Stan Laurel doktorem

všetky plagáty
Komédia / Krátkometrážny
USA, 1923, 23 min

ostravak30

Nebyla to špatná groteska. Dokazuje, že Laurel mohl hrát i bez Hardyho a šlo to. Ale hercům jsou mnohdy vidět jen půlky hlav. Nejvtipnější mi přišel nápad policisty s půlkou chůdy. ()

Iggy

Rozhodně nejlepší Laurelova sólová groteska, jakou jsem zatím viděl! Stan je pouliční uklízeč a omylem si vymění vozík s odpadky za kočárek jedné dámy. Nevím proč si dá mimino na ramena, obalí se prostěradlem a dá se na útěk před policistou. Nahlíží třeba za roh jen hlavou mimina, pak se předkloní miminem do náruče jiné ženy, takže to vypadá, jako že ona chová dítě a polda si toho nevšimne. Nakonec mu dítě vezme, ale honí ho dál. Na jakémsi skalním masivu předstírá Stan sochu a přitom neustále mění postoj tak, aby mohl poldu pošťuchovat a nakopávat. Jednoduchý ale naprosto dokonale provedený gag! Oproti většině groteskám, co znám (snad kromě Chaplina), Stan poldu vyloženě provokuje a nesnaží se mu utéct definitvně. Nasledují skvělé gagy s hydrantem, Stanem předstírajícím čističe bot a kulhajícím poldou vyváleným v blátě. Ve druhé části grotesky je Stan pouličním bezbolestným zubařem. Bezbolestnost spočívá v tom, že vás (respektive Jamese Finlaysona) za plentou omráčí palicí a pak vám na pódiu před lidmi vytrhne zub, což vás nebolí, protože jste v bezvědomí. Nakonec se mu přihlásí onen polda a když se za plentou Stan nemůže rozhodnout pro optimální velikost palice, polda ho zbuší a vítězně vynese na zádech. Opět změna oproti ostatním groteskám - hlavní hrdina dostane, co si zaslouží! ()

otík

Na poněkud technicky dnes už horším materiálu Stan Laurel rozjíždí klasickou němou grotesku bez jediného slova o uklízeči, který se tak dlouho snaží přechytračit policistu, až on přechytračí jeho. Místy opravdu velmi vtipné, celkově povedené. ()

Newark

hodně dobrá groteska i dobře herecky zvládnutá ... člověk nepotřeboval znát text, aby pochopil, o co jde ... jediné, co se dalo zlepšit je konec. Doporučuji, myslím, že by se groteska mohla líbit i těm, kteří o starém filmu mnoho nevědí :-) ()