosti a podle mne je výtečná, v tomto případě to beru jako nevyužitý potenciál. Jakoby se nemohli rozhodnout mezi osobním dramatem starého muže, který cítí, že se jeho dny naplňují a klasickou Poirotovkou s překvapivým vyústěním. Ve výsledku to není ani jedno, resp. obojí jen na půl plynu. ()

Korra

Pokud jste četli knihu, není pro vás odpověď na otázku, kdo je vrahem a jak do toho zasáhne slavný belgičan, nijak překvapivá. Ze všech zpracování se Opona snad nejvíc drží knižní předlohy. Dokonce takové detaily, jako je falešný knírek, nejsou opomenuty. Není se čemu divit, román napsala Christie v době, kdy byla na vrcholu tvůrčích sil, byla by škoda cokoliv měnit. Poslední Poirotův případ byl převeden do filmové řeči s velkým citem. Ačkoliv jsem věděla, do čeho jdu, vidět detektiva zesláblého a nemocného mě stejně zasáhlo. David Suchet přesně věděl, kdy má nechat Poirota zazářit v odlesku staré slávy - byly chvíle, kdy jste viděli Poirota jako za starých časů - a jak dávkovat jeho nemohoucnost. Stejně to byl ale nejlepší detektiv ze všech, n'est-ce pas? ()

SimcaJB

Poslední díl patří ke klenotům celého seriálu. Těsně za ním je Poirot: Vražda v Orient-expresu, která také řešila dilema práva policejního a práva odvety. Je to opravdu velice důstojné rozloučení s celým seriálem a žádní fanoušci si už nechtějí, ani nemůžou, říct: „Natočte další díl“. Vše je natočeno, vše je dokonáno a bez Poirota budeme žít dál. ()