Agatha Christie's Poirot - Season 13 (2013) (séria)

Opona (S13E05)

(epizóda)
  • Česko Opona - Poirotův poslední případ (viac)
TV spot

Zostarnutý a artritídou poznačený Poirot  na invalidnom vozíku sa stretne so svojím spoločníkom kapitánom Hastingsom na mieste, kde sa to všetko začalo.
Styles je starý vidiecky dom, kde sa pred 30 rokmi po prvý raz videli, keď bol Poirot zbeh a Hastings ranený vojak. Je to tiež dom , kde po prvý raz spoločne vyšetrovali vraždu - a čoskoro budú vyšetrovať aj poslednú. Od ich posledného stretnutia Hastings ovdovel a Poirot má vážne problémy so srdcom, ale jeho mozog je bystrý a aktívny ako vždy. S istotou jemu vlastnou, oznámi svojmu lojálnemu priateľovi, že v Styles sa znovu nachádza vrah a je len otázka času, kedy zaútočí. Problém je v tom, že Poirot ešte nepozná totožnosť vraha, ani jeho obete. Musí nazbierať posledné zvyšky síl a zapnúť mozog , aby dobojoval svoj posledný prípad. (STV)

Gemini

Hahá, Poirot Tě měl celou dobu prokouknutého, ty monstrum, které nesnese na světě srovnání (a že jich Poirot pěknou řádku zlikvidoval)... to jako vážně? Jako promiňte, ale jakkoliv David Suchet dokonale zvládl vykreslit Poirota jako starce nad hrobem, tak zakončit celé grandiózní putování nejslavnějšího Belgičana tímto světem v příběhu s takhle uhozeným scénářem, to jsem nepřekousnul. Je to šokující, ale jsou věci, které nezachrání ani Helen Baxendale (a věřte, že její Rachel v Cold Feet jsem v letech svého dospívání opravdu zbožňoval;)). 70%... z piety. ()

Tosim

Než jako neznalost některých rysů povahy slavného detektiva mi to připadalo spíš trošičku jako nesoudržnost jeho postavy...na závěr kariéry, který než jako twist působí dojmem šoku, který je malinko bezúčelný. Klasický Agátin kousek, ozvláštněný v podstatě ponejvíce tím posledním případem. ()

Marigold

Přichází to pomalu a plíživě smutně s detektivem, který je i se svými šedými buňkami uvězněný na vozíček. Zhruba po hodině, když čekáte sentiment a slzy, přijde největší twist za 25 let a jedna z nejlepších Suchetových hereckých etud (shots in the dark). Seversky vyšeptalé barvy, dokonalý cit pro rámování, náramný záporák, prostě precizně rozdané karty. Žádná pamětnická partie hraná na jistotu, ale morální dilema překonávající slovutný Orient Express Philipa Martina. Skvělá "rozlomená" kompozice druhé půle si TEN malý sentiment v roztomilém šálku schovává na poslední možný okamžik, když už se opona skoro dotýká jeviště. They were good days. They have been good days. Do posledního. Je to opojný pocit, když letitý souputník životem odchází důstojně, bez sebelítosti a přitom ve vás zanechá pocit, že jste ho do poslední chvíle tak úplně neznali. [90%] ()

tron

Za mňa mierne sklamanie. Už z princípu by si to síce štvrtú hviezdu zaslúžilo, ale keď uvážime, že je to posledný diel, tak to skutočne podľa mňa malo vyzerať úplne inak. Jasné, Poirot síce vždy vyšetroval zločiny súvisiace s citmi, on sám sa ale vždy snažil byť emočne nad vecou. Chladnokrvný a pragmatický. Preto dáva zmysel, že koniec jeho detektívnej misie je na tom podobne. Mne tam ale predsa len proste chýbalo srdiečko, dojatie, katarzia, ten úder na solar. Paradoxne sa mi nepozdávalo ani to, že sa v poslednej epizóde vôbec niečo vyšetruje. Hoc Poirot to zakončí tak svojrázne, že je to vskutku šokujúci twist. Keďže mám Poirota napozeraného, zvyknem sa pri ňom sem-tam trochu nudiť a tak som v minulosti vždy ocenil, keď sa v ňom zjavilo niečo, čo bolo tak brutálne nepoirotovské, že to hardcore fanúšikovia skrátka a dobre odmietli. Oceňujem geniálny moment na konci Vraždy v Orient exprese, počas ktorého odobrí vraždu, skvele ma bavilo salto, ktoré predviedol John Malkovich vo Vraždách podľa abecedy, pobavilo ma, ako „inak“ to celé poňal Kenneth Branagh a áno, strhlo ma aj „to“ v Opone. Ale to nestačí. ()

*CARNIFEX*

David Suchet v absolútne “dezolátnom” stave (úmyselne!), geniálne zvládol svoju poslednú úlohu v hlavnej roli Poirota. O takmer dokonalom krimi príbehu “Agáthy”, nemá zmysel ani polemizovať ... ()

D.Moore

"Byly to dobré časy." Dokonalé rozloučení s dokonalým detektivem. Na tohle finále jsem se velmi těšil, zhruba jsem věděl, co od něj čekat, a stejně mě nejednou překvapilo tím, jak skvělé bylo. ()

Tom_Lachtan

Šedé buňky mozkové zešedivěli a... A přináší jednoho z nejlepších filmových Poirotů, který je o to lepší, že tu prostě naplno funguje i nostalgie, přeci jen, tohle je poslední Suchetův Poirot... Dokonalé završení celé série, které se rochní v emocionálním a geniálně napsaném rozřešením případu (dost možná nejlepší scéna s finálním odhalením vraha v celém seriálu, díky Aghato), navíc nejlepším Poirotím padouchem všehomíra. Díky všem tvůrcům, za tolik dílů, Dík Poirotovi který se vtělil do Sucheta (nebo to je naopak?). Díky za tuhle pomalu se zatahující oponu, která má v sobě víc emocí a napětí, než drtivá většina filmů jakkoliv ačkóvé produkce. Díky. "Byli to dobré časy... " ()

InJo

Závěrečná půlhodina posledního Poirotova případu je skutečně něco skvostného a na poli staromilských konzervativních detektivek nevídaně odvážného a unikátního. Tolik zvratů, a přitom snad ani jeden z nich nepůsobí vyloženě hloupě (i přestože hlavní padouch se dle mého názoru dá odhalit, jedná se o skvěle napsanou a dokonale využitou postavu). Ani první hodina není špatná, i když nářezovosti finální třetiny se rovnat opravdu nemůže. Každopádně ale rozloučení ve velkém stylu. ()

marhoul

Já se na to koukla třikrát. Vážně. Jednak proto, že jsem závěrečných dvacet minut nebyla schopna zodpovědně pobrat, taky že jsem u toho usínala, nějak mi to nešlo pod nos... První polovina filmu standardně kvalitní, rozuzlení  překombinované, přitažené za vlasy víc, než jsem u Poirota schopná přijmout, myšleno to bylo evidentně dobře, ale zodpovědně napíšu, že  pro mě to bylo absurdní zklamání. Krásně natočeno, krásně zahráno, David Suchet skvělý, zadrhlo se mi to na scénáři. Ale nevadí. Mnoho jiných dílů v mých očích dalece předčilo tento a proto celkově hodnotím celou sérii známkou nejvyšší. Paráda, která se neomrzí! ()

VenDulin85

Stopáž 89 minut jsem dalece přesáhla, protože jsem snad co pět, deset minut pozastavovala děj a rozdýchávala ten fakt, že tohle je POSLEDNÍ POIROT ever after... Co říci k ději, knižní předlohu jsem četla minimálně pětkrát, takže každou odchylku od děje jsem nesla těžce, každopádně se s tím Britové popasovali jak jinak než skvěle a v závěru mohli klidně ještě pár minut přidat. Nebo to bylo jen moje přání, aby Opona nikdy nespadla? Na zámku ve Styles příběh začal a zde i skončí a je to rozloučení více než důstojné a na úrovni, samotného vraha bych přirovnala k Sherlockovu protivníkovi Charlesi Augustu Milvertonovi (ve filmové podobě Magnussen). Vzdejme čest brilantnímu Davidu Suchetovi, který téměř čtvrt století BYL Hercule Poirot. ()

MáŠa

Udělané to je celkem standardně, děj už tak standardní není. Moc mě to k Poirotovi nesedělo, ale neznám knižní předlohy, z těch by to bylo třeba uvěřitelnější. Poirot z dřívějších filmů (předloh) by určitě vše dokázal vyřešit jinak. Našel jsem si ale, že je to podle knihy se stejnou zápletkou, takže scénáristy z nějaké divočiny podezírat nemůžu. Některý jiný režisér by z toho asi dokázal dostat i víc emocí a nostalgie, ale ani takto to nijak neurazilo. Z mého pohledu by ale pro zachování detektivovy legendy bylo lepší, kdyby kniha ani film podle ní nevznikli. ()

HateBreeder

Bezkonkurenční zakončení jedné velké legendy. Hercule Poirot prošel od samého začátku série vskutku dechberoucí transformací, ale přiznejme si, že notnou dávkou mu k tomu dopomohl nejen jeho představitel, David Suchet, ale také jednotliví filmaři, kteří vždy ke knižní předloze přidali také kousek své vlastní kreace, v menší či větší míře. Jak se celá série chýlila ke konci, na Poirotově čele přibývalo vrásek, lehký úsměv se vytrácel, aby jej nahradil smířlivější výraz. Nyní je před námi zcela jiný člověk, ve svém nitru pokornější s překvapivou oddaností jakési vyšší instanci, ve své mysli však zůstává zapřísáhlým ochráncem pravdy a neúnavným bojovníkem proti bezpráví. Je jasné, že tentokrát stane belgický detektiv před svým nejtěžším rozhodnutím. A jak zde již zaznělo, v tomto filmu se všechen zbytečný sentiment rozplynul, aby divák ani na samém konci série neztratil iluze o tom, jaký byl život Hercula Poirota - největšího detektiva ze všech. ()